Vremea azi, 16 iulie. Caniculă, disconfort termic și ploi. Care vor fi zonele afectate de grindină

×
Codul embed a fost copiat

Miercuri avem încă o amiază călduroasă în sudul României și caniculă în unele zone de aici. În rest temperaturile scad față de marți.

Pleacă de la 22 de grade în Bucovina și ajung la 35, poate 36 de grade în Oltenia și în Muntenia. Aversele apar la deal, la munte și trecător în celelalte regiuni.

Vedem ce se întâmplă în fiecare regiune și începem cu Dobrogea și cu Bărăganul. Pe aici atmosfera se menține însorită toată ziua. După prânz se instalează canicula. Se vor înregistră în jur de 35 de grade, la umbră. Creste și disconfortul termic, iar atmosfera devine sufocantă.

Și mai în Moldova sudică și în nordul Munteniei se face destul de cald, însă temperaturile se opresc sub pragul caniculei și vor fi cel mult 34 de grade. Mai spre seară se-adună norii și apar ceva averse, în special în zonele mai înalte.

În jumătatea nordică a Moldovei și în Bucovina temperaturile scad față de marți. La Suceava vor fi doar 22 de grade. Avem vreme bună în prima parte a zilei, dar mai târziu se înnorează și o să plouă. Vor fi averse destul de consistente și s-ar putea să cadă grindina.

Citește și
ceață
Vremea de azi, 21 decembrie. Ceață și burniță în mai multe regiuni, temperaturi peste normalul perioadei

Și în nordul Transilvaniei și în Maramureș se face mai răcoare. Marți au fost 32 de grade. Miercuri maximele se opresc pe la 25...26 de grade. Plouă acum dimineața în Maramureș, dar după-amiază vremea devine instabilă aproape peste tot.

Temperaturile scad și în ținuturile vestice. După cele 34 de grade de marți, miercuri se vor înregistra 27...28 de grade. Norii se înmulțesc în a doua parte a zilei și apar averse cu descărcări electrice și intensificări de vânt.

În Transilvania dimineața e pic de ceață în depresiuni. Apoi se arată soarele, iar mai pe seară instabilitatea crește și aici. Vor fi ploi torențiale, care pot aduce 40 de litri de apă pe metru pătrat. În unele zone o să cadă grindina și se vor produce vijelii. Temperaturile, în scădere față de marți, se opresc pe la 25 de grade.

În Oltenia rămânem cu vremea călduroasă, iar în sudul provinciei o să fie caniculă și se vor înregistra în jur 35 de grade. Spre seară apar câteva serii de averse, în special în zonele deluroase.

Și în ținuturile sudice o să fie destul de cald. Temperaturile vor urca până la 35, poate 36 de grade,
iar disconfortul termic va crește după prânz. O să plouă mai ales în dealurile Munteniei. Se pot strânge cantități mari de apă, în intervale scurte de timp.

Vremea în București

În București avem încă o amiază caniculară, multă zăpușeală și o maximă de 35 de grade. Spre seară se adună norii și cresc șansele de ploaie.

Vremea la munte

La munte temperaturile scad față de marți, iar instabilitatea cuprinde majoritatea masivelor. Apar mai multe reprize cu ploi torențiale, descărcări electrice și rafale puternice de vânt. Se pot strânge 40 de litri de apă pe metru pătrat.

Vremea la mare

La mare avem vreme frumoasă în cea mai mare parte a zilei. Se face din nou foarte cald și temperaturile urcă până la 32 de grade. După-amiază e posibil să apară câțiva nori de ploaie. Apa mării are în jur de 22 de grade.

Articol recomandat de sport.ro
Georgina, logodnica lui CR7, postare de 5 stele pe rețelele social media: ”BOOM! / Preciosa”
Georgina, logodnica lui CR7, postare de 5 stele pe rețelele social media: ”BOOM! / Preciosa”
Citește și...
Vremea de azi, 21 decembrie. Ceață și burniță în mai multe regiuni, temperaturi peste normalul perioadei
Vremea de azi, 21 decembrie. Ceață și burniță în mai multe regiuni, temperaturi peste normalul perioadei

Duminică avem înnorări în cea mai mare parte a țării. La începutul zilei s-a lăsat ceața în majoritatea regiunilor, iar în ținuturile nordice și, izolat, în celelalte regiuni, o să plouă puțin sau o să burnițeze.

10 județe, sub cod galben de ceață densă și polei în următoarele ore. Vizibilitate redusă pe șosele
10 județe, sub cod galben de ceață densă și polei în următoarele ore. Vizibilitate redusă pe șosele

ANM a emis, sâmbătă, avertizări nowcasting Cod galben de ceață și polei pentru 10 județe din Moldova și Dobrogea, valabile în următoarele ore.

Cod galben de ceață și polei în 27 de județe și în București. Vizibilitate sub 50 de metri în unele zone
Cod galben de ceață și polei în 27 de județe și în București. Vizibilitate sub 50 de metri în unele zone

Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis, sâmbătă, avertizări nowcasting Cod galben de ceaţă şi polei, valabile pe raza a 27 de judeţe din Banat, Transilvania, Muntenia, Oltenia, Dobrogea şi Moldova, precum şi în municipiul Bucureşti.

Recomandări
Putin anunță că este pregătit să discute cu un președinte european, în contexul negocierilor internaționale de pace
Putin anunță că este pregătit să discute cu un președinte european, în contexul negocierilor internaționale de pace

Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a declarat pentru agenția rusă RIA Novosti, sâmbătă seară târziu, că președintele rus Vladimir Putin este pregătit să poarte un dialog cu omologul său francez, Emmanuel Macron, potrivit AFP.

Marş memorial pe 21 decembrie, de la Piaţa Victoriei la Piaţa Revoluţiei: „Dosarul victimelor din 1989 este o ruşine”
Marş memorial pe 21 decembrie, de la Piaţa Victoriei la Piaţa Revoluţiei: „Dosarul victimelor din 1989 este o ruşine”

Un marş memorial pe traseul Piaţa Victoriei - Piaţa Universităţii - Piaţa Revoluţiei, este anunţat pentru 21 decembrie, de la ora 17.00.

S-au împlinit 36 de ani de când Timișoara a devenit primul oraș liber de comunism din România: ”Am fost inconștienți”
S-au împlinit 36 de ani de când Timișoara a devenit primul oraș liber de comunism din România: ”Am fost inconștienți”

În 20 decembrie s-au împlinit 36 de ani de când Timișoara a devenit primul oraș liber de comunism din România. Sirenele, care atunci anunțau că oamenii și-au recâștigat libertatea, au răsunat din nou în oraș, în semn de omagiu.