Vremea 23 mai 2018. Temperaturile vor crește în majoritatea regiunilor țării

×
Publicitate

Miercuri avem o zi frumoasă şi se face mai cald. Spre seară, în regiunile vestice, în nord-vest, în centru şi la munte vin câteva ploi zgomotoase.

Joi prindem vreme caldă cu temperaturi de până la 31 de grade. Dimineaţa va fi soare peste tot, însă după prânz se strâng norii de ploaie în vest şi la munte.

Vineri tot cald o să fie dar va creşte instabilitatea. Vor fi ploi zgomotoase în jumătatea de nord a ţării şi pe spaţii mai mici în rest. Vântul va fi mai insistent în jumătatea estică a ţării.

Sâmbătă se menţine vremea caldă şi instabilă; spre seară aşteptam ploi în jumãtatea de sud-vest a tãrii şi local în rest. Vântul se va înteţi în est, în sud-est dar şi pe timpul ploilor.

Vremea în fiecare regiune
În Dobrogea şi Bărăgan se anunţă soare şi atmosferă plăcută. Temperaturile mai cresc puţin faţă de ziua trecută.

În Moldova sudică şi în nordul Munteniei, norii vor fi rari şi se mai încălzeşte puţin. După prânz vor fi 27-28 de grade Celsius.

În nordul Moldovei şi în Bucovina se anunţă o zi foarte frumoasă: soare, câţiva nori de vreme bună şi temperaturi cu 2...3 grade peste cele de ieri.

În nordul Transilvaniei şi în Maramureş găsim vreme plăcută în prima parte a zilei însă spre seară se adună norii şi vin ploi zgomotoase pe suprafeţe mici. Se încălzeşte şi aici şi la amiază vor fi valori de 28 de grade Celsius.

Se încălzeşte şi în ţinuturile vestice. Atmosferă va fi însorită în orele dimineţii dar treptat se adună norii şi la apropierea serii, vin şi aici averse cu fulgere şi s-ar putea să cadă grindină. Vântul va sufla mai tare în sudul Banatului.

În centrul României, va fi vreme plăcută, însă şi aici spre sfârşitul zilei vor veni ploi zgomotoase, îndeosebi în zonele de munte şi vântul va sufla tare pe creste. Se încălzeşte cu 4-5 grade faţă de ieri şi vor fi 29 de grade pe partea vestică a provinciei.

Sud-vestul ţării are parte de soare şi atmosferă plăcută. Tendinţa de încălzire se păstrează şi aici, iar maximele urcă spre 27 de grade.

La fel va fi şi în ţinuturile sudice: vreme frumoasă şi temperaturi în creştere.

BUCUREŞTI
În Bucureşti, avem încă o zi frumoasă cu cer variabil şi un vânt mai activ. Se face mai cald şi la amiază vor fi în jur de 28 de grade Celsius.

Joi, norii vor fi rari, se mai încălzeşte puţin şi termometrele vor indica 30 de grade Celsius - o valoare mai potrivită pentru luna iulie.

Şi vineri va fi cald, însă creşte instabilitatea şi după-amiază, vor fi condiţii de averse cu fulgere. Sâmbăta vremea va fi caldă şi uşor instabilă. Cerul va fi variabil dar se mai strâng norii şi aşteptam ploi zgomotoase şi vântul se înteţeşte.

Vremea la MUNTE
La munte, astăzi se anunţă soare şi atmosferă plăcută şi doar pe spaţii mici vor fi averse cu fulgere. Vântul se înteţeşte pe crestele Carpaţilor Meridionali iar temperatura aerului va creşte uşor.

Joi se mai încălzeşte puţin, vor fi înnorări şi ploi zgomotoaase în masivele vestice şi în cele sud-vestice. Vineri avem vreme caldă, dar schimbătoare. Pe lângă momentele cu soare, aşteptăm şi averse torenţiale cu grindină şi răbufniri de vânt.

Sâmbăta, ploile vor veni spre seară în masivele vestice şi sud-vestice şi local în rest. Se pot strânge cantităţi mai mari de apă într-un interval scurt de timp şi e posibil să cadă grindinã.

Vremea pe LITORAL
Pe litoral aşteptăm o zi frumoasă cu cer mai mult senin şi o briză activă. Pe plajă vor fi temperaturi cuprinse între 22 şi 25 de grade şi apa mării va avea în jur de 19 grade Celsius.

Joi, atmosferă va fi însorită şi temperaturile se menţin la aceleaşi valori. Vântul va fi activ şi va avea intensificări uşoare spre seară.

Vineri se anunţă vreme uşor instabilã. Dupã-amiaza şi noaptea, aşteptam averse trecătoare şi vântul rămâne insistent. Se încălzeşte puţin şi vor fi până la 26 de grade în termometre.

Sâmbăta vor fi mulţi nori şi ploi zgomotoase în special din a doua parte a zilei. Vântul va avea intensificãri temporare şi se mai răcoreşte.

Articol recomandat de sport.ro
Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
Citește și...
Ploi torențiale, vijelii și grindină. ANM a emis o avertizare pentru București și alte 26 de județe | HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o atenționare de instabilitate atmosferică, valabilă în intervalul 12 iulie, ora 12:00 – 13 iulie, ora 02:00, pentru mai multe zone din țară.

Vremea azi, 11 iulie 2026. Se încălzește în cea mai mare parte a țării, cu temperaturi maxime de 31 de grade

Sâmbătă se încălzește în cea mai mare parte a țării. Aversele apar în a doua parte a zilei, în special la munte, în Maramureș și în Moldova, iar maximele pleacă de la 20 de grade în Bucovina și ajung pe la 34 de grade în sud-vestul Olteniei și în Banat.

Meteorologii ANM anunță când vor crește din nou temperaturile. Cum va fi vremea până la începutul lunii august

Meteorologii anunță că vremea va fi apropiată de normalul perioadei în cea mai mare parte a lunii, însă temperaturile vor crește treptat, mai ales în vestul țării. 

Recomandări
Vară cu emoții pentru românii care pleacă în vacanță. Aeroportul Henri Coandă, pe primul loc în Europa la zboruri anulate

Dacă plecați în vacanță cu avionul, pregătiți-vă pentru ore de așteptare. Aeroportul Henri Coandă are cea mai mare rată a zborurilor anulate între aeroporturile europene și o medie de 124 de minute de întârziere a curselor. 

Operațiune de amploare în Bucegi, după accidentul în care o alpinistă a murit. Patru elicoptere au intervenit

Operațiune dramatică de salvare, în Munții Bucegi. Patru alpiniști care coborau pe un versant abrupt al Masivului Caraiman au căzut după ce coarda de asigurare s-ar fi rupt. Din păcate, unul dintre ei, o femeie, a murit.

Ambalajele, clasificate de la A la C, precum electrocasnicele. Noul regulament european care intră în vigoare din august

Ne pregătim pentru încă o etapă în materie de reciclare. Un nou regulament european intră în vigoare din luna august.