EVALUARE NATIONALA 2016. "Perlele" elevilor de a VIII-a: "Poetul baga repetitii cand nu mai stie ce sa scrie"

×
Codul embed a fost copiat

"Am scris rolul, dar va recomand sa mai schimbati, ca e plictisitor" - a scris, cu sinceritate, un absolvent de clasa a VIII-a in lucrarea lui de la Evaluarea Natioanala.

Si anul acesta, elevii s-au intrecut in greseli si exprimari care de care mai haioase. 153.522 de elevi au fost asteptati sa se prezinte in cele 4.809 centre de examen pentru a sustine proba la Limba Romana, iar unii din ei au reusit sa ne amuze. 

Iata cateva din "perlele" gasite de profesori:

"Genul liric este atunci cand autorul nu are chef sa scrie carti lungi, cum ar fi romanele si scrie poezii."

"In genul liric se casca gura la plante, insecte si animale, iar poezia se scrie usor."

Citește și
evaluare
EVALUARE NATIONALA 2016. Subiectele si baremul la Limba Romana: pastelul si o compunere. "Nu m-am pregatit foarte mult"

" Omul spune ca e frate cu copacii pentru ca nu-si suporta rudele cand era mic."

"Omul ala era atat de singur ca vorbea cu pomii, gen salcamii, care nici nu-i raspundeau."

"Poezia este despre diverse buruieni in care a copilarit poetul."

Si rolul cratimei a fost interpretat in fel si chip.

"Cratima se pune ca sa mai labarteze randul, cand nu se intelege nimic din text."

Un alt elev a avut si un mesaj pentru cei care au elaborat subiectele.

"Intrebarea asta cu cratima pica in fiecare an. Am scris rolul, dar va recomand sa mai schimbati ca e chiar plictisitor."

Pentru ca a folosit repetitii, unii au considerat ca poetul a fost de-a dreptul...neinspirat.

"Poetul baga repetitii cand nu mai stie ce sa scrie, de exemplu "scuturandu-le, scuturandu-le". Doamna profesoara spunea ca cine repeta ca papagalul e balbait sau prostovan."

Iar la cerinta de a scrie o naratiune in care sa prezinte o intamplare reala sau imaginara petrecuta intr-o statiune turistica, unii elevi au intampinat probleme serioase...

"Nu pot sa va scriu o insula, pentru ca n-am atlasul la mine si eu stiam ca dau examen LA ROMANA!!!"

"Familia mea a fost anul trecut in Bulgaria, dar acolo nu se vorbeste in limba romana deci nu am ce sa povestesc. Imi pare rau."

Sau...

"Aici in statiunea asta turistica eu m am intalnit cu Donald Trump, care era presedintele SUa si mi-a propus sa lucrez cu el la Casa Alba."

Cel mai curajos dintre ei si-a incercat in final norocul:

"Am 17 cuvinte in plus la compunere, va rog frumos sa-mi dati un bonus."

 

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
EVALUARE NATIONALA 2016, subiecte si barem LIMBA ROMANA. Elevii de clasa a VIII au sustinut luni proba la Limba Romana
EVALUARE NATIONALA 2016, subiecte si barem LIMBA ROMANA. Elevii de clasa a VIII au sustinut luni proba la Limba Romana

EVALUARE NATIONALA 2016 LIMBA ROMANA. Luni incep examenele de EVALUARE NATIONALA pentru elevii care au terminat clasa a VIII-a, cu proba scrisa la limba si literatura romana.

EVALUARE NATIONALA 2016. Subiectele si baremul la Limba Romana: pastelul si o compunere.
EVALUARE NATIONALA 2016. Subiectele si baremul la Limba Romana: pastelul si o compunere. "Nu m-am pregatit foarte mult"

EVALUARE NATIONALA 2016. La Evaluarea Nationala 2016, in total, 153.522 de elevi au fost asteptati sa se prezinte in cele 4.809 centre de examen pentru a sustine proba la Limba Romana. 

REZULTATE BACALAUREAT 2016. Peste 2.000 de liceeni nu au trecut de proba la care era imposibil de picat
REZULTATE BACALAUREAT 2016. Peste 2.000 de liceeni nu au trecut de proba la care era imposibil de picat

REZULTATE BACALAUREAT 2016. Prima proba a examenului de Bacalaureat, cea de evaluare a competentelor lingvistice de comunicare in limba romana, a fost sustinuta de peste 110.000 de absolventi de liceu.

"Perle" la simularea bacalaureatului la limba romana 2016. "Acum gasim cartile sa le citim pe internet sub forma de filme"

''Pentru ca am un lapsus de memorie, voi scrie in loc de nume personajul principal si personajul secundar''. Asa a scris, cu sinceritate, un elev care a sustinut simularea pentru bacalaureat.

Recomandări
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare meteorologică și mai multe atenționări și avertizări Cod Galben și Cod Portocaliu, ce vizează intensificări ale vântului, ninsori, polei și viscol, în mare parte din țară.

Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina
Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina

Rusia a lovit fără milă blocuri de locuințe, chiar și în ziua de Crăciun. Valul de drone și rachete a ucis joi cel puțin 5 oameni și a rănit zeci, în mai multe orașe ucrainene.

O fetiță din București a primit, în noaptea de Crăciun, o scrisoare de la Papa Leon al XIV-lea. FOTO
O fetiță din București a primit, în noaptea de Crăciun, o scrisoare de la Papa Leon al XIV-lea. FOTO

O fetiță din București a primit, în noaptea de Crăciun, o scrisoare neașteptată de la Papa Leon al XIV-lea, ca răspuns la un desen prin care se ruga pentru copiii afectați de război.