ANM a emis Cod Galben de ploi abundente şi vijelii în întreaga ţară, până duminică seara

×
Publicitate

Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis, vineri, o atenţionare Cod Galben de instabilitate atmosferică temporar accentuată şi cantităţi de apă însemnate, valabilă în întreaga ţară, până duminică seara.

Potrivit meteorologilor, în intervalul 10 iunie, ora 14:00 - 12 iunie, ora 22:00, în sudul ţării şi la munte va ploua însemnat cantitativ şi vor fi pe alocuri şi manifestări de instabilitate atmosferică.

De asemenea, în Moldova, Transilvania, Maramureş şi local în Crişana şi Banat, îndeosebi în timpul după-amiezelor, vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată, ce se va concretiza prin averse torenţiale, însoţite de descărcări electrice, intensificări ale vântului şi pe alocuri vijelii şi grindină.

În intervale scurte de timp sau prin acumulare, cantităţile de apă vor depăşi 20 - 30 l/mp şi pe arii restrânse, mai ales în zonele de deal şi de munte şi în extremitatea de sud a ţării, de 40 - 60 l/mp.

Cum va fi vremea în București

Totodată, în Bucureşti, vremea va fi în general instabilă, cu perioade în care se vor semnala înnorări accentuate, averse şi descărcări electrice, iar în intervale scurte de timp sau prin acumulare cantităţile de apă vor depăşi în medie 20 - 40 l/mp.

Vântul va sufla moderat, cu unele intensificări în special asociate ploilor şi vor fi temperaturi maxime în general de 24 - 26 de grade, în timp ce minimele se vor încadra între 15 şi 17 grade.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO | A lăsat-o pe Alisha Lehmann și s-a cuplat cu o tânără de 19 ani: noua iubita sexy a lui Douglas Luiz
GALERIE FOTO | A lăsat-o pe Alisha Lehmann și s-a cuplat cu o tânără de 19 ani: noua iubita sexy a lui Douglas Luiz
Citește și...
Vremea azi, 18 aprilie. Temperaturile urcă la 23 de grade, dar vin averse și vijelii în unele regiuni

Sâmbătă norii se înmulțesc în sud și în est, de asemenea, în centru. După orele prânzului, în aceste zone vin și câteva averse. În rest avem vreme mai bună.

Prognoza ANM. Ploi torențiale, vânt puternic și izolat vijelii și grindină în mai multe județe. HARTĂ

ANM a emis o informare meteorologică valabilă în intervalul 17 aprilie, ora 10:00 - 18 aprilie, ora 20:00, care anunță o perioadă de instabilitate atmosferică accentuată și intensificări ale vântului în cea mai mare parte a țării.

Prognoză meteo ANM: Urmează o săptămână ploioasă în toată ţara. Cum va fi vremea în minivacanța de 1 Mai

Meteorologii anunță precipitații peste normal în toate regiunile țării săptămâna viitoare. Pentru perioada care include minivacanța de 1 Mai, sunt prognozate temperaturi mai ridicate decât cele obișnuite pentru această perioadă.

Recomandări
S-a deschis focul în Strâmtoarea Ormuz la scurt timp după ce Iranul a preluat din nou controlul. Cine ar fi apăsat pe trăgaci

Cel puţin două nave comerciale au raportat că au fost lovite de focuri de armă în timp ce încercau să traverseze Strâmtoarea Ormuz sâmbătă, imediat după ce Iranul a anunţat că îşi consolidează din nou controlul asupra acestei căi navigabile cruciale.

Scenariul prin care s-ar putea ajunge la alegeri anticipate. Mesajul transmis de Sorin Grindeanu

Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat că cel mai recent a avut o întâlnire, la o cafea, cu premierul Ilie Bolojan, joi dimineaţă. Despre alegerile anticipate, el a precizat că dacă vor pica trei guverne, se va putea ajunge şi la acest scenariu.

Carburanții s-au ieftinit în România după deschiderea temporară a strâmtorii Ormuz. Prețurile de la pompă

Deschiderea Strâmtorii Ormuz pentru câteva ore are deja efecte în România. La unele stații de carburant, prețul motorinei a scăzut sub 9 lei. Cât costă cel mai ieftin litru de motorină și de benzină sâmbătă, 18 aprilie.