Victor Ponta: "Am gasit o solutie pentru a nu prelungi instabilitatea"

61474695

Victor Ponta sustine ca programul pe care Guvernul il va transmite Parlamentului este in proportie de 98-99% programul pe care Parlamentul deja l-a aprobat, fiind insa bine sa fie actualizat la zi dupa schimbarile de compozitie politica din Executiv.

"Vreau sa ne uitam pe ce trebuie updatat in programul Guvernului, nu doar chestiuni de terminologie, ci si lucruri indeplinite deja si, in baza articolului 114 din Constitutie, sa ne adresam Parlamentului pentru ca, in termenele prevazute de regulamentele Parlamentului, sa putem indeplini procedura de angajare a raspunderii Guvernului asupra unui program. Este vorba despre programul activitatilor noastre in perioada urmatoare, 98-99% este programul pe care Parlamentul deja l-a aprobat, insa dupa doi ani si, evident, dupa niste schimbari de compozitie politica in Guvern, este foarte bine sa fim la zi si sa individualizam ceea ce a mai aparut important pentru perioada urmatoare", a spus Ponta.

Premierul le-a transmis totodata noilor ministri ca asteapta de la ei sa lucreze solidar si eficient, intr-o formula stabila care sa dureze pana in 2016.

Noul Guvern s-a reunit, miercuri seara, in prima sedinta de dupa ceremonia de depunere a juramantului de investitura.

Ponta a precizat anterior ca Guvernul va adopta si transmite Parlamentului un program politic care va actualiza programul de guvernare, pentru care isi va angaja raspunderea. El a precizat ca este vorba de un program politic si ca procedura va avea loc in baza articolului 114 din Constitutie.

Articolul respectiv prevede ca Guvernul isi poate angaja raspunderea in fata Camerei Deputatilor si a Senatului, in sedinta comuna, asupra unui program, a unei declaratii de politica generala sau a unui proiect de lege.

Sinteza declaratiilor premierului Ponta:

Am gasit o solutie politica pentru a nu prelungi situatia de instabilitate. Presedintele, in baza hotararii Parlamentului va emite decretele de numire a noilor ministrii.

Noul guvern va adopta si transmite un program politic care sa actualizeze programul de guvernare.

 In acest fel, castigam cateva zile de stabilitate guvernamentala, este un acord politic care solutioneaza aceasta etapa a conflictelor intre Guvern, Parlament si Presedinte.

 

Articol recomandat de sport.ro
Miliardarul Rinat Ahmetov, omagiu pentru Mircea Lucescu și discurs de 10 minute la Arena Națională
Miliardarul Rinat Ahmetov, omagiu pentru Mircea Lucescu și discurs de 10 minute la Arena Națională
Citește și...
România are aproape patru luni să salveze 3 miliarde de euro din PNRR. Reforme „critice” au rămas în urmă

Am putea pierde alte 3 miliarde de euro din Planul Național de Redresare și Reziliență, din cauza întârzierii reformelor și investițiilor. 

Dragoş Pîslaru, după ședința de Guvern: Guvernul are un plan clar de implementare a reformelor critice din PNRR

Dragoş Pîslaru, ministrul Fondurilor Europene, a declarat la finalul ședinței de Guvern de joi că Executivul a stabilit un calendar clar pentru implementarea reformelor critice din PNRR.

Moment de reculegere la Guvern, în memoria lui Mircea Lucescu. Ilie Bolojan a trecut pe la catafalcul de la Arena Națională

Miniştrii Cabinetului condus de Ilie Bolojan, reuniţi joi în şedinţă de Guvern, au ţinut un moment de reculegere în memoria antrenorului Mircea Lucescu.

Recomandări
Ciclonul „Erminio” a readus iarna în România. Zăpezi și cea mai scăzută temperatură înregistrată vreodată la noi, în aprilie

În timp ce ne pregătim de Paște, iarna ne face o demonstrație de forță. La munte s-a așternut un strat nou de zăpadă care a adus și un record de frig pentru luna aprilie: minus 13 grade la Vârful Omu.

Ultima dorință a lui Mircea Lucescu i-a fost îndeplinită. Ce i-a spus medicului său, de pe patul de spital

Un altar de flori și lumină s-a format la intrarea în Arena Națională și se mărește cu fiecare oră, pe măsură ce mii oamenii își iau rămas bun de la Mircea Lucescu. 

Supărarea lui Trump pe NATO ar putea avantaja direct România. Am putea avea mai mulți militari americani pe teritoriul nostru

Administrația Trump ia în calcul să pedepsească țările NATO care nu i-au ajutat pe americani în războiul din Iran. Potrivit Wall Street Journal, trupe americane din aceste țări ar putea fi mutate în state membre care au sprijinit campania.