Cum va fi vremea de 8 Martie în București. Meteorologii anunță temperaturi de primăvară

62114906

Ziua de 8 Martie este o ocazie specială pentru a sărbători femeile, iar cei care vor să iasă la o plimbare în parc sau pe terasă, trebuie să știe că vremea de 8 Martie în București va fi perfectă pentru activități în aer liber.

Potrivit unei prognoze meteo speciale emise de ANM pentru București, în intervalul 08 martie 2023, ora 12:00, - 10 martie 2023, ora 02:00, vremea va fi deosebit de caldă.

Temperatura maximă se va situa în jurul valorii de 18 de grade, iar cea minimă va fi de 4...6 grade.

În cursul zilei de 8 Martie, cerul va fi variabil, iar joi, 9 Martie, în cursul după-amiezii și seara vor fi posibile ploi de scurtă durată.
Vântul va fi moderat, cu intensificări mai ales în orele după-amiezelor, când se vor atinge viteze de 35...40 km/h.

Cod galben de ploi și vânt puternic

În mai multe zone din țară, pentru același interval de timp, a fost emis un cod galben de precipitații și intensificări ale vântului.
În zonele montane ploaia va duce la topirea stratului de zăpadă.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Diletta Leotta, fără inhibiții în vacanță. Fotografii îndrăznețe cu partenera lui Karius: ”Ești o zeiță”
FOTO Diletta Leotta, fără inhibiții în vacanță. Fotografii îndrăznețe cu partenera lui Karius: ”Ești o zeiță”
Citește și...
Vânt puternic în cea mai mare parte a țării și ploi la munte, până vineri. Cod galben în 11 județe. HARTĂ

Meteorologii anunță că, până vineri, vor fi intensificări ale vântului în cea mai mare parte a ţării, iar la munte vor fi ploi.

Vremea azi, 8 martie. Soare și vreme bună în regiunile sudice, dar se anunță lapoviță și ninsoare la munte

Miercuri atmosfera va fi însorită în regiunile sudice. În rest, se înnorează şi o să plouă, dar se arată trecător şi soarele.

Mult prea cald pentru această perioadă. Meteorologii anunță când se va răci din nou în România. GALERIE FOTO

Meteorologii au emis o prognoză meteo pentru următoarele patru săptămâni. Vremea va fi mult mai caldă decât normalul acestei perioade, dar pe măsură ce se răcește vom avea parte de ploi excedentare.

Recomandări
„O Europă mai suverană”. România a primit prima plată de 2,5 miliarde de euro din cadrul mecanismului de apărare SAFE

România a primit, miercuri, prima plată în valoare de 2,5 miliarde de euro, în cadrul instrumentului de apărare ''Acţiunea de Securitate pentru Europa'' (SAFE).

Legea integrității a fost votată cu amendamentul Fritz. Senatorii au adoptat proiectul de care depind 770 de milioane de euro

Senatorii au adoptat prin vot Legea ANI, cunoscută și drept ”Legea integrității”, care este jalon în PNRR și de care depind aproximativ 770 de milioane de euro pentru România, termenul fiind 31 august. Senatul este cameră decizională.

Romsilva a cheltuit 2,7 milioane de lei pe un sediu ca o cabană de vânătoare. Diana Buzoianu: „S-au aruncat milioane de lei”

Regia Națională a Pădurilor Romsilva a cheltuit 2,7 milioane de lei pentru un sediu în județul Prahova, construit după modelul unei cabane vânătorești.