Zeci de persoane din Timis, printre care si angajati ai unitatilor bancare, suspectati de fraude

×
Publicitate

 Politistii de la Crima Organizata din Timisoara impreuna cu procurorii DIICOT si cu politistii de frontiera Timis au descins joi dimineata in 31 de locuinte de pe raza judetului Timis. Ei au in vizor o grupare specializata in inselaciuni.

 Este vorba despre aproximativ 35 de persoane care ar fi obtinut mai multe credite bancare folosindu-se de acte false.

“In fapt, membrii gruparii infractionale sunt suspectati ca, in perioada 2010-2013, ar fi obtinut mai multe credite bancare, folosindu-se de documente falsificate, creand un prejudiciu de aproximativ 400.000 de lei”, au transmis intr-un comunicat de presa reprezentantii IPJ Timis.

Cea care ii racola pe membrii retelei dornici de a obtine castiguri mari cu usurinta era o femeie de 41 de ani care coordona intreaga operatiune.

“Dupa obtinerea documentelor de identitate ale <> aceasta apela la alte trei persoane, care detineau tehnica necesara falsificarii întregii documentatii necesare pentru obtinerea creditelor”, au mai transmis reprezentantii IPJ Timis.

Printre suspectii care vor fi dusi la audieri se numara si angajati ai unitatilor bancare, dar si fiul unui politist din Timis.

La finalizarea perchezitiilor, toate persoanele identificate vor fi conduse la sediul DIICOT pentru audieri. Toti sunt cercetati pentru constituire a unui grup infracţional organizat, inselaciune cu consecinte deosebit de grave, fals in inscrisuri sub semnatură privata si uz de fals.

 

Articol recomandat de sport.ro
Ester Exposito, iubita lui Kylian Mbappe, a făcut senzație pe internet cu ultimele postări
Ester Exposito, iubita lui Kylian Mbappe, a făcut senzație pe internet cu ultimele postări
Citește și...
Doi elevi au gasit 1.000 de euro pe strada si au alertat politia. Cine sunt cei doi tineri

Doi adolescenti, unul in varsta de 16 ani si altul de 17 ani, au gasit in aceasta seara in apropierea Liceului Grigore Moisil suma de 1.000 euro. Cu un nemaintalnit simt civic, cei doi tineri nu au stat prea mult pe ganduri si au anuntat imediat politia.

Trupurile neinsufletite ale celor doi soti care au murit in accidentul din Muntenegru au ajuns acasa

 Zi sfasietoare pentru familia celor doi soti din Timisoara, care au sfarsit in cumplitul accident din Muntenegru.Trupurile lor au ajuns in aceasta dimineata acasa.

Un accident in lant a blocat traficul pe autostrada Arad-Timisoara. Cinci autotrenuri s-au ciocnit

 Circulatia pe autostrada Arad-Timisoara a fost blocata timp de doua ore astazi, din cauza unui accident in lant care s-a produs pe autostrada Arad-Timisoara. Cinci masini de mare tonaj s-au ciocnit, iar in urma impactului o persoana a ajuns la spital.

Recomandări
Noua lege a salarizării a fost pusă în dezbatere publică. Plafonul de 20% pentru sporuri rămâne în vigoare

Proiectul noii legi privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice a fost pus în dezbatere publică, documentul propunând o reformare a modului în care sunt stabilite salariile în sectorul bugetar. 

Șeful Cancelariei premierului: Ne confruntăm cu cel mai scăzut nivel al Dunării din istoria măsurătorilor

Dunărea are în prezent cel mai scăzut nivel din istoria măsurătorilor, a transmis, joi, şeful Cancelariei premierului, Mihai Jurca.

Ararat-Armenia - Universitatea Craiova, LIVE pe VOYO Sport 1, joi, de la 19:00. Oltenii joacă pentru calificare

Universitatea Craiova este la un singur meci distanță de calificarea în grupa UEFA Europa League. După 1-1 pe Stadionul „Ion Oblemenco”, oltenii joacă joi, 27 august, de la ora 19:00, returul decisiv cu Ararat-Armenia, la Erevan.