Fostii detinuti vor fi inclusi intr-un program de recuperare sociala

60180871

Primaria Brasov, in colaborare cu Penitenciarul de Maxima Siguranta Codlea vor demara, incepand cu saptamana viitoare, un program de reintegrare sociala a detinutilor eliberati din inchisoare.


Proiectul ii vizeaza pe detinutii inchisi la Codlea si care au domiciliul in municipiul Brasov, in numar de 250 la ora actuala. 

Fiecaruia dintre detinuti ii va fi intocmita o fisa de evaluare sociala, pe baza careia Directia de Servicii Sociale din Primaria Brasov  va efectua apoi o ancheta la domiciliul detinutului si va stabili ajutorul de care acesta si familia sa au nevoie. 

Concret, dupa ce este pus in libertate, detinutii vor putea beneficia de ajutor social, masa la cantina, alocatie si sprijin pentru obtinerea unui loc de munca.

Articol recomandat de sport.ro
Dana Scîntei se iubește cu un portar din Serie A!
Dana Scîntei se iubește cu un portar din Serie A!
Citește și...
Preda educatie sexuala, in loc de istorie, si face avansuri elevelor!

Un profesor de la o scoala generala din satul brasovean Augustin este acuzat de parinti ca vine baut la scoala si le face avansuri adolescentelor. In plus, acestia sustin ca dascalul predaun soi de educatie sexuala, in loc de istorie.

Violata pe un stadion!

Experienta groaznica pentru o tanara de 31 de ani, din Dambovita, care a fost violata de doi indivizi. Barbatii au atacat-o cand fata se intorcea de la discoteca si, desi o insoteau un nepot si alti patru tineri, n-au putut face nimic pentru ea.

Batrana din Sfantu Gheorghe, ucisa de propriul fiu, din cauza banilor

Barbatul, in varsta de 59 de ani, si-a atacat mama cu un cutit, iar ranile pe care i le-a provocat la gat i-au fost fatale femeii.

Recomandări
Sindicatele, nemulțumite și de noua formă a legii salarizării. Proiectul reduce valoarea de referință la 4.000 de lei

Cele cinci confederaţii sindicale reprezentative la nivel naţional resping șinoua formă a proiectului Legii salarizării şi atrag atenţia că documentul este o nouă sursă de inechităţi, discriminări şi tensiuni sociale.

Legea integrității se întoarce în Parlament după decizia CCR. De ce amendamentul care îl vizează pe Fritz este constituțional

CCR și-a motivat decizia pentru legea integrității. Magistrații susțin, că amendamentul care l-ar costa mandatul pe Dominic Fritz este constituțional pentru că fapta produce efecte chiar dacă a avut loc înainte de intrarea legii în vigoare.

De la ce ar fi pornit incendiul de la Institutul Clinic Fundeni. Focul a fost stins și nu există victime

Intervenție contra cronometru sâmbătă dimineață la Institutul Clinic Fundeni, din Capitală. Un incendiu izbucnit într-o rezervă din secția de Chirurgie a dus la evacuarea promptă a zeci de pacienți.