Cod galben de caniculă în zone din 19 judeţe şi în Bucureşti, luni şi marţi

62276949
Shutterstock

Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis o atenţionare Cod galben de caniculă, valabilă în cursul zilelor de luni şi marţi, în zone din 19 judeţe şi în Bucureşti.

Potrivit meteorologilor, pe 29 şi 30 august, valul de căldură va persista în regiunile sudice şi estice. Local va fi caniculă, disconfortul termic ridicat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăşi pragul critic de 80 de unităţi.

caniculă

Temperaturile maxime se vor situa în general între 32 şi 37 de grade.

Codul galben de caniculă vizează municipiul Bucureşti, precum şi judeţele Argeş, Bacău, Brăila, Buzău, Călăraşi, Constanţa, Dâmboviţa, Dolj, Galaţi, Giurgiu, Ialomiţa, Iaşi, Olt, Prahova, Tulcea, Teleorman, Vâlcea, Vrancea, Vaslui.

Ce temperaturi vor fi înregistrate în București

În Capitală, până marţi, la ora 21:00, valul de căldură va persista, disconfortul termic va fi ridicat, iar indicele temperatură umezeală (ITU) va depăşi pragul critic de 80 de unităţi.

Maximele termice vor oscila între 35 şi 37 de grade, iar cele minime se vor încadra între 16 şi 19 grade. De asemenea, cerul va fi variabil, iar vântul va sufla slab până la moderat.

Specialiştii precizează că, în regiunile sud-estice, disconfortul termic se va menţine ridicat şi pe parcursul zilei de miercuri, 31 august.

Articol recomandat de sport.ro
Pică transferul la Real Madrid? Iubita l-a dat de gol
Pică transferul la Real Madrid? Iubita l-a dat de gol
Citește și...
Ploi torențiale, vijelii și grindină. ANM a emis un nou cod de vreme rea pentru București și alte șapte județe

Administrația Națională de Meteorologie a emis sâmbătă două atenționări cod galben de vreme severă, valabile în mai multe regiuni ale țării. Meteorologii anunță intensificări ale vântului, vijelii, ploi torențiale și grindină de mici dimensiuni.

Vremea de azi, 4 iulie. Ploi torențiale și grindină în mai multe regiuni. Temperaturile ating 34 de grade în vest

Sâmbătă, temperaturile continuă să crească, iar vremea devine călduroasă în sudul și în vestul țării. 

Valul de căldură se întensifică în România în următoarele săptămâni. Cum va fi vremea la început de august

Luna iulie va fi mai caldă decât în mod obișnuit, când valul de caniculă se va intensifica, cu precipitații puține în mare parte a țării, arată prognoza meteo pe patru săptămâni.

Recomandări
Cum a devenit America cea mai influentă putere a lumii și de ce viitorul ei contează inclusiv pentru Europa

Statele Unite sărbătoresc pe 4 iulie 250 de ani de la Declarația de Independență, documentul care a schimbat nu doar destinul unei națiuni, ci și cursul istoriei moderne.

Mesajul Americii către România, la 250 de ani de la fondarea Statelor Unite. Imagine spectaculoasă a Castelului Bran

SUA și România au o ”legătură profundă și durabilă”, iar cele două națiuni ”sunt profund ancorate în valorile fundamentale ale civilizației occidentale”, se arată într-un editorial al ambasadorului american la București cu ocazia Freedom250.

”Mai românesc ca oricând”. Achiziția Carrefour de către frații Pavăl, cea mai mare finanțare din istoria Băncii Transilvania

Achiziția afacerii deținute de colosul francez Carrefour în România de către Pavăl Holding a constituit, dincolo de expansiunea spectaculoasă a unei companii românești, și cea mai mare investiție din istoria Băncii Transilvania, alt business românesc.