Traian Ungureanu, despre ministrul Educatiei: "Copy Mang Paste", "primul copiator al tarii"

60553456

Europarlamentarul PDL Traian Ungureanu, a declarat ca premierul Victor Ponta a debutat cu doua "mutari catastrofale": numirea ca ministru al Educatiei a Cornei Dumitrescu si apoi a lui "Copy Mang Paste", "primul copiator al tarii".

El a amintit ca Ponta, pe care l-a numit ironic "cel mai cinstit si competent prim-ministru", a fost nevoit sa o retraga pe Corina Dumitrescu, dupa cateva zile, in urma criticillor aparute in presa.

"A adus un al doilea ministru, il cunoasteti, tot la Educatie, domnul Copy Mang Paste, si, reamintesc, domnul Ponta are pana luni termen sa il indeparteze din fruntea Ministerului Educatiei pe primul copiator al tarii", a mentionat democrat-liberalul.

Ungureanu a aratat ca Ponta are si o alta varianta, respectiv poate adopta o hotarare de Guvern prin care sa legalizeze copiatul in Romania si sa fie exmatriculati toti cei care nu copiaza.

Traian Ungureanu a facut, duminica, un bilant al Guvernarii Ponta la o saptamana dupa primirea votului de investitura. Premierul Victor Ponta spera ca acuzatiile de plagiat la adresa ministrului Educatiei nu vor fi confirmate si ca, astfel, nu va fi cazul sa il inlocuiasca pe Ioan Mang de la conducerea ministerului, aratand insa si in cazul unei schimbari vor continua controversele, din cauza intereselor din sistem.

"Controversele cred ca vor continua, oricine pe care il voi numi va fi contestat de o anumita parte, pentru ca Ministerul Educatiei, din pacate, este in acest moment un sistem cu foarte multe interese si orgolii. Aici nu mai discutam deja de persoane. Spre deosebire de domnul Boc, care se pricepe extraordinar de bine la plagiat, eu nu judec ca domnia sa si am cerut unei institutii a carei credibilitate nu este de nimeni contestata, Academia Romana, sa verifice", a spus Ponta, la emisiunea "Dupa 20 de ani" de la PRO TV.

Premierul a afirmat din nou ca Ioan Mang va fi inlocuit la conducerea Ministerului Educatiei daca acuzatiile de plagiat sunt confirmate, dar ca spera sa nu fie cazul.

Articol recomandat de sport.ro
"Dă-o naibii de treabă!" David Popovici, efervescent după calificarea în finala de la 200 m: "Mâine, bubuială!"
"Dă-o naibii de treabă!" David Popovici, efervescent după calificarea în finala de la 200 m: "Mâine, bubuială!"
Citește și...
Victor Ponta: Eu nu am asemenea admiratii ca Marga fata de Putin, eu il admir pe Tony Blair

Premierul Victor Ponta, invitat in emisiunea "Dupa 20 de ani", difuzata duminica la Pro TV, a declarat ca nu are un sentiment de admiratie fata de noul presedinte al Rusiei, Vladimir Putin.

Ponta: De anul viitor vreau sa schimb componenta Guvernului, voi aduce mai multi ministri tineri

Premierul Victor Ponta, invitat in emisiunea "Dupa 20 de ani", difuzata duminica la Pro TV, a declarat ca va schimba componenta Guvernului fata de configuratia actuala, daca USL va castiga alegerile din toamna.

Ponta:Am avut o discutie cu Basescu despre UE,vrea sa mearga acolo, incerc sa evit situatia ridicola

Presedintele sau premierul, cine va reprezenta Romania la Consiliul European de la Bruxelles de saptamana viitoare? Victor Ponta sustine ca el ar trebui sa mearga pe motiv ca se vor discuta teme ce tin de activitatea guvernamentala.

Recomandări
Incident grav în Tulcea. O dronă s-a prăbușit și a explodat. Nu a fost detectată de radarele MApN

MApN a fost informat cu privire la semnalarea, prin apel la numărul unic de urgență 112, a unei drone căzute în zona localității Luncavița, județul Tulcea, la 5 km de frontiera cu Ucraina, a precizat MApN într-o postare pe Facebook.

Mediul de afaceri avertizează că România se îndreaptă spre recesiune în 2026. „Este un rezultat sub așteptările noastre”

Patronatele avertizează că riscul unei recesiuni ușoare în 2026 a crescut și că economia României traversează o perioadă dificilă, după ce consumul slab a contribuit la scăderea PIB-ului în primul semestru.

Un vicepreședinte PNL acuză PSD că „amână revolta propriului partid”: „Totul a fost o cacealma politică”

Vicepreşedintele PNL, deputatul Alexandru Muraru, susţine că liderii PSD întreţin în partid speranţa că o majoritate în jurul PSD este ”aproape”, dar că realitatea este alta şi că totul a fost ”o cacealma politică”.