Simona Halep, în continuare pe locul 1 în clasamentul WTA

61982264
Getty

Jucătoarea română de tenis Simona Halep se menține pe locul 1 în clasamentul WTA, pentru a 45-a săptămână conscutiv.

Românca îşi păstrează avantajul de 2.086 de puncte faţă de jucătoarea de pe locul al doilea, daneza Caroline Wozniacki, informează News.ro.

Un salt important în ierarhie a avut câştigătoarea US Open, japoneza Naomi Osaka. Ea a urcat de pe locul 19 pe locul 7, intrând în premieră în Top 10. Anterior, cel mai bun loc din carieră al sportivei de 20 de ani fusese 17. Serena Williams, finalista US Open, a urcat de pe locul 26 pe locul 16.

Pentru că nu şi-a apărat trofeul cucerit în 2017 la Flushing Meadows, americanca Sloane Stephens a coborât de pe locul 3 pe locul 9. De pe 4 pe 3 a urcat germana Angelique Kerber, Caroline Garcia din Franţa a urcat şi ea, două poziţii, de pe 6 pe 4, în timp ce ucraineanca Elina Svitolina a urcat de pe locul 7 pe 6.

Celelalte românce din Top 100 WTA au înregistrat următoarele evoluţii: Mihalea Buzărnescu a coborât de pe locul 21 pe 23, cu 2.028 de puncte, Sorana Cîrstea a coborât de pe loucl 51 pe 52, cu 1.065 de puncte, Irina-Camelia Begu a urcat de pe locul 59 pe 53, cu 1.026 de puncte, Ana Bogdan a urcat de pe locul 83 pe 80, cu 785 de puncte, iar Monica Niculescu a coborât de pe 62 pe 81, cu 777 de puncte.

În Top 200 WTA, Irina Bara a coborât de pe 139 pe 150, cu 422 de puncte, la fel Alexandra Dulgheru, care a coborât de pe 140 pe 152, cu 417 puncte.

La dublu, Irina Begu a urcat de pe locul 26 pe 24, cu 2.805 puncte, Mihalea Buzărnescu se menţine pe locul 29, cu 2.550 de puncte, Monica Niculescu a coborât cinci poziţii, până pe 49, cu 1.580 de puncte, la fel Raluca Olaru, două poziţii, până pe 53, cu 1.475 de puncte, Irina Bara, şapte poziţii, până pe locul 76, cu 1.060 de puncte, şi Sorana Cîrstea, 21 de poziţii, până pe 87, cu 932 de puncte.

După US Open, jucătoarele din Top 10 WTA sunt următoarele:

1. Simona Halep (România) 8.061 de puncte;

2. Caroline Wozniacki (Danemarca) 5.975;

3. Angelique Kerber (Germania) 5.425;

4. Caroline Garcia (Franţa) 4.725;

5. Petra Kvitova (Cehia) 4.585;

6. Elina Svitolina (Ucraina) 4.555;

7. Naomi Osaka (Japonia) 4.115;

8. Karolina Pliskova (Cehia) 4.105;

9. Sloane Stephens (SUA) 3.912;

10. Jelena Ostapenko (Letonia) 3.787.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
Prezentatoarea BBC, moment viral pe internet: ”Am avut o mică problemă”
Prezentatoarea BBC, moment viral pe internet: ”Am avut o mică problemă”
Citește și...
Și Universitatea Cluj a fost eliminată din Conference League, după 1-3 cu Brann. ”Șepcile roșii”, învinse cu 5-3 la general

Echipa Universitatea Cluj a pierdut joi seara, în deplasare, scor 1-3, cu norvegienii de la Brann Bergen, în manşa a doua din turul secund preliminar al Conference League. Echipa lui Bergodi părăseşte cupele europene.

Florin Tănase, după eliminarea FCSB din Conference League: „Am făcut un joc prost, nu meritam să mergem mai departe”

Florin Tănase a declarat, după eliminarea FCSB din Conference League de către FK Auda, că echipa sa nu merita să se califice în turul următor.

Atletico Madrid a depus plângere împotriva Barcelonei la FIFA pentru Julian Alvarez. Care sunt acuzațiile

Atletico Madrid a depus o plângere la FIFA împotriva FC Barcelona cu privire la negocieri secrete cu fotbalistul argentinian Julian Alvarez, a confirmat joi pentru AFP o sursă din cadrul clubului catalan.

Recomandări
Cum se vor putea programa românii la medic din noua platformă ”e-Sănătatea Mea”

Din luna septembrie, pacienții vor putea să își programeze online vizitele în ambulatoriile de specialitate din sistemul public. Apoi, doctorii vor putea emite rețete electronice și scrisori medicale direct prin noua platformă. 

Debitul Dunării se apropie de un nivel critic. Ce riscă România dacă va fi oprit și reactorul 2 de la centrala Cernavodă

Este alertă pe piața energiei. Autoritățile au amânat deocamdată decizia de a opri și reactorul 2 de la centrala nucleară Cernavodă, din cauza debitului scăzut al Dunării. Însă pericolul nu a trecut, dimpotrivă. 

FK Auda - FCSB 4-1. Rușine istorică: ”Roș-albaștrii”, eliminați din Europa cu 7-3 la general de o echipă necunoscută

FCSB a fost învinsă și în meciul retur din Conference League, după ce în prima manșă a pierdut cu 3-2, iar ”roș-albaștrii” suferă o eliminare rușinoasă din Europa. Meciul FK Auda - FCSB s-a terminat cu scorul de 4-1, un neveromisil 7-3 la general.