Reacția Simonei Halep după ce a ratat calificarea în finala turneului de la Toronto

simona halep
Getty

Simona Halep a ratat ocazia de a-şi apăra trofeul de anul trecut de la Rogers Cup, fiind învinsă, duminică, de jucătoarea ucraineană Elina Svitolina cu scorul de 6-1, 6-1.

”Am jucat în semifinale, nu este atât de rău. Este un turneu mare. Am jucat foarte bine în această dimineaţă, în sferturi. Acest meci din semifinale îl voi uita foarte repede, cu siguranţă. Trebuie să merg înainte. Am multe turnee de jucat. Uneori se mai întâmplă şi asta, a fost una din zilele mele proaste", a spus Halep după meci.

Ambele jucătoare au intrat pe teren pentru a doua oară în ziua de sâmbătă, la Toronto, după ce au avut meciuri amânate vineri, din cauza ploii. Svitolina a jucat mai mult cu Garbine Muguruza, decât a făcut-o Halep cu Caroline Garcia, însă ucraineanca a fost mai proaspătă în această a doua partidă.

Românca a fost ţinută la respect, în spatele terenului, de mingile cu profunzime ale adversarei. Totodată, Halep a greşit mult, nu a găsit unghiurile care să o mişte pe Svitolina şi a jucat prea pe centrul terenului. De acolo, ca dintr-un turn de control, Svitolina a condus meciul în direcţia pe care a dorit-o.

În aceste condiţii, Halep s-a apropiat cu greutate de mingile de ghem, prima având-o la 0-5. A reuşit să câştige acel ghem după ce a salvat o minge de set. Imediat Svitolina a încheiat setul cu 6-1, după 27 de minute.

În setul secund, "monologul" Elinei Svitolina a continuat pe fondul aceleiaşi absenţe din joc a româncei. A fost 6-1, după un break reuşit de Halep, tot la 0-5, şi după 56 de minute, de la start.

Jucătoarea din Ucraina şi-a luat astfel revanşa după partida din sferturile de finală ale French Open, când a pierdut în faţa Simonei Halep, după ce a condus cu 6-3, 5-1.

Svitolina va juca finala Rogers Cup cu daneza Caroline Wozniacki, locul 6 WTA.

Calificarea în semifinalele turneului de la Toronto este recompensată cu 122.190 de dolari şi cu 350 de puncte WTA.

Halep era deţinătoarea trofeului la Rogers Cup, competiţie de categorie Premier 5, după ce a câştigat anul trecut finala de la Montreal. În 2015, la Toronto (cele două oraşe alternează la organizarea Rogers Cup), românca a fost finalistă.

Pentru Simona Halep urmează participarea la turneul de categorie Premier 5 de la Cincinnati, săptămâna viitoare, competiţie la care anul trecut a ajuns în semifinale.

Cine s-ar fi așteptat? Pe ce loc este pusă naționala României de The Guardian înainte de EURO 2024

Un membru al PNL i-a cerut premierului Mihai Tudose să își ceară scuze pentru o declarație făcută despre Simona Halep.

Halep-Konta, in

Simona Halep, locul 2 WTA si cap de serie numarul 2, a pierdut meciul din sferturi cu favorita gazdelor, Johanna Konta, scor 7-6 (2), 6-7 (5), 4-6, meciul de pe Terenul Central din "sferturile" de finala ale turneului de la Wimbledon.

Rusia e deranjată de modernizarea bazei de la
Rusia e deranjată de modernizarea bazei de la "Mihail Kogălniceanu" și susține că NATO se pregătește pentru război

Activitățile NATO în Europa de Est și în regiunea Mării Negre au ca scop pregătirea unui posibil conflict cu Rusia, a anunțat, joi, Ministerul rus de Externe, informează RIA Novosti.

Kirilo Budanov: Federația Rusă a știut despre planificarea unui atac terorist în regiunea Moscova încă din februarie

Conform declarațiilor șefului spionajului militar ucrainean, Kirilo Budanov, Rusia era conștientă încă din luna februarie de planurile pentru atacul terorist din Moscova, însă a ales să nu intervină.

Decizie finală privind închiderea magazinelor în weekend. Anunțul făcut de premierul Ciolacu

Premierul Marcel Ciolacu a declarat, joi, că din semnalele primite din rândul societăţii, rezultă clar că nu este oportun ca magazinele să fie închise în weekend.