1.000 de motive cosmice sa ne uitam in sus si sa ne fie teama de ce vedem, date de NASA

60517043

Cerut de Congresul Statelor Unite din 1998, proiectul Spaceguard a obligat NASA sa gaseasca 90% din obiectele apropiate de Pamant ce au macar 1 kilometru in diametru.

Cercetarile sunt aproape complete, 93% dintre obiecte fiind identificate spune astronomul Amy Mainzer de la laboratorul NASA din Pasadena, California.

20.500 de asteroizi mici cu dimensiuni de pana la 100m in diametru au fost inregistrati. Acestia nu reprezinta insa un pericol pentru pamant.

In urma cu 65 de milioane de ani, se presupune ca o cometa ar fi lovit pamantul, schimband major clima si ducand la disparitia dinozaurilor.

"Ceva la fel de mare ar distruge pamantul" a mai spus Mainzer. Din cei 1.000 de asteroizi cu diametrul mai mare de 1km, specialistii incearca acum sa-i identifice pe cei aflati la o distanta mai mica de 7.4 milioane de km de Pamant.

Potrivit acestora, nu exista niciun plan prestabilit in cazul in care un asemenea asteroid ar intra pe o traictorie de coliziune cu planeta noastra.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Cel mai mare mister din Orasul Sfant. Expertii nu stiu sa descifreze un semn vechi de 3.000 de ani

Arheologii sunt in fata unui mister greu de descalcit, dupa o descoperire facuta in Orasul Sfant. Este prima data cand nu au absolut niciun indiciu si au deschis o pagina speciala pe Facebook, unde asteapta sugestii.

Super-Pamantul: astronomii au descoperit prima planeta care poate fi locuita

Pamantul chiar are o sora geamana. Astronomii de la NASA au confirmat existenta unei planete foarte asemanatoare cu a noastra.

Voyager a descoperit purgatoriul cosmic

Vehiculul spatial Voyager este acum la 11 miliarde de mile departare de Soare. Asta inseamna ca a ajuns la marginea sistemului nostru solar.

Recomandări
Nicușor Dan: „Partidele nu s-au înțeles pe legea salarizării. Și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR”

Președintele Nicușor Dan anunță că PSD, PNL, USR și UDMR nu au ajuns la un consens privind legea salarizării și și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Ungaria declară Rusia drept „amenințare” pentru Europa și ordinea mondială. Ruptură față de politica lui Viktor Orbán

Guvernul Ungariei a condamnat oficial agresiunea militară a Rusiei și și-a anunțat sprijinul pentru integritatea teritorială a Ucrainei, potrivit orientărilor politice publicate marți seara.