Angajat in primaria din Timisoara? Trebuie sa iti lasi amprenta la intrare

×
Publicitate

Dupa modelul celor mai bine pazite cladiri din lume, primaria din Timisoara si-a pus la punct un sistem de securitate, dar si de monitorizare a angajatilor, dupa ultimele standarde in materie de tehnologie.

De astazi, nimeni nu intra si nici nu iese din cladire fara sa-si scaneze degetul aratator, pentru identificarea amprentei.

Desi abia a fost pus in functiune, noul sistem a starnit deja controverse. O parte dintre cei 600 de angajati spun ca se simt urmariti, iar 11 au refuzat sa li se ia amprente. Pentru ei, conducerea administrativa a primariei trebuie sa gaseasca o alta solutie.

Aparatura de monitorizare prin amprentare a angajatilor a costat 12.000 de euro si este un sistem folosit deocamdata in premiera intr-o institutie publica din Romania. Cei care au treaba insa la primarie, fara sa fie angajati acolo, vor putea intra ca si pana acum in institutie.

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Scandal in loc de liturghie! Enoriasii din Sibiel isi vor preotul inapoi

Zeci de credinciosi din Sibiel, judetul Sibiu, au protestat cu inversunare pentru ca preotul lor a fost mutat la oras.

Se deschide Centrul de prevenire a tentativelor de suicid la adolescenti!

La Spitalul Clinic de Psihiatrie Alexandru Obregia - Directia Generala de Asistenta Sociala a Capitalei se deschide luni Centrul de prevenire a tentativelor de suicid la copii si adolescenti.

Iti vei putea plati facturile chiar daca te afli in strainatate!

Uniunea Europeana permite de astazi plata facturilor la utilitati, printr-un cont bancar in euro deschis pe teritoriul altui stat.

Recomandări
Ziua Limbii Române, sărbătorită în premieră la Cernăuți. ”Asistăm la un moment istoric”

Ziua Limbii Române a fost marcată, sâmbătă, în premieră, la Cernăuţi. Preşedintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a semnat în martie decretul privind instituirea Zilei Limbii Române în Ucraina, pe data de 31 august.

Ultimul weekend de vară aduce peste 120.000 de turiști la mare. Septembrie vine cu vreme bună și prețuri mai mici

Ultimul weekend de vară aduce peste 120 de mii de turiști pe litoralul românesc, potrivit reprezentanților patronatelor din turism.

Comenzile din China s-au prăbușit după noile taxe. În România, numărul coletelor din afara UE a scăzut chiar și cu 50%

La aproape două luni de la intrarea în vigoare a taxei europene pentru comenzile din afara Uniunii Europene, numărul coletelor venite din China a scăzut chiar și cu 50%.