Premiera in Romania: Lugoj, primul oras unde locuitorii circula gratuit cu mijloacele de transport

Transport in comun

 Municipiul Lugoj a devenit primul oras din Romania care acorda gratuitate totala celor care circula cu mijloacele de transport in comun. Masura vine pentru a incuraja mersul cu autobuzul, dar si pentru a diminua volumul de masini care circula in oras.

 Consilierii locali din Lugoj si-au dat astazi acordul, in unanimitate, ca cetatenii sa poata circula cu mijloacele de transport fara sa plateasca, din 1 iulie. De asemenea, Primaria a mai cumparat zece statii care au fost deja amenajate in oras, pentru a inmulti apoi si numarul liniilor pe care circula autobuzele. In momentul de fata, in Lugoj, pretul unui bilet de autobuz cu o calatorie costa 60 de bani.

Francisc Boldea, primarul municipiului Lugoj: “In ultimii 23 de ani, transportul in comun a scazut considerabil peste tot in tara. Aveam nevoie de un soc si acum era momentul. Incercam sa incurajam oamenii sa circule cu autobuzul, astfel se va diminua si numarul de masini care circula in oras. In total vor fi cinci linii care vor strabate orasul pe diagonala, astfel incat sa fie o legatura pentru orice zona, centrala, periferica”.

In proiectul de hotarare aprobat astazi, perioada de gratuitate intra in vigoare de la 1 iulie si va fi valabila timp de 18 luni. Daca initiativa va avea succes in randul lugojenilor, perioada de gratuitate va fi extinsa in continuare.

Initiativa din Lugoj a ajuns si la urechile edililor din alte orase. Reprezentanti ai primariei din Baia Mare au solicitat deja o copie dupa proiectul de hotarare pentru a o analiza si, de ce nu, pentru a o implementa in viitor.

Citește și
inventie
Minutele pierdute asteptand autobuzul ar putea deveni istorie. Aplicatia inventata de cativa liceeni
Articol recomandat de sport.ro
Darya Zheleznyakova trăiește departe de Rusia. Cu ce se mai ocupă ”femeia de fier” din UFC
Darya Zheleznyakova trăiește departe de Rusia. Cu ce se mai ocupă ”femeia de fier” din UFC
Citește și...
Vom avea centre de biciclete cu conexiune la internet si ecrane tactile, dar si piste...
Vom avea centre de biciclete cu conexiune la internet si ecrane tactile, dar si piste... "carpite"

Reprezentantii primariei Timisoara au intrat in linie dreapta cu pregatirea proiectului care prevede construirea de centre pentru inchirierea bicicletelor, in statiile mijloacelor de transport in comun.

Minutele pierdute asteptand autobuzul ar putea deveni istorie. Aplicatia inventata de cativa liceeni
Minutele pierdute asteptand autobuzul ar putea deveni istorie. Aplicatia inventata de cativa liceeni

Printre lectii, teze si problemele adolescentei, cativa liceeni si-au gasit si timp de inventii: site-ul pe care poate fi platita orice factura, floarea artificiala care produce oxigen sau aplicatia pentru mijloacele de transport in comun.

Recomandări
CCR a amânat, pentru a patra oară, decizia privind pensiile magistraților. Judecătorii au ieșit din sală după 30 de minute
CCR a amânat, pentru a patra oară, decizia privind pensiile magistraților. Judecătorii au ieșit din sală după 30 de minute

Judecătorii Curții Constituționale au amânat pentru a patra oară decizia despre pensiile speciale ale magistraților. Toți cei nouă membrii ai CCR au intrat în ședință, dar au părăsit sala după 30 de minute.

Gerul se intensifică. Cod galben în cea mai mare parte a României. Vor fi -14 grade ziua
Gerul se intensifică. Cod galben în cea mai mare parte a României. Vor fi -14 grade ziua

Meteorologii au prelungi avertizarea de vreme deosebit de rece până miercuri dimineață. Potrivit ANM vom avea ger îndeosebi în timpul nopților și dimineților, precipitații mixte, polei și ghețuș, intensificări ale vântului.

Mărturii cutremurătoare din Iran. Familiile protestatarilor uciși plătesc mii de dolari pentru a-i îngropa
Mărturii cutremurătoare din Iran. Familiile protestatarilor uciși plătesc mii de dolari pentru a-i îngropa

Donald Trump a fost convins în ultima clipă să nu atace Iranul, scrie presa occidentală, citând surse din Orientul Mijlociu. Iar cei care au dus munca de convingere au fost oficiali din Arabia Saudită, Qatar și Oman.