UEFA Champions League. Liverpool a câştigat, scor 2 - 0, Liga Campionilor în finala cu Tottenham

liverpool
AFP

Liverpool a câştigat pentru a şasea oară în istoria sa Liga Campionilor la fotbal, după ce a învins cu scorul de 2-0 (1-0) o altă echipă engleză, Tottenham Hotspur, în finala ce a avut loc sâmbătă seară pe stadionul Wanda Metropolitano din Madrid.

Cele două formaţii au evoluat în următoarele formule:

Tottenham: Lloris - Trippier, Alderweireld, Vertonghen, Rose - Mou. Sissoko, Winks, Eriksen - H.-M.Son, Kane, Alli. Antrenor: Mauricio Pochettino

Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, Matip, Van Dijk, Robertson - Henderson, Fabinho, Wijnaldum - Salah, Firmino, Mané. Antrenor: Jurgen Klopp

Meciul a fost arbitrat de slovenul Damir Skomina, ajutat de conaţionalii săi Jure Praprotnik şi Robert Vukan. Arbitru de rezervă a fost spaniolul Antonio Mateu Lahoz.

Arbitru pentru sistemul VAR a fost delegat olandezul Danny Makkelie, iar ca asistenţi Pol van Boekel (Olanda), Felix Zwayer (Germania) şi Mark Borsch (Germania).

Preşedintele Comisiei Centrale a Arbitrilor, Kyros Vassaras, a fost observatorul brigăzii conduse de slovenul Damir Skomina la finala LC.

Liverpool a mai câştigat Liga Campionilor în 1977, 1978, 1981, 1984 şi 2005, în timp ce Tottenham a câştigat Cupa UEFA în 1972, 1984 şi Cupa Cupelor în 1963.

În Liga Campionilor au mai fost până acum şase finale între echipe din aceeaşi ţară.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon!

FOTO Cum a fost surprins Dani Alves la trei zile după ce a ieșit din închisoare

O tânără a pătruns pe teren în timpul finalei Ligii Campionilor, care se dispută pe stadionul Metropolitano din Madrid.

Uniunea europeană de fotbal (UEFA) urmează să recomande excluderea clubului englez Manchester City din Liga Campionilor, ca urmare a încălcărilor regulamentului fair play-ului financiar, a anunţat luni cotidianul american New York Times pe site-ul său.

(P) Semifinalele UEFA Champions League 2019: 30 aprilie - 8 mai

Cea mai importantă competiție fotbalistică europeană intercluburi, UEFA Champions League a ajuns în faza semifinalelor.

Cât câștigă un muncitor străin în România. „Țara asta este bună, dar unii oameni îmi adresează cuvinte urâte”

În timp ce cererea pentru muncitorii străini este tot mai mare, în România nu ajung suficienți. Agențiile de recrutare spun că unii străini ocolesc țara noastră și aleg Ungaria sau Croația.

Autoritățile ruse susțin că au găsit în sângele teroriștilor o substanţă psihotropă care schimbă percepţia realităţii

Cei patru principali suspecţi arestaţi după atacul terorist de la sala de concerte Crocus City Hall de lângă Moscova s-ar fi aflat sub influenţa drogurilor în momentul în care au executat împuşcăturile în masă - susțin autoritățile ruse.

Pedeapsa primită de paramedicul SMURD care a agresat sexual o pacientă, în ambulanță, în drum spre Spitalul Elias

Un paramedic SMURD, acuzat că a agresat sexual o pacientă pe care trebuia să o transporte în siguranță, la spital, a fost condamnat la 5 ani și 5 luni de închisoare.