Simona Halep, în conferința de presă: Nu a putut să dorm noaptea trecută, aveam dureri peste tot

simona halep

Simona Halep a declarat, luni, după ce s-a calificat în sferturile de finală ale Australian Open, câ în noapte dinaintea partidei cu Naomi Osaka nu a putut să doarmă, din cauza durerilor avute, după meciul de aproape 4 ore cu Lauren Davis.

"Prima zi după meci (n.r. - cu Lauren Davis) a fost apropae ok. Noaptea trecută a fost grea, nu am putut să dorm. Mă durea peste tot. Dar am dormit două ore înainte de meci şi a fost suficient", a declarat românca, într-o conferinţă de presă.

Ea este bucuroasă de faptul că a putut să o învingă pe Naomi Osaka repede: "A fost mult mai bine (n.r. - că a avut un meci scurt). Sunt bucuroasă că mi-am putut regăsi ritmul deoarece nu este uşor când eşti foarte obosită. Dar am ştiut ce trebuie să fac şi am făcut foarte bine."

În sferturile de finală ale AusOpen, Simona Halep va evolua cu una dintre dintre sportivele cehe Karolina Pliskova, locul 6 WTA şi cap de serie numărul 6 (5-1 în întâlnirile directe), şi Barbora Strycova, locul 24 WTA şi cap de serie numărul 20 (4-1).

"Meciul următor nu va fi uşor pentru că e în sferturile de finală ale unui grand slam. Acum e din ce în ce mai greu. Am jucat împotriva lor, ştiu cum o să fie. O să fie un nou meci, unul diferit", a spus ea.

După turneul de la Melborune, Halep ar urma să evolueze la o competiţie în Rusia.

"Sunt înscrisă la Sankt Petresburg, dar vom vedea. Nu ştiu, trebuie să văd când termin aici, apoi voi avea cu siguranţă câteva zile libere. Trebuie să merg la control din nou, să fac un RMN", a precizat Halep.

Simona Halep, locul I WTA, şi-a egalat cea mai bună performanţă la Australian Open, calificarea în sferturile de finală, după victoria obţinută, luni, cu scorul de 6-3, 6-2, în faţa japonezei Naomi Osaka, locul 72 WTA, într-o oră şi 19 minute.

Anul trecut, Halep a fost eliminată de americanca Shelby Rogers, cu 6-3, 6-1, în primul tur. Cea mai bună performanţă a Simonei Halep la Melbourne este calificarea în sferturi, în 2014 (înfrângere în faţa sportivei slovace Dominika Cibulkova) şi 2015 (eliminată de rusoaica Ekaterina Makarova).

NEWS ALERT Zinedine Zidane revine! S-a înțeles cu noua sa echipă
Presa internațională despre victoria Simonei: "S-a dovedit a fi prea experimentată pentru steaua în ascensiune a Japoniei"

Simona Halep, numărul 1 mondial, şi-a egalat cea mai bună performanţă la Australian Open, calificarea în sferturile de finală, după victoria obţinută, luni, în fața lui Naomi Osaka.

Halep - Osaka. - Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul unu mondial, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului Australian Open, luni, la Melbourne, după ce a trecut fără emoţii de japoneza Naomi Osaka, în două seturi, cu 6-3, 6-2.

Analiștii militari, despre răspunsul Israelului la atacul cu drone de sâmbătă: „Limitat și strict simbolic”

Limitat și strict simbolic, așa califică experții răspunsul Israelului la atacul iranian de sâmbătă. Acțiunea a vizat o bază militară de lângă Isfahan. în vecinătatea unor instalații nucleare.

Cîrstoiu, întrebat dacă Ciolacu şi Ciucă i-au cerut să se retragă: Nici vorbă. Probabil că va fi o discuţie luni

Candidatul PSD-PNL la Primăria Capitalei, Cătălin Cîrstoiu, a negat informaţiile că liderii coaliţiei, Marcel Ciolacu şi Nicolae Ciucă, i-au cerut să se retragă din cursă, dar a precizat că va avea o discuţie cu aceştia, probabil luni.

Furtuna Renata continuă să facă ravagii în România. În nordul țării a nins viscolit și se circulă în condiții de iarnă

Un nou episod de vreme rea, cu grindină și polei, îi pune în dificultate pe șoferi. Un bărbat și-a pierdut viața într-un accident produs în județul Sibiu.