Cristiano Ronaldo a mai stabilit un record! E unic în istoria fotbalului

62333876
Getty

Chiar dacă a ajuns la 38 de ani, Cristiano Ronaldo e de neoprit. Starul portughez a stabilit un record uluitor.    

Titular în meciul pe care Portugalia l-a disputat împotriva reprezentative statului Liechtenstein, în preliminariile EURO 2024, CR7  a bifat meciul cu numărul 197 pentru naționala țării sale.

Astfel, el a devenit fotbalistul cu cele mai multe partide disputate pentru o echipă națională.

Înainte de meciul cu Liechtenstein, Ronaldo se afla la egalitate cu Bader Al-Mutawa (Kuweit), ambii cu 196 de meciuri pentru echipele lor naționale.

Podiumul este completat de Soh Chin Ann, cu 195 de partide disputate pentru Malaezia.

Cristiano Ronaldo, cel mai bun marcator din istorie pentru o echipă națională

Cristiano Ronaldo mai deține un record la nivelul echipelor națională. Starul portughez a marcat 118 goluri pentru naționala țării sale.

Ali Daei are 109 goluri marcate pentru Iran, iar Lionel Messi se laudă cu 98 de reușite pentru Argentina.

Cristiano Ronaldo a debutat în echipa naţională a țării sale la 20 august 2003, în meciul Portugalia – Kazahstan, scor 1-0.

 

 

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Fosta iubită a lui Dele Alli a pozat topless și fanii i-au ”invadat” conturile sociale: ”Mulțumim, ești un înger!”
FOTO Fosta iubită a lui Dele Alli a pozat topless și fanii i-au ”invadat” conturile sociale: ”Mulțumim, ești un înger!”
Citește și...
O nouă regulă dură în fotbal: Jucătorii care își acoperă gura când vorbesc vor primi cartonaș roșu. Care este explicația

IFAB a aprobat în unanimitate o nouă măsură disciplinară: jucătorii care îşi acoperă gura atunci când vorbesc în timpul unei confruntări pot fi eliminaţi. Această decizie urmează să intre în vigoare la Cupa Mondială din 2026.

Semifinalele Ligii Campionilor: PSG a învins Bayern cu 5-4, într-o primă manșă nebună. Ce recorduri s-au doborât

Paris Saint-Germain, deţinătoarea trofeului, a învins-o pe Bayern Munchen cu scorul de 5-4 (3-2), marţi seara, pe Stadionul ''Parc des Princes'', într-un meci foarte spectaculos din prima manşă a semifinalelor Ligii Campionilor la fotbal.

Încă o lovitură pentru gimnastica românească. Ana Bărbosu ar putea fi suspendată doi ani după ce a ratat testările antidoping

Gimnasta Ana Bărbosu ar putea fi suspendată pe o perioadă de doi ani de Agenţia Internaţională de Testare (ITA) după ce nu a fost găsită de trei ori de agenţii antidoping la locaţia anunţată.

Recomandări
Negocieri înaintea moțiunii. Strategia lui Ilie Bolojan ca să atragă parlamentari de partea sa

Ilie Bolojan a recunoscut că au loc negocieri în Parlament înainte de moțiunea de cenzură și a explicat că va discuta cu orice parlamentar cu „o atitudine responsabilă”.

UE se adaptează la criza energetică: a redus limitările la ajutoare de stat. Marii beneficiari: agricultura și industria

CE relaxează temporar regulile privind ajutoarele de stat. Asta înseamnă că guvernele vor putea da mai ușor bani firmelor lovite de scumpirea combustibilului, a îngrășămintelor și a energiei electrice, ca urmare a crizei din Orientul Mijlociu.

Demisii în bloc în administrație. Oamenii puși de PSD au plecat cu gândul că se vor întoarce „peste două săptămâni”

În timp ce Sorin Grindeanu este într-o vizită oficială la Paris, 91 de oameni numiți de PSD au plecat din aparatul administrativ.