Pe ce loc a ajuns Bianca Andreescu în clasamentul WTA după ce a câştigat Rogers Cup

Bianca Andreescu
Agerpres

Câştigătoarea Rogers Cup, sportiva canadiană de origine română Bianca Andreescu, a urcat 13 poziţii şi este acum pe locul 14, cu 2837 de puncte.

Japoneza Naomi Osaka a revenit pe primul loc în clasamentul WTA, ca urmare a rezultatelor de săptămâna trecută de la Rogers Cup.

Osaka a mai fost lider WTA timp de 21 de săptămâni, în acest an, de la 28 ianuarie. În această săptămână, ea a urcat de pe locul doi pe 1, având 6417 puncte.

La Rogers Cup, ea a ajuns până în sferturile de finală.

Simona Halep, care la Toronto a abandonat în sferturi, se menţine pe poziţia a patra, cu 5223 de puncte.

Simona Halep, despre Bianca Andreescu: ”E tânără şi nu se gândeşte la presiune”
Momentul în care judecătoarea Ancuţa Popoviciu îl strigă pe Sebastian, ucis la 2 Mai de Vlad Pascu: „A decedat o victimă? Vă rog să nu vorbiți” | AUDIO

În top 200 se află, în afară de Simona Halep, încă opt jucătoare din România: Irina Begu – locul 91, cu 666 de puncte (urcare de o poziţie), Sorana Cîrstea – locul 103, 592 puncte (coborâre de nouă poziţii), Monica Niculescu – locul 104, 588 de puncte (coborâre de trei poziţii), Mihaela Buzărnescu – locul 136, 457 de puncte (coborâre de nouă poziţii), Patricia Ţig – locul 138, 454 de puncte (urcare de două poziţii), AnaBogdan – locul 141, 442 de puncte (coborâre de şapte poziţii), Elena-Gabriela Ruse – locul 179, 345 de puncte (coborâre de două poziţii), Irina Bara – locul 194, 311 puncte (coborâre de două poziţii).

Sportivul care și-a ucis iubita, prima apariție după ce a fost eliberat! Cum arată Oscar Pistorius după 9 ani de închisoare

Bianca Andreescu, nr. 27 WTA, tânăra reprezentantă a Canadei de origine română, a câștigat finala Rogers Cup, după ce Serena WIlliams s-a retras în primul set.

Simona Halep, numărul trei mondial, apreciază că Bianca Andreescu, noua vedetă a tenisului feminin, are un ''viitor frumos'', după ce jucătoarea canadiană de origine română a câştigat titlul la Indian Wells.

Povestea Biancăi Andreescu. Bunica tenismenei: ”Am și plâns de emoții”

O tenismenă de origine română este marea câştigătoare de la Indian Wells. Lumea întreagă este acum, cu ochii pe Bianca Andreescu, tânără de 18 ani, care a învins-o în finală pe Angelique Querber.

Cum a întâmpinat-o Ion Iliescu pe prima procuroare care cercetează Mineriada din 1990. Riscă închisoare pe viață

Fostul președinte Ion Iliescu este oficial suspect în dosarul Mineriadei din 13-15 iunie '90 pentru infracțiuni contra umanității.

Ciolacu, despre surparea din Slănic: „Ce vreți să fac? Să știu unde s-au făcut drumurile peste mine?”. Reacția Salrom

La Slănic, în Prahova, craterul din centrul orașului s-a adâncit cu 20 de centimetri și nimeni nu poate spune dacă surparea se va opri.

Piața imobiliară începe să își revină, dar vânzătorii nu mai negociază atât de mult. Unii caută și un an locuința perfectă

După o perioadă în care mulți au amânat achizițiile mari cum ar fi cumpărarea unei locuințe noi, cererea pe piața imobiliară începe să își revină.