Două tone de pește au fost eliberate în balta Zătun. Ce speră autoritățile să realizeze
Două tone de crap și caras au fost eliberate în balta Zătun, din apropiere de Galați. Întinderea de apă este populară printre pescari, mai ales în... perioadele de prohibițe.
În ultimii ani, acolo a fost ridicat, cu bani europeni, unul dintre cele mai atractive obiective turistice din țară.
Peștele a fost adus din mai multe bazine de la o fermă din Ialomița. Câteva exemplare frumoase de crap vor deveni, cel mai probabil, adevărate trofee pentru pescari.
Costel Fotea, preşedinte CJ Galaţi: „O tonă de crap, la un kilogram, două kilograme, și o tonă de caras, la 300, în jur de 300 de grame. Două săptămâni, după ce facem popularea cu pește balta trebuie să stea închisă, astfel încât peștele să se aclimatizeze."
În jurul lacului Zătun, autoritățile județene din Galați au construit un complex de agrement, cu tarife rezonabile, spun vizitatorii. Aproape două milioane de euro au fost investite acolo. Bani sunt din fonduri europene. Locul a fost nominalizat de o asociație pentru titlul: „Destinația turistică a anului 2025”.
Alexandru Pâslaru, administratorul complexului: „Începând de la tariful de pescuit, care este 75 de lei, accesul în baza de agrement este 15 lei. Iar cele două categorii de căsuțe sunt 95 și respectiv 130 de lei."
În 2024, în complexul de la Zătun au ajuns peste 16.000 de vizitatori, dintre care 4.000 au fost pescari. Conform regulamentului, capturile mai mici de un kilogram și cele de peste 5 kg, se eliberează.