2 puncte din 9 pentru romani in Europa League: Larnaca-Steaua 1-1, Rapid-PSV 1-3, Vaslui-Zurich 2-2

meci fotbal

Rapidistul Alexa a marcat primul gol romanesc pe National Arena, insa echipa sa a fost invinsa cu 3-1 de olandezii de la PSV Eindhoven. Steaua si Vaslui, celelalte echipe calificate in Europa League, au obtinut egaluri, in meciurile cu Larnaca si Zurich.

Dan Alexa a deschis scorul in meciul Rapid-PSV Eindhoven, cu o lovitura de cap. A fost primul gol marcat de o echipa din Romania pe National Arena.

Olandezii au egalat prin Bouma, cand mai erau doar doua minute din prima repriza. PSV a marcat de doua ori si in finalul jocului - minutele 89 si 92, prin Toivonen si Matavz.

Vaslui a fost condusa la pauza de FC Zurich, dupa reusita lui Alphonse, din minutul 32. Wesley a restabilit egalitatea, din penalty, in minutul 62.

Temwanjera a facut 2-1, cu golul marcat in minutul 77, insa bucuria moldovenilor a durat doar un minut, pentru ca acelasi Alphonse a reusit dubla.

Dupa egalul de la Cluj, 0-0 cu Schalke 04, stelistii terminat nedecis si meciul cu cipriotii de la AEK Larnaca: 1-1.

Mrdakovic a deschis scorul dupa o ora de joc, insa Steaua a egalat dupa doar cinci minute, prin Mihai Costea.

Ros-albastrii au jucat insa cu un om mai putin in ultimele zece minute ale meciului, dupa ce Brandan a luat doua cartonase galbene in doar trei minute.

Caroline Wozniacki, făcută praf de fanii tenisului! Nu au uitat de conflictul cu Halep

Fotbalistul Dhiab Awana, in varsta de 21 de ani, devenit celebru dupa ce a transformat un penalti cu calcaiul la un meci amical Emiratele Arabe Unite - Liban, a decedat, duminica, intr-un accident rutier, informeaza AFP.

Demolat in 2010, stadionul Ilie Oana a fost redat fotbalului din Ploiesti intr-o noua infatisare - fiind prima arena ecologica din Romania.

Invincibili in fata Europei. Steaua-Schalke 0-0, Hapoel-Rapid 0-1 si Lazio-Vaslui 2-2

Seara buna pentru fotbalul romanesc. Toate cele trei echipe calificate in grupele Europa au obtinut rezultate pozitive in partidele disputate joi.

Cum a întâmpinat-o Ion Iliescu pe prima procuroare care cercetează Mineriada din 1990. Riscă închisoare pe viață

Fostul președinte Ion Iliescu este oficial suspect în dosarul Mineriadei din 13-15 iunie '90 pentru infracțiuni contra umanității.

Șeful NATO: Actele de spionaj ale Rusiei nu ne vor descuraja să susţinem Ucraina, ne coordonăm răspunsul

Secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, a calificat vineri drept inacceptabile presupusele activităţi de spionaj rusesc descoperite recent în Germania şi Marea Britanie şi a avertizat că aliaţii îşi coordonează foarte atent reacţia scrie AFP.

Toată lumea spune că nu sunt bani, doar premierul Ciolacu e relaxat: ”Nu e niciun cataclism”. Cum arată bugetul

Cu cheltuieli tot mai mari la buget, Ministerul de Finanțe avertizează într-un document oficial că Guvernul trebuie să facă rost urgent de bani pentru toate majorările oferite în acest an electoral.