Iarna grea pentru oamenii din Cisnadie. Conducta de apa calda a inghetat

60165821

Mai bine de 16.000 de oameni au ramas fara apa, dupa ce pe conducta care alimenteaza orasul s-a format un dop de gheata de aproximativ o jumatate de kilometru.


Localnicii spun ca de cinci zile apa avea presiune din ce in ce mai mica. Nimeni nu si-a inchipuit insa la ce se va ajunge. Din cauza gerului, temperaturile au coborat la -16 grade Celsius - pe conducta s-a format un dop de gheata din ce in ce mai mare. In cele din urma, a astupat cu totul teava care alimenteaza orasul Cisnadie.

Primarul a anuntat stare de alerta si a ordonat ca problema sa fie rezolvata imediat. Autoritatile le aduc localnicilor apa cu cisternele, iar in acest timp angajatii Regiei incearca sa topeasca uriasul dop de gheata. 

Sute de cauciucuri au fost aprinse sub conducta inghetata bocna. Cum sloiul este urias, iar joi au fost doar cateva grade Celsius peste zero, muncitorii n-au avut sanse de izbanda.

Intre timp, in oras localnicii stau la cozi langa cisternele care ii alimenteaza cu apa. Joi au fost aduse de la Sibiu 120 de tone de apa menajera si inca 80 de apa potabila.

Articol recomandat de sport.ro
La 42 de ani, frumoasa Ada Nechita a spus-o direct: "Nu sunt departe de handbal" | FOTO
La 42 de ani, frumoasa Ada Nechita a spus-o direct: "Nu sunt departe de handbal" | FOTO
Citește și...
Mai puțin de 5,7 milioane de oameni muncesc în România. Cifre oficiale de la Ministerul Muncii

Mai puțin de 5,7 milioane de oameni muncesc, cu acte în regulă, în România, țară cu aproximativ 19 milioane de locuitori. Datele oficiale apar în statisticile publicate de Ministerul Muncii.

Imagini șocante într-un magazin din Iași. Un bărbat bate cu o violență extremă o femeie fără apărare

Un individ de 31 de ani din județul Iași a fost arestat preventiv după ce a bătut o vânzătoare, într-un magazin. Femeia a ajuns la spital. Scena violentă a fost înregistrată de camerele de supraveghere.

Cât costa o masă de Paște în România acum 100 de ani. ”Mulți oameni n-au gustat carne de miel. S-au mulțumit să aibă vacă”

Românii se plângeau și acum 100 de ani de prețurile dinaintea Paștelui, iar documentele vremii arată că și în 1916 oamenii constatau că ”înainte era mai bine”. 

Recomandări
Negocierile SUA–Iran de la Islamabad au eșuat. JD Vance acuză Teheranul că nu acceptă condițiile „flexibile” ale SUA

La Islamabad, negocierile directe dintre Statele Unite și Iran s-au încheiat fără un acord de pace. Discuțiile maraton au durat peste 20 de ore, și s-au prelungit până târziu în noapte. 

Schimbări în spitale. Gărzile vor fi organizate diferit, două ture pentru blocul operator și spitalizarea de zi

Spitalele vor putea organiza două ture pentru blocul operator și spitalizarea de zi, iar gărzile se vor împărți în patru categorii. 

Alegeri Ungaria 2026. Maghiarii aleg astăzi direcția: Viktor Orban sau Peter Magyar. Prezență uriașă la urne în prima oră

Ungaria organizează astăzi alegeri pentru desemnarea celor 199 de membri ai Adunării Naționale, într-un scrutin considerat cel mai competitiv din ultimul deceniu.