ANM: Ploi torențiale, vânt și, izolat, grindină în toată ţara, de duminică până miercuri

62183532
Shutterstock

Administrația Națională de Meteorologie a emis, duminică, o informare de instabilitate atmosferica accentuata, valabilă până miercuri (2 iunie), la ora 10.00.

 

Astfel, potriviut Agerpres, în majoritatea regiunilor ţării, începând de duminică, 30 mai, de la ora 12:00, şi până miercuri, 2 iunie, până la ora 10:00, vor exista perioade în care instabilitatea atmosferică va fi accentuată şi se va manifesta prin averse ce vor avea şi caracter torenţial, descărcări electrice, intensificări de scurtă durată ale vântului şi, izolat, grindină.

prognoza ANM

 

În intervalul menţionat, în intervale scurte de timp sau prin acumulare, cantităţile de apă vor depăşi 15...20 litri/metru pătrat şi, pe arii restrânse, 25...50 litri/metru pătrat, potrivit ANM.

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Ploile violente continuă în toată țara. Temperaturile rămân scăzute pentru această perioadă

Duminică avem instabilitate în multe zone şi temperaturile vor continua să scadă. Aversele apar mai întâi la deal, la munte şi local în rest, iar spre seară ploile ajung în sud şi în sud-est.

O ploaie torențială i-a panicat pe locuitorii din Tuzla. S-au produs inundații în doar câteva minute

O ploaie torențială i-a speriat pe locuitorii din Tuzla, județul Constanța.

Ploi violente cu tunete și grindină în aproape toată țara. Vremea rea continuă zilele următoare

Ziua de sâmbătă ne-aduce alte reprize de ploaie la munte, în nord, centru, sporadic şi în sud-estul țării. Vorbim tot despre averse, cu tunete, fulgere şi condiţii de grindină.

Recomandări
Sentința care ar fi blocat ROMATSA și traficul aerian din România, anulată printr-o decizie definitivă. S-a implicat și CSAT

Traficul aerian din România se poate desfășura normal, în urma deciziei Instanței Supreme, pentru că ROMATSA nu și-a pierdut certificatului de furnizor de servicii de trafic aerian.

Ce a provocat viitura ucigașă din Nepal și Tibet. Cauza dezastrului soldat cu cel puțin 165 de morți și sute de dispăruți

Inundaţiile devastatoare care au făcut cel puţin 165 de morţi şi sute de dispăruţi în Nepal şi Tibet au fost cauzate de prăbuşirea unui gheţar, a anunţat U.S. Geological Survey (USGS), scrie AFP.

Două turiste au scos drona cu explozibil din mare înainte de apariția geniștilor. „Au luat-o de aripi și au cărat-o 5 metri”

Drona cu explozibil descoperită, miercuri, în stațiunea Olimp, a fost detonată controlat de autorități. Grav este că, până la sosirea forțelor de ordine, două femei au scos aparatul din apă și l-au dus lângă umbrele și șezlonguri.