Cea mai bună handbalistă a lumii, Cristina Neagu, infectată cu noul coronavirus. Mesajul emoționant al sportivei

Cristina Neagu
Getty

Cristina Neagu, jucătoarea echipei naţionale de handbal a României şi a formaţiei CSM Bucureşti, a fost depistată pozitiv la noul coronavirus.

Cea mai bună handbalistă română a momentului, Cristina Neagu, a afirmat, marţi, într-o postare pe Facebook că se simte bine după ce a fost testată pozitiv la coronavirus şi a îndemnat lumea să poarte mască de protecţie.

''După cum aţi aflat deja, săptămâna trecută am fost testată pozitiv pentru coronavirus. Starea mea generală de sănătate este una bună şi abia aştept să mă pot întoarce la antrenamente'', a scris Neagu.

Cea mai bună handbalistă a lumii (2010, 2015, 2016, 2018) a îndemnat lumea să poarte mască pentru a se proteja de virus: ''Aveţi grijă de voi, purtaţi mască şi protejaţi-vă, pentru că virusul nu ocoleşte pe nimeni! Este încă un hop pe care îl am de trecut şi mă voi întoarce, ca de fiecare dată, şi mai puternică!''.

 

Citește și
Romania
Județele cu cel mai mare număr de infectări cu COVID-19. Peste 400 de cazuri noi în București
Navalnîi era la câteva zile distanță de a fi eliberat într-un schimb de prizonieri, spune o aliată a opozantului. Ea îl acuză pe Putin de crimă

Starea sportivei este bună

 

"Cristina a fost depistată pozitiv la noul coronavirus, dar se simte bine, nu are niciun fel de problemă, a avut câteva simptome, dar acum e bine. Se află în autoizolare în acest moment", au precizat surse din cadrul CSM, potrivit Agerpres.

Gruparea CSM Bucureşti a confirmat faptul că jucătoarea Cristina Neagu a fost testată pozitiv cu noul coronavirus în urma unui test efectuat săptămâna trecută şi că înaintea efectuării acestuia nu a intrat în contact cu nicio coechipieră.

"Cristina Neagu, componentă de bază a echipei feminine de handbal a clubului nostru, a fost confirmată pozitiv la testul RT-PCR pentru diagnosticarea Covid-19, test efectuat săptămâna trecută. Încă de la început, dorim să îi asigurăm pe toţi fanii echipei noastre şi ai Cristinei Neagu de faptul că starea generală de sănătate a sportivei este una bună, fiind în legătură permanentă cu staff-ul medical al echipei. Handbalista de la CSM Bucureşti se află în izolare şi se supune tuturor protocoalelor ce trebuie respectate. Testele repetate la care sunt supuse jucătoarele noastre au făcut ca situaţia să fie în permanenţă sub control. Ţinem să precizăm că, înainte de a fi depistată pozitiv, Cristina Neagu nu a intrat în contact cu nicio altă coechipieră", se arată într-un comunicat postat pe site-ul oficial al CSM Bucureşti.

De la depistarea Cristinei Neagu ca pozitivă la coronavirus, clubul bucureştean a mai efectuat alte două teste jucătoarelor CSM Bucureşti, rezultatele fiind negative: "Atât sportivele care au fost convocate la loturile naţionale, cât şi cele care s-au aflat în pregătire la Bucureşti au fost testate de minimum două ori de la apariţia acestui caz, toate rezultate fiind negative. În aceste condiţii, deplasarea echipei CSM Bucureşti în Norvegia, pentru partida cu Vipers Kristiansand, meci contând pentru etapa a IV-a a grupelor Ligii Campionilor, nu este în pericol. Ieri, 5 octombrie 2020, lotul echipei feminine a efectuat testul pentru deplasarea în Norvegia, rezultatele fiind negative, iar la sosirea în Kristiansand, întreaga delegaţie va intra în izolare şi se va supune unei noi testări", conform prevederilor legale din această ţară.

Reprezentanţii CSM Bucureşti au precizat că se află în permanentă legătură cu Neagu.

"Clubul Sportiv Municipal Bucureşti se află în legătură permanentă cu Cristina Neagu, pe care o aşteptăm să revină cât mai repede la antrenamentele şi la meciurile echipei. O asigurăm pe cea mai bună handbalistă a lumii că încercarea prin care trece nu reprezintă decât un nou prilej de a reveni şi mai puternică şi mai determinată, aşa cum s-a întâmplat întotdeauna", se mai arată în comunicat.

Formaţia CSM Bucureşti va juca la 10 octombrie, în Norvegia, cu Vipers Kristiansand, într-un meci din cadrul Ligii Campionilor.

În ultima perioadă au apărut mai multe cazuri de coronavirus în handbalul românesc, teste pozitive înregistrându-se la formaţiile masculine Minaur Baia Mare, CS Magnum Botoşani, CSM Bacău, precum şi la echipele feminine Gloria Buzău, HC Dunărea Brăila şi SCM Râmnicu Vâlcea.

Cristina Neagu este singura handbalistă din istoria acestui sport recompensată de patru ori cu titlul de Cea mai bună handbalistă IHF a anului.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
Roman Abramovich a încercat să-l salveze pe Navalny printr-un schimb de prizonieri
Roman Abramovich a încercat să-l salveze pe Navalny printr-un schimb de prizonieri
Citește și...
Noi restricții anunțate în București. Restaurantele și cafenelele vor fi închise în interior, începând de miercuri
Noi restricții anunțate în București. Restaurantele și cafenelele vor fi închise în interior, începând de miercuri

Comitetul pentru Situaţii de Urgenţă din Bucureşti a anunțat o serie de măsuri și restricții, ca urmare a creşterii substanţiale a numărului de infectări cu COVID-19.

Județele cu cel mai mare număr de infectări cu COVID-19. Peste 400 de cazuri noi în București
Județele cu cel mai mare număr de infectări cu COVID-19. Peste 400 de cazuri noi în București

Municipiul Bucureşti - 403 şi judeţele Prahova - 96, Iaşi - 92, Cluj - 85, Bacău - 84 şi Timiş - 82 sunt zonele cu cele mai multe cazuri nou confirmate de coronavirus faţă de ultima raportare.

Primarul Galaţiului, Ionuţ Pucheanu, infectat cu noul coronavirus.
Primarul Galaţiului, Ionuţ Pucheanu, infectat cu noul coronavirus. "Am simptome ușoare"

Primarul municipiului Galaţi, Ionuţ Pucheanu, a fost depistat cu coronavirus, având o formă uşoară de boală.

Recomandări
Declarația de ultim moment al lui Jens Stoltenberg: NATO nu trimite trupe în Ucraina
Declarația de ultim moment al lui Jens Stoltenberg: NATO nu trimite trupe în Ucraina

Secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, a declarat că alianța militară nu intenționează să trimită trupe de luptă în Ucraina, în contextul în care unele țări occidentale ar putea lua în considerare posibilitatea de a trimite trupe pe teren, acolo.

Fostul prefect de Gorj a fost prins de 4 ori într-o lună conducând fără permis și a fost „pedepsit” cu o vizită la psihiatrie
Fostul prefect de Gorj a fost prins de 4 ori într-o lună conducând fără permis și a fost „pedepsit” cu o vizită la psihiatrie

Dan Ilie Morega, fost prefect de Gorj, prins pentru a patra oară la volan având permisul retras din motive medicale, a fost audiat, luni seară, la sediul IPJ, fiind, ulterior, internat la o unitate medicală de specialitate.

Tribunalul Constanţa a respins contestaţia lui Vlad Pascu. Autorul accidentului din 2 Mai rămâne în arest preventiv
Tribunalul Constanţa a respins contestaţia lui Vlad Pascu. Autorul accidentului din 2 Mai rămâne în arest preventiv

Tribunalul Constanţa a respins, marţi, contestaţia lui Vlad Pascu, iar autorul accidentului de la 2 Mai rămâne în arest preventiv. Decizia magistraţilor este definitivă.