Victor Ponta vrea impozite mai mari pentru pensiile de peste 1.000 de euro. Unde se vor duce banii

×
Publicitate

Victor Ponta ar vrea ca si pensionarii care incaseaza lunar peste o mie de euro sa plateasca o "taxa de solidaritate" de zece procente.

Seful executivului a anuntat ca, pentru moment, ideea lui a fost blocata de liberali, asa ca va cauta fonduri din alta parte.

Tot premierul a propus la inceputul saptamanii, in sedinta USL, si suprataxarea cu 10% a salariatilor de la stat cu venituri mai mari de o mie de euro. "Ne opunem categoric!", a fost replica lui Crin Antonescu.

Lipsa banilor de la buget, cauzata de scaderea colectarii impozitelor pe profit, comparativ cu primul trimestru al anului trecut, l-au facut pe premier sa caute solutii. Iar ceva bani ar putea veni de la bugetarii si pensionarii cu pensii de peste 1.000 de euro.

Victor Ponta, prim ministrul Romaniei: "Taxa aceea de 10% aplicata asupra tuturor, nu asupra celor din aparatul central, ci asupra tututor celor care primesc salarii si pensii de la buget. Sunt cam 6.000 de pensii peste 1.000 de euro. Era vorba de toate veniturile bugetare, pensiile din bugetul de stat. Neexistand acordul in coalitie, cel putin pentru moment nu putem face acest lucru si trebuie sa gasim o alta sursa bugetara".

Liberalii au respins categoric orice suprataxare, mai ales ca - spun ei - veniturile suplimentare la buget ar fi fost nesemnificative.

Mihai Voicu, purtatorul de cuvant al PNL: "PNL se opune categoric, am spus de la inceputul guvernarii ca fundamentul este cota unica de 16%. Deci, nicio taxa in plus".

In plus, cei de la PNL i-au spus premierului ca o astfel de masura ar putea fi declarata neconstitutionala. Asa ca, pentru moment, bugetarii si pensionarii cu venituri mari pot rasufla usurati.

Surse guvernamentale, citate de agentia Mediafax, sustin ca "taxa de solidaritate" dorita de Ponta ar aduce venituri suplimentare de doar 10 milioane lei.

Articol recomandat de sport.ro
Derapaj incredibil în timpul finalei Spania - Argentina: „Sunt niște porci, niște escroci, niște bătăuși”
Derapaj incredibil în timpul finalei Spania - Argentina: „Sunt niște porci, niște escroci, niște bătăuși”
Citește și...
Studiu: Bărbații negociază mai bine salariile decât femeile, iar ele schimbă mai des angajatorul

Bărbații sunt mai înclinați decât femeile să folosească ofertele de angajare primite de la alte companii pentru a negocia o majorare salarială la actualul loc de muncă, arată un studiu realizat de Rockwool Foundation Berlin, citat de Reuters.

Roșia noastră cea de toate zilele. Românii au de ales între mii de soiuri. Cât costă cea neagră de Crimeea

Cu brânză, ceapă, pâine și sare din belșug, roșiile nu lipsesc de pe mesele noastre în aceste luni. De la inimă de bou, la ananas, prekos, portocalii, galbene sau negre, producătorii români cultivă mii de soiuri de roșii. 

Ce mai reclamă românii: Cântecul cocoșului, miros de tocăniță, existența albinelor. Sesizare: ”Vecinul nu răspunde la salut!”

Comisarii Gărzii de Mediu Arad fac un „top al absurdului” în ceea ce priveşte sesizările pe care le primesc pe adresa de e-mail a instituţiei din partea unor cetăţeni care, în general, sunt nemulţumiţi de vecinii lor ori de animalele acestora. 

Recomandări
„Cu 39 de ani de muncă în spate, voi pierde 1.700 de lei”. Ce venituri le-ar fi tăiate medicilor prin noua lege a salarizării

A fost grevă de avertisment în spitalele din întreaga țară. Nemulțumiți de noua lege a salarizării, angajații din sănătate și-au întrerupt activitatea două ore și au asigurat doar urgențele.

Reformele de care depind cinci miliarde de euro de la UE nu au ajuns încă în Parlament. PSD deja pregătește amendamente

Două din cele șase legi pe care România trebuie să le adopte pentru a primi încă cinci miliarde de euro de la Comisia Europeană nu au ajuns încă în Parlament.

Cum arată dezastrul din Bușteni lăsat în urmă de viitură. Apele venite de pe munte au luat oameni și mașini

Sunt probleme serioase în Prahova, după ce duminică o viitură a luat oameni și mașini și a inundat aproape 70 de gospodării în stațiunea Bușteni.