Viorica Dăncilă: Nu e normal ca președintele să nu ”revoace”

×
Publicitate

Vicepremierul Paul Stănescu și-a dat demisia de la Ministerul Dezvoltării, în plin scandal între Guvern și Președinție.

Social-democrații au propus de săptămâna trecută remanierea Executivului, dar șeful statului a amânat desemnarea noilor miniștri după 1 decembrie. PSD se gândește să-l reclame din nou pe Klaus Iohannis la Curtea Constituțională.

Paul Stănescu a lipsit de la şedinţa conducerii de partid, dar şi-a dus demisia la sediul Guvernului.

Paul Stănescu: "Am spus-o şi o repet: sunt un om de onoare, responsabil și implicat, nu am urmărit niciun interes personal şi nu m-am agăţat niciodată de vreun scaun!"

Gestul era aşteptat însă de câteva zile de conducerea PSD. Remanierea lui Stănescu a fost decisă lunea trecută, odată cu cea a ministrului Transporturilor, Lucian Șova. În locul lor, la Ministerul Dezvoltării şi la Transporturi au fost propuşi Ilan Laufer, respectiv Olguța Vasilescu. Pentru că şeful statului i-a respins, iar titularii au rămas în funcţii, social-democraţii le-au cerut demisiile.

Viorica Dăncilă: "Am discutat cu domnul Paul Stănescu despre demisie, i-am solicitat, nu a vrut să-şi dea demisia. Cert e că nu e normal ca preşedintele să nu revoace, să nu revoce, şi să numesc imediat un ministru."

Liderii PSD l-au invitat la şedinţă şi pe ministrul Justiţiei, pentru a vedea dacă îl pot reclama din nou pe Klaus Iohannis la Curtea Constituţională.

Liviu Dragnea: "Preşedintele României trebuia să procedeze imediat respectând principiul loialităţii instituţionale, să procedeze la revocarea celor doi miniştri şi la numirea celor doi. A amânat nejustificat decizia. Luni o să avem în discuție, în partid şi în coaliţie, şi luni, cel mai târziu marţi, nu o să aşteptăm la nesfârşit."

Chiar dacă preşedintele ar putea fi reclamat din nou la Curtea Constituţională, social-democraţii au anunţat că nu intenţionează să îl suspende.

Articol recomandat de sport.ro
Gafa lui Chivu? Replica dată pentru Monica Bertini i-a convins pe italieni: ”Le-a confirmat relația”
Gafa lui Chivu? Replica dată pentru Monica Bertini i-a convins pe italieni: ”Le-a confirmat relația”
Citește și...
Nicuşor Dan, mesaj de Ziua Forţelor Terestre: „România rămâne un pilon de securitate pe Flancul Estic”

Preşedintele României, Nicuşor Dan, a transmis joi un mesaj cu ocazia Zilei Forţelor Terestre, în care arată că România îşi păstrează relevanţa în domeniul securităţii şi apărării pe Flancul Estic.

Mesajul lui Ilie Bolojan pentru miniștrii PSD care ar urma să demisioneze. Cui i-a transmis „mulțumiri speciale”

Începe a treia zi de criză politică în România, cea în care miniștrii social-democrați din Executiv sunt așteptați să-și dea demisia. Cei șapte miniștri ar urma să-și depună mandatele la ora 14, explică surse politice pentru Știrile ProTV.

Încă un partid anunță că va depune o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan: „O facem noi, voi semnați-o”

Președintele S.O.S. România, europarlamentarul Diana Iovanovici-Șoșoacă, a anunțat că formațiunea va depune o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, îndemnându-i pe parlamentarii altor partide să se alăture demersului.

Recomandări
Mesajul lui Ilie Bolojan pentru miniștrii PSD care ar urma să demisioneze. Cui i-a transmis „mulțumiri speciale”

Începe a treia zi de criză politică în România, cea în care miniștrii social-democrați din Executiv sunt așteptați să-și dea demisia. Cei șapte miniștri ar urma să-și depună mandatele la ora 14, explică surse politice pentru Știrile ProTV.

Trump pregătește lista țărilor „neascultatoare” din NATO. De ce România se numără printre aliații „model” ai SUA

Casa Albă a elaborat un fel de listă a țărilor NATO „model” și „neascultătoare”, în contextul în care administrația Trump caută modalități de a sancționa aliații care au refuzat să susțină războiul împotriva Iranului.

Capitala României, printre cele mai bogate regiuni din UE. Bucureștiul produce cât patru județe la un loc

Bucureștiul se află printre cele mai bogate regiuni din Uniunea Europeană după PIB pe cap de locuitor. Capitala, împreună cu Ilfov, ocupă locul 7 la nivel european, înaintea unor orașe precum Budapesta sau Varșovia.