Vremea 27 septembrie 2018. Temperaturile vor crește față de ziua precedentă

×
Publicitate

Vreme rece, joi dimineaţa, cu brumă prin Transilvania şi local în zonele deluroase din sud şi est. Mai târziu se încălzeşte cu vreo două grade faţă de miercuri. Vântul rămâne activ pe creste, iar norii apar doar prin est, însă nu va ploua.

Vineri prindem vreme frumoasă, cer senin, temperaturi potrivite momentului şi ceata matinală. Presiunea atmosferică mai scade puţin, iar în noaptea de vineri spre sâmbătă o să plouă în ţinuturile nordice.

Sâmbătă se răceşte în jumătatea nordică, pe unde vin alte ploi, destul de consistente. Pe crestele Orientalilor chiar o să mai ningă. În schimb, în jumătatea sudică prindem timp frumos, cu doi, trei stropi abia pe seară şi în noaptea următoare.

Duminică se răceşte în toată ţara şi avem vreme destul de amestecată, cu nori de ploaie la munte şi în sudul ţării. Vântul va sufla mai insistent în est şi sud-est.

Vremea în fiecare regiune

În Bărăgan şi Dobrogea, peste zi va fi soare, cu înnorări trecătoare, vânt mai domol şi temperaturi în creştere cu două grade faţă de ieri. Peste noapte se încălzeşte cu vreo cinci grade faţă de noaptea trecută.

Şi mai sus, în Moldova sudică şi în nordul Munteniei, se anunţă vreme bună, dar rece dimineaţa. Acum o oră era minus 1 grad la Brăila. La amiază va fi atmosferă plăcută, calmă şi cu vreo trei grade mai caldă ca ieri. Se încălzeşte perceptibil şi pe timpul nopţii.

Soare găsim şi nordul Moldovei şi în Bucovina. Şi aici a apărut bruma în această dimineaţă. Nu sunt anunţate ploi, dar apar câţiva nori, iar temperaturile cresc destul de greoi. Peste noapte scăpăm de brumă, nu şi de frig: vor fi 7...8 grade în zonă.

Vreme însorită aşteptăm şi în nordul Transilvaniei şi în Maramureş. Termic nu sunt schimbări majore, iar acum, dimineaţă mai sunt condiţii de brumă.

Soare cu dinţi prindem şi în ţinuturile vestice. Acum sunt în jur de 3 grade, iar peste zi, atmosfera se menţine limpede şi clară, din pricina aerului foarte rece. Nu prea se încălzeşte.

În zona Transilvaniei găsim vreme foaret rece, acum, în primele ore. Sunt temperaturi sib zero cam peste tot, iar în deprsiuni, în urmă cu o oră erau minus 8 grade. Mai târziu vreme bună şi temperaturi în uşoară creştere. Noaptea rămâne rece, dar mercurul salta peste pragul îngheţului.

În Oltenia, dimineaţă va fi tot rece, dar mai târziu, vremea se îmbunează şi se ating 20...21 de grade în vestul provinciei.

Cam aceeaşi tendinţă găsim şi în ţinuturile sudice. Dimineaţă rece e urmată de o amiază relativ plăcută, cu maxime de octombrie.

Vremea în Bucureşti

În Bucureşti, este cam frig, cer senin, iar în zonele periferice este brumã. În zona Bãneasa era în jur de 1 grad, iar în centru 3 grade. La amiază se încălzeşte uşor şi se ating 19 de gradeș ieri am avut doar 17 grade. Barometrele indică o scădere.

Vineri va fi soare şi vreme bună, temperaturi obişnuite acestui moment din an, dar tendinţa presiunii este de scădere.

Sâmbătă: altă zi frumoasă, cu temperaturi agreabile, dar şi cu ceva nori de ploaie mai pe seara. Noaptea următoare va fi mai caldă: minimă se opreşte pe la 11 grade.

Duminică se răceşte din nou, o să avem 17...18 grade la amiază, atmosfera destul de neplăcută, cu înnorări temporare şi un vânt insistent.

Vremea la munte

La munte, se înseninează treptat. Azi va fi cer senin prin Meridionali şi în zona Apusenilor, dar ceva nori prin est. Vântul va mai avea răbufniri pe creste, însă prin staţiuni, vremea se încălzeşte.

Mâine prindem altă zi însorită şi agreabilă. Nori de vreme bună apar în zona de Curbură şi prin Orientali, în rest va fi cer senin.

Sâmbătă, însă, revine frigul şi o să plouă destul de mult pe la munte. În zona Orientalilor, pe seară şi în noaptea următoare va ninge.

Şi duminică va fi frig, dar atmosfera devine schimbătoare, cu ploi sporadice şi vânt mai nervos în zona crestelor.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
FOTO | Ivana Knoll a întors toate privirile în Toronto
FOTO | Ivana Knoll a întors toate privirile în Toronto
Citește și...
Valul de căldură se întensifică în România în următoarele săptămâni. Cum va fi vremea la început de august

Luna iulie va fi mai caldă decât în mod obișnuit, când valul de caniculă se va intensifica, cu precipitații puține în mare parte a țării, arată prognoza meteo pe patru săptămâni.

Vremea azi, 3 iulie. Ploi torențiale și vijelii în aproape toată țara. Temperaturile pot urca până la 34 de grade

Vineri, instabilitatea va fi ridicată. Pe suprafețe extinse apar averse și doar în extremitatea vestică și în cea de nord-vest găsim vreme mai bună.

Cod roşu de ploi torenţiale şi descărcări electrice în localităţi din judeţele Botoşani şi Suceava, joi seara

Administraţia Naţională de Meteorologie a emis o nouă avertizare nowcasting Cod roşu de ploi de ploi torenţiale, valabilă până la ora 22:00 în localităţi din judeţele Botoşani şi Suceava.

Recomandări
Radu Miruţă: Am cerut Ucrainei să programeze dronele să se autodistrugă la intrarea în apele teritoriale româneşti

Ministrul interimar al Apărării, Radu Miruţă, a anunţat, vineri, că a cerut autorităţilor din Ucraina ca dronele pe care le lansează să fie programate să se autodistrugă la intrarea în apele teritoriale româneşti.

ONU avertizează: Fenomenul El Niño ar urma să atingă o intensitate ridicată între iulie şi septembrie. Ce efecte poate avea

ONU avertizează că fenomenul climatic El Niño se intensifică rapid și ar putea atinge un nivel puternic între iulie și septembrie. 

Percheziţii în mai multe judeţe, la persoane suspectate că au fraudat examenul de bacalaureat. Cinci persoane, reţinute

Poliţiştii şi procurorii au declanșat 47 de percheziţii în judeţele Alba, Arad, Bihor, Cluj şi Sibiu, într-un dosar care vizează infracţiunea de divulgare a informaţiilor secrete de serviciu sau nepublice, în scopul fraudării examenului de bacalaureat.