David Popovici, mesaj după aurul la ştafetă la CE de juniori: Publicul şi susţinerea tuturor ne-au dat aripi!

David Popovici
Inquam

Publicul şi susţinerea tuturor ne-au dat aripi!, a scris David Popovici pe Facebook, după ce România a câştigat aurul la ştafeta masculin 4x100 metri masculin.

"România - ştafetă 4x100m liber

Vă mulţumim!

Publicul şi susţinerea tuturor ne-au dat aripi!
#TeamRomania"
, este mesajul sportivului român.
Echipa România a câştigat medalia de aur în proba de ştafetă masculin 4x100 m liber, după o cursă pasionantă, în care s-a luptat pentru primul loc cu echipa Marii Britanii.

Echipa masculină a României (David Popovici, Vlad-Ştefan Stancu, Ştefan Cozma, Patrick-Sebastian Dinu) a cucerit medalia de aur la Campionatul European de nataţie juniori de la Otopeni, în proba de ştafetă 4x100 m liber.

David Popovici a înotat în primul tur şi a scos cel mai bun timp al probei, 47 de secunde şi 54 de sutimi. Au urmat alte două schimburi cu Vlad-Ştefan Stancu şi Ştefan Cozma, în care România a întors a doua, după echipa Marii Britanii, iar în ultimul schimb a înotat Patrick-Sebastian Dinu, care a reuşit să readucă echipa tricoloră pe poziţia întâi. România s-a clasat pe primul loc, cu timpul de 3 minute, 18 secunde şi 93 de sutimi, pe poziţia a doua a venit Marea Britanie (timp 3:19.01), iar pe locul al treilea s-a clasat Italia (cu 3:19.42).

Delegaţia României a câştigat astfel prima ei medalie la această ediţe a Campionatului European de nataţie pentru juniori. În finala probei feminine de ştafetă 4x100 m liber, echipa României (Bianca Costea, Irina-Ana Preda, Anastasia Bako, Rebecca-Aimee Diaconescu) s-a clasat pe locul 5, cu timpul de 3 minute, 48 de secunde şi 37 de sutimi.

Competiţia feminină a fost câştigată de Italia (3:42.98), urmată de Franţa (3:43.49) şi Germania (3:45.63)

FOTO Cum a fost surprins Dani Alves la trei zile după ce a ieșit din închisoare

Ştafeta României, în componenţa David Popovici, Vlad Stancu, Ştefan Cozma şi Patrick Sebastian Dinu, a adus prima medalie aur delegaţiei noastre la Campionatele Europene de înot pentru juniori, în finala de 4x100 m liber.

Cât câștigă un muncitor străin în România. „Țara asta este bună, dar unii oameni îmi adresează cuvinte urâte”

În timp ce cererea pentru muncitorii străini este tot mai mare, în România nu ajung suficienți. Agențiile de recrutare spun că unii străini ocolesc țara noastră și aleg Ungaria sau Croația.

Autoritățile ruse susțin că au găsit în sângele teroriștilor o substanţă psihotropă care schimbă percepţia realităţii

Cei patru principali suspecţi arestaţi după atacul terorist de la sala de concerte Crocus City Hall de lângă Moscova s-ar fi aflat sub influenţa drogurilor în momentul în care au executat împuşcăturile în masă - susțin autoritățile ruse.

Pedeapsa primită de paramedicul SMURD care a agresat sexual o pacientă, în ambulanță, în drum spre Spitalul Elias

Un paramedic SMURD, acuzat că a agresat sexual o pacientă pe care trebuia să o transporte în siguranță, la spital, a fost condamnat la 5 ani și 5 luni de închisoare.