Tot mai saraci, romanii prefera medicamentele la negru, ignorand riscurile

×
Publicitate

Rubricile de mica publicitate sunt pline de anunturi care ofera pilule la preturi sub cele din farmacii. La destinatie ajung cutii deja incepute, fara prospectul pe care sunt trecute obligatoriu efectele adverse.

Prima problema. Nimeni nu stie de unde provin aceste pastile, iar asta inseamna ca expertii Agentiei Nationale a Medicamentului nu le-au verificat si nu le-au aprobat.

Explicatiile celor care le vand sunt de multe ori puerile. Nu sunt cadre medicale, dar ofera, pur si simplu, "sanatate".

In cateva minute poti cumpara medicamente pentru inima cu 100 de lei. La jumatate de pret fata de farmacie. Curand, insa, apar si surprizele, pentru ca unele cutii sunt incepute. Vanzatorul refuza sa restuie banii.

Potrivit unui alt anunt, altcineva ofera tablete minune pentru bolile de rinichi. Ar fi totusi un amanunt: nu sunt acreditate pe piata din Romania.

Specialistii ne sfatuiesc sa ne ferim de astfel de cumparaturi, pentru ca pot sa intervina de la intoxicatii, pana la agravarea afectiunii.

In plus, este vorba si despre trafic ilicit de produse medicamentoase, o infractiune care se pedepseste cu trei ani de inchisoare.

Din pacate, doctoriile trimise prin posta, din Uniunea Europeana, nu sunt controlate la vama.

Articol recomandat de sport.ro
Ștefania Uță, campioană mondială cu triplu record! Românca nu are rival în lume la 400 metri garduri
Ștefania Uță, campioană mondială cu triplu record! Românca nu are rival în lume la 400 metri garduri
Citește și...
Fum gros la orizont. Romanii au incins gratarele sub soare

Cand credeau ca nu mai scapa de frig si iarna nu se lasa dusa, romanii s-au trezit cu temperaturi de 22 de grade. Minunea s-a intamplat duminica, in Bucuresti. In restul tarii au fost mai putine grade, insa la fel de frumos.

Cine nu chiuleste face scoala de soferi pe bani putini

Conducerea unui liceu din Busteni a gasit o modalitate inedita de a-i impiedica pe elevi sa chiuleasca. Nu a inaltat gardul si nici nu a incuiat poarta: a convins primaria sa subventioneze scoala de soferi, pentru elevii care au prezenta buna la ore.

Suedia si Norvegia in cautare de radiologi, pediatri si cardiologi romani

"Cautam doctori fara cazuri de malpraxis, cu o conduita ireprosabila, care sa poata purta o conversatie in limba engleza". Toti cei care au terminat medicina si sunt pregatiti de o viata noua sunt asteptati in spitalele din Suedia sau Norvegia.

Recomandări
Cazul ambulanței din Cluj scoate la iveală lacunele legii. Un clip fals poate fi șters de autorități abia după 10 zile

Imaginile, ori informațiile false pot să provoace panică, să pună oameni în pericol și, în cazuri extreme, chiar să ducă la violență. 

Alertă după ce doi bărbați s-au apropiat prea mult cu o șalupă de barjele scufundate în Dunăre. Polițiștii au împânzit zona

Un incident petrecut la Izvoarele în zona barjelor scufundate în Dunăre a pus în alertă autoritățile. 

TAROM va primi primul Boeing 737 MAX până la finalul acestei luni. Aeronava „Mircea Lucescu” a trecut zborul de test

Până la finalul acestei luni, primul Boeing 737 MAX ar urma să ajungă în flota TAROM. Avionul care a fost botezat Mircea Lucescu după marele antrenor român, a trecut de zborul de test și poartă deja însemnele operatorului național.