Presedintele PNL Timis, despre Ioan Rus: "As spune ca e un adevarat Patriciu al PSD"

60571153

Presedintele PNL Timis, Nicolae Robu, sustine ca fostul ministru de Interne Ioan Rus "este un adevarat Patriciu al PSD" si ca nu intelege de ce acesta nu este exclus din partid.

Purtatorul de cuvant al PNL Timis, Alina Sabou, a trimis, joi, presei, un SMS cu o declaratie atribuita liderului filialei liberale, Nicolae Robu, acesta confirmand ulterior pentru Mediafax autenticitatea mesajului.

"Ioan Rus este omul tipic ce poate fi important doar in roluri de diversionist. Pe langa faptul ca e lipsit total de carisma, se dovedeste si incapabil sa spuna macar un lucru destept. La diversiuni e, insa, bun. As spune ca e un adevarat Patriciu al PSD. Eu ma mir ca PSD nu-l exclude, tot asa cum ma mir ca PNL nu-l exclude pe Patriciu", se arata in declaratia lui Robu, transmisa presei prin SMS de catre purtatorul de cuvant al PNL Timis, Alina Sabou.

In 11 august, Nicolae Robu spunea, referindu-se la interceptarile telefonice aparute in presa, dintre Ioan Rus si Victor Paul Dobre, pe tema referendumului, ca "personajul Rus vorbeste evidamente ca unul care se stie inregistrat - poate chiar se inregistra el insusi", afirmand ca nimeni nu le-a cerut primarilor sa modifice "fie si o litera" din listele electorale.

Ioan Rus a fost intrebat ulterior cum comenteaza afirmatiile potrivit carora stia ca este interceptat sau chiar ca s-a autoinregistrat. "Cat poti sa fii de prost sa crezi asa ceva. Cat poti sa fii de prost, si prostia are o limita", spunea Ioan Rus.

Articol recomandat de sport.ro
A venit replica! Mesajul lui Stefanos Tsitsipas pentru Paula Badosa, după ce iberica a spus că relația lor a fost „toxică”
A venit replica! Mesajul lui Stefanos Tsitsipas pentru Paula Badosa, după ce iberica a spus că relația lor a fost „toxică”
Citește și...
Siegfried Mureşan: PSD sesizează PE despre statul de drept din România. În 2017, PSD ataca statul de drept prin OUG 13

PSD a sesizat Parlamentul European asupra statului de drept din România, acuzând PNL de atacuri la justiție. În 2017, actualul lider PSD Sorin Grindeanu a desființat, practic, ca premier statul de drept român prin celebra OUG 13. 

IMM România avertizează asupra unei crize economice. „România a atras atenția”

Criza politică din România s-a transformat într-o criză economică de la începutul anului, care a fost accentuată de lipsa unui guvern cu puteri depline, după trecerea moţiunii de cenzură, a declarat, joi, Florin Jianu, preşedintele IMM România.

Kelemen Hunor: „Am impresia că Nicușor Dan a pierdut USR-ul”. De ce a evitat ruptura cu PSD

Preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, spune că are impresia că preşedintele Nicuşor Dan a pierdut USR-iştii sau invers. 

Recomandări
Noi detalii șocante din dosarul azilelor ilegale din Bihor. Ce a găsit DIICOT la percheziții. Viorel Pașca: „Niște tâmpenii”

Soții Florica și Viorel Pașca, dar și cei trei fii ai lor reținuți miercuri de DIICOT pentru trafic de persoane, au încercat joi să-i convingă pe judecătorii Tribunalului București că sunt nevinovați.

Raport: Rusia ar fi spionat cu drone peste 12 state NATO timp de 18 luni, fără să fie oprită. Cea mai afectată țară

Rusia ar fi desfășurat timp de 18 luni o campanie de supraveghere cu drone în peste 12 țări NATO, fără a întâmpina mari obstacole, potrivit unei analize publicate joi.

Un amfibiu cumpărat în Călărași cu un milion de euro din fonduri UE nu a fost folosit niciodată. Ce spun autoritățile

Proiect european declarat nefuncțional. Un autobuz turistic plutitor, așa cum sunt cele de la Budapesta, avem și în România, la Călărași.