Tomac: Dragnea nu mai poate rămâne în fruntea Camerei Deputaţilor

61893049
Inquam

Deputatul Eugen Tomac, preşedinte PMP, afirmă că Liviu Dragnea nu mai trebuie să rămână în fruntea Camerei Deputaţilor după condamnarea primită în dosarul "DGASPC Teleorman", chiar dacă decizia este în primă instanţă.

"Liviu Dragnea nu mai poate rămâne în fruntea Camerei Deputaţilor după ce a primit această condamnare, chiar şi în primă instanţă.

PSD-ul trebuie să se trezească din fundătura în care a intrat şi să renunţe, fără ezitare, să mai stea la mâna unui politruc care vrea cu orice preţ toată puterea. România nu poate avea în fruntea ţării pe cel de-al 3-lea om în stat cu două condamnări. În politică, toate trebuie să aibă o limită!", a scris Eugen Tomac pe Facebook, potrivit Agerpres.

Instanţa supremă l-a condamnat pe Liviu Dragnea, joi, la 3 ani şi 6 luni închisoare cu executare în dosarul "DGASPC Teleorman".

Decizia nu este definitivă.

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Diletta Leotta s-a pozat într-un bikini minuscul, la piscină: ”Nu mai pot suporta, aceste fotografii sunt prea ilegale”
FOTO Diletta Leotta s-a pozat într-un bikini minuscul, la piscină: ”Nu mai pot suporta, aceste fotografii sunt prea ilegale”
Citește și...
Lider PNL: Instanța a anulat decizia PNL de a nu face coaliție cu PSD

Alexandru Muraru susține că suspendarea deciziilor Congresului Extraordinar reprezintă un atac fără precedent asupra autonomiei PNL și compară situația cu perioada de după Al Doilea Război Mondial.

Reacția lui Ilie Bolojan după ce instanța a suspendat deciziile adoptate la Congresul PNL. Ce le transmite „puciștilor”

Preşedintele PNL, Ilie Bolojan, anunţă că liberalii vor respecta decizia provizorie de suspendare a hotărârilor Congresului PNL, dar precizează că nu se va renunţa la hotărârile luate.

Război juridic în PNL. Ce urmează după ce Tribunalul a suspendat hotărârile luate la Congres. Decizia este executorie

Tribunalul București a luat o nouă decizie în favoarea contestatarilor liberali ai lui Ilie Bolojan.

Recomandări
Declarația finală a Summitului NATO: Rusia rămâne principala amenințare la adresa securității euroatlantice

Rusia reprezintă „o amenințare pe termen lung” la adresa securității și stabilității euroatlantice”, se arată în Declarația comună a liderilor NATO reuniți la Ankara. 

Reacția lui Ilie Bolojan după ce instanța a suspendat deciziile adoptate la Congresul PNL. Ce le transmite „puciștilor”

Preşedintele PNL, Ilie Bolojan, anunţă că liberalii vor respecta decizia provizorie de suspendare a hotărârilor Congresului PNL, dar precizează că nu se va renunţa la hotărârile luate.

Harta salariilor nete din România. Județele în care se câștigă cel mai bine și cele rămase la coadă

În 2026, salariile românilor au continuat să crească, însă ritmul nu este același în toate domeniile. Diferențele nu se văd doar între meserii, ci și între județe.