Cerșetor român, bătut și ucis de 2 adolescenți suedezi. Rudele nu au bani pentru repatriere

×
Codul embed a fost copiat

Un caz de o cruzime îngrozitoare ține prima pagină în presă suedeză şi oripilează opinia publică de la noi.

Un român sărman, de 48 de ani, a fost găsit mort, ucis, se pare, în bătaie de doi adolescenţi suedezi, după ce alţi doi minori l-au hărțuit şi l-au agresat într-un parc.

Bietul om venise de 4 ani în Suedia, la cules de fructe, dar a ajuns pe străzi şi se adăpostea în acel parc. Chiar dacă era un om al străzii, bărbatul se implica în proiecte pentru ajutorarea migranţilor şi a celor rămaşi fără casă, într-un parc din oraşul Huskvarna, aflat în sudul peninsulei.

Românul de 48 de ani este plâns acum de oameni care nu l-au cunoscut, dar au fost impresionaţi de povestea lui, au aprins lumânări şi au lăsat flori pe locul unde a fost ucis.

Imediat după crimă, poliţiştii nu aveau niciun suspect. Pe reţelele de socializare a apărut însă un film în care doi adolescenţi de 15 şi 16 ani îl loveau cu cruzime pe român.

Citește și
capusa
A fost descoperit un nou gen de căpușă uriașă, cu un comportament de "vânător"

Un tânăr de 16 ani a fost reţinut imediat. Anchetatorii nu au putut să facă acelaşi lucru şi cu prietenul lui şi nici cu alţi doi adolescenţi de 15 ani care l-ar fi agresat pe Gică, pentru că legea suedeză nu permite acest lucru.

Linda Schön, procuror: "Ne-am făcut o imagine destul de clară în legătură cu ce s-a întâmplat , dar fireşte că mai rămân de lămurit anumite aspecte, de aceea vorbesc de "cauză probabilă".

Gică a ajuns în Suedia în urmă cu 4 ani, după ce şi-a încercat norocul şi în alte ţări unde a cules fructe ori a strâns sticle.

Cerşetor a devenit după ce nu şi-a mai găsit de lucru cu ziua, şi s-a îmbolnăvit.

"Era un om prietenos, recunoscător şi de treabă", au declarat cei care l-au cunoscut. Mai ales că românul se implica inclusiv în proiectele sociale ale unei asociaţii din zonă şi ajuta, cum putea, la integrarea altor migranţi în europa.

Lilly Karlsson, localnică: "Este îngrozitor, nici nu-mi găsesc cuvintele."
Reporter: "Cum va afecta această crimă atmosfera din oraş?"
Lilly Karlsson, localnică: "Nu prevesteşte nimic bun, absolut deloc."

Fosta lui soţie, rămasă în ţară, nu mai ştia nimic de el de 14 ani. Au împreună trei copii.

Soţia victimei: "Cel mai mic dintre copii nici măcar nu şi-a conoscut tatăl. Cei mai mari dintre ei îşi caută acum în străinătate un rost în viaţă."

Chiar dacă nu au avut o viaţă uşoară femeia spune că îi plânge dispariţia. Gică va fi îngropat, probabil, în Suedia, întrucât rudele nu au bani pentru repatriere.

Articol recomandat de sport.ro
Reacția americanilor când au văzut că pot da peste România la CM 2026
Reacția americanilor când au văzut că pot da peste România la CM 2026
Citește și...
Decizia Suediei în cazul şoferului cu plăcuţe anti-PSD. Ce cuvânt nu are voie să folosească
Decizia Suediei în cazul şoferului cu plăcuţe anti-PSD. Ce cuvânt nu are voie să folosească

Răzvan Ştefănescu, posesorul celebrelor plăcuţe de înmatriculare anti-PSD, a anunţat ce decizie au luat autorităţile suedeze în cazul său.

A fost descoperit un nou gen de căpușă uriașă, cu un comportament de
A fost descoperit un nou gen de căpușă uriașă, cu un comportament de "vânător"

O căpuşă de dimensiuni mari, din genul Hyalomma, care ajunge până la trei centimetri şi poate transmite boli grave la om, a fost descoperită în premieră în Suedia, a anunţat sâmbătă postul naţional de radio din această ţară, citat de Xinhua.

Recomandări
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”

Premierul Ilie Bolojan a fost întrebat, vineri, în conferința de presă pe care a susținut-o la Palatul Victoria, dacă salariul minim în România va ”rămâne înghețat” și în anul 2026.   

Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei
Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei

Energie termică gratis, fluidizarea traficului rutier sau locuințe pentru tineri. ȘtirileProTv.ro vă prezintă cele mai importante promisiuni electorale ale candidaților la alegerile pentru Primăria Capitalei, care sunt organizate în 7 decembrie 2025.

Ilie Bolojan: Este o batjocură când îţi iei bani nemunciţi sau banii pe care îi iei nu se reflectă în rezultatele activităţii
Ilie Bolojan: Este o batjocură când îţi iei bani nemunciţi sau banii pe care îi iei nu se reflectă în rezultatele activităţii

Premierul Ilie Bolojan critică indemnizațiile de 27.000 de lei de la Aeroporturi București, numindu-le „o batjocură” în lipsa unor rezultate.