Autoritatile romane, corigente la materia "alimente sanatoase pentru elevi"

×
Publicitate

In chioscurile din incinta scolilor este debandanda si gasim aceleasi alimente prea grase, prea sarate sau prea dulci.


De saptamana trecuta a intrat in vigoare lista alimentelor recomandate de ministerul sanatatii, care este valabila atat pentru produsele vandute in chioscurile din scoli, cat si pentru cele oferite gratuit elevilor prin programele nationale.

Programul "Laptele si cornul" se desfasoara insa cu probleme in multe localitati.

Acolo unde elevii primesc in loc de lapte, branza topita, problema este ca profesorii nu au cum sa-si dea seama daca este aceasta prea grasa sau prea sarata pentru copii, pentru ca pe eticheta nu sunt trecute valorile nutritive, asa cum cere legea.

La Brasov sau Maramures, scolarii nu primesc deloc lactate. Despre mierea promisa de ministerul educatiei inca de acum doi ani, nici nu poate fi vorba.

In timp ce elevii inca asteapta sa curga lapte si miere, autoritatile se gandesc deja sa puna la punct un alt program. De la anul, vor sa le ofere scolarilor si fructe.

Toate aceste programe de alimentatie sanatoasa au aparut dupa ce Comisia Europeana a tras un semnal de alarma asupra obezitatii copiilor. Din 22.000.000 de oameni din tarile membre UE, peste cinci milioane sunt supraponderali.




Articol recomandat de sport.ro
FOTO Alisha Lehmann a ”incendiat” internetul cu cele mai provocatoare imagini de la plajă: ”Ce iubesc eu cel mai mult”
FOTO Alisha Lehmann a ”incendiat” internetul cu cele mai provocatoare imagini de la plajă: ”Ce iubesc eu cel mai mult”
Citește și...
„Traiul în doi este mai ieftin”. De ce tinerii preferă să stea în chirie până își găsesc „jumătatea”

Tinerii amână căsătoria și momentul cumpărării unei locuințe. Preferă să stea cu părinții sau în chirie până la 30 de ani și după acest prag să devină proprietari. 

Aproximativ 20.000 de angajați din educație au protestat în București. Ei susțin că multe salarii din sistem au scăzut

Angajații din educație au protestat patru ore în capitală, nemulțumiți de proiectul legii salarizării unice. Au fost aproximativ 20.000 de oameni, potrivit sindicaliștilor.

Pod din lemn, din Sibiu, salvat de voluntari. Este vechi de aproape 200 de ani și mai sunt doar câteva în țară

Un pod de lemn acoperit cu șiță, vechi de aproape două secole, este salvat de meșteri și arhitecți voluntari, ajutați de comunitatea din localitatea Gura Râului, județul Sibiu. 

Recomandări
Surse: Pentru că nu are suficiente voturi, Adrian Veștea este dispus să negocieze inclusiv cu parlamentarii din AUR

​După ce mai multe partide din fosta coaliție au anunțat că nu îl vor sprijini, Adrian Veștea a declarat că acceptă orice voturi, inclusiv de la AUR.

Lucian Croitoru, despre „cinismul fiscal” al PSD: Își asumă să guverneze numai în perioadele bune. Relația cu AUR

PSD a ales să guverneze doar în vremurile bune și i-a lăsat pe ceilalți să se descurce în perioadele dificile, chiar dacă asta nu i-a menținut statutul de cel mai mare partid și a dus la crearea AUR, arată Lucian Croitoru într-o analiză politică.

Dominic Fritz, despre Guvernul Veștea: „Ar fi un guvern de pe Temu, nu prea funcțional, dar cu siguranță foarte scump"

USR respinge Guvernul Veștea și propune o alternativă: un guvern minoritar format din USR, PNL și UDMR. „Orice formă majoritară cred că vedem acuma este iluzorie", a declarat Dominic Fritz pentru Știrile Pro TV.