Garbine Muguruza, după meciul cu Halep: ”Este favorită să câștige ediția din acest an”

Ultimul update: Miercuri 28 Noiembrie 2018 10:13
Data publicarii: Joi 07 Iunie 2018 19:38
Garbine Muguruza

Jucătoarea de tenis Simona Halep este "favorită" să câştige ediţia din acest an de la Roland Garros, a declarat spaniola Garbine Muguruza, citată de EFE după ce a fost învinsă joi de româncă, 6-1, 6-4, în semifinalele turneului de pe zgura pariziană.

Muguruza a estimat că Halep, liderul mondial, va avea prima şansă în finala care o va opune americancei Sloane Stephens.

Muguruza a comentat meciul său de joi cu Halep. "Nu am reuşit să mă ridic la nivelul ei. Poate i-am făcut cadou foarte rapid multe puncte (...)", a spus spaniola, numărul 3 mondial, referindu-se la primul set. Iberica a adăugat că a jucat mai bine în setul al doilea, în care a riscat mai puţin şi nu a făcut atâtea greşeli.

Muguruza a spus că nu a fost atentă la faptul că publicul a ţinut cu adversara sa şi a relativizat înfrângerea. "Important e să fii aici şi să joci aceste partide", a afirmat spaniola, care a câştigat turneul de la Roland Garros în 2016, iar peste câteva săptămâni va încerca să-şi apere titlul de la Wimbledon.

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicatia Stirile ProTV pentru telefoane Android si iPhone!

Garbine Muguruza Seymour Hersh, jurnalist castigator al premiului Pulitzer

Sursa: Agerpres

Cu cine va juca Simona Halep în finala de la Roland Garros
Halep, poreclită ”Speedy Simo” de organizatorii de la Roland Garros. Reacții internaționale
Halep - Stephens, finala de la Roland Garros este LIVE la PRO TV, sâmbătă, de la ora 16:00
Cristina Neagu
Cristina Neagu: ”Psihic sunt bine, aştept să mă operez”
Jose Mourinho, dat afară de la Manchester United după 2 ani și jumătate
Franța a învins Rusia și a câștigat în premieră Campionatul European de Handbal
Cristinei Neagu, despre accidentare: „Este foarte greu să stai pe margine”
România a fost învinsă de Olanda în finala mică și a ratat medalia de bronz
Crina Pintea, aleasă cel mai bun pivot de la Campionatul European de Handbal
Simona Halep, US Open
Simona Halep a câştigat competiţia pentru cea mai frumoasă lovitură a anului în tenis
România - Rusia 22-28, în semifinalele EURO. Vom juca pentru medaliile de bronz
Simona Halep, desemnată în premieră campioană mondială de ITF
Prima reacție a Cristinei Neagu, după accidentarea din timpul meciului cu Ungaria
Primele declarații după accidentarea Cristinei Neagu: “Mă doare foarte tare”
Handbal România - Ungaria, 29-31. Fetele s-au calificat în semifinale