Premierul Tudose spune că are încredere în OLAF, instituţia care l-a investigat pe Dragnea

dragnea si tudose
Inquam

Premierul Mihai Tudose a precizat, luni, răspunzând unei întrebări, că el are încredere în OLAF.

Întrebat dacă are încredere în OLAF, Mihai Tudose a replicat: ”Dumnezeule, asta chiar e o întrebare, nu? Da, eu am încredere în OLAF”.

Oficiul European de Luptă Antifraudă (OLAF) a dat publicităţii, în 13 noiembrie, un comunicat pe tema punerii sub acuzare a lui Liviu Dragnea de către DNA pentru fraudă cu fonduri europene, menţionând că DNA a subliniat rolul OLAF, şi amintind că Oficiul a recomandat recuperarea fondurilor în acest caz şi începerea acţiunii judiciare. Directorul instituţiei consideră că este vorba despre un exemplu perfect de colaborare pozitivă cu atorităţile naţionale.

Săptămâna trecută, procurorii DNA au impus sechestru pe averile persoanelor implicate în Dosarul Tel Drum, măsura vizându-l şi pe liderul PSD Liviu Dragnea.

Anterior, DNA a anunţat că a început urmărirea penală a liderului PSD, Liviu Dragnea, sub acuzaţiile de constituire a unui grup infracţional organizat, folosire sau prezentare cu rea-credinţă de documente ori declaraţii false, inexacte sau incomplete şi abuz în serviciu cu obţinere de foloase, într-un dosar în care sunt urmărite penal alte opt persoane, între care reprezentanţi ai firmei Tel Drum.

Citește și
Liviu Dragnea, Victor Ponta
Ponta răspunde la acuzaţia că l-a "turnat" pe Dragnea: "Să minţi sub jurământ e infracţiune"

Potrivit procurorilor, Liviu Dragnea, în calitate de preşedinte al Consiliului Judeţean Teleorman, a iniţiat un grup infracţional organizat care acţionează şi în prezent şi din care au făcut şi fac parte funcţionari ai instituţiilor din administraţia publică şi persoane din mediul de afaceri. Grupul iniţiat în anul 2001 are ca principal scop obţinerea frauduloasă a unor sume importante din contractele finanţate din fonduri publice, prin comiterea unor infracţiuni de abuz în serviciu, de fraudare a fondurilor europene, de evaziune fiscală, spălarea banilor şi folosirea de informaţii ce nu sunt destinate publicităţii ori permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste informaţii, pentru favorizarea dirmei Tel Drum.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO ȘI VIDEO Avem imagini! Cum a fost sabotat Nicolae Stanciu înainte să rateze penalty-ul din prelungirile meciului cu Milan
FOTO ȘI VIDEO Avem imagini! Cum a fost sabotat Nicolae Stanciu înainte să rateze penalty-ul din prelungirile meciului cu Milan
Citește și...
Liviu Dragnea, sechestru de peste 127 milioane de lei în dosarul TelDrum. Huiduieli și îmbrânceli la DNA
Liviu Dragnea, sechestru de peste 127 milioane de lei în dosarul TelDrum. Huiduieli și îmbrânceli la DNA

Liviu Dragnea a ajuns, marţi seară, la ora 17:30, la DNA, unde a fost anunţat de către procurorii anticorupţie că i-a fost pus sechestru pe bunuri în dosarul Tel Drum.

Ponta răspunde la acuzaţia că l-a
Ponta răspunde la acuzaţia că l-a "turnat" pe Dragnea: "Să minţi sub jurământ e infracţiune"

Conflictul dintre fostul şi actualul lider al PSD se intensifică după ce au apărut informaţii pe surse referitoare la faptul că Ponta ar fi printre cei l-ar fi denunţat pe Dragnea la DNA.

Oficiul European de Luptă Antifraudă, precizări despre noul dosar al lui Dragnea
Oficiul European de Luptă Antifraudă, precizări despre noul dosar al lui Dragnea

Oficiul European de Luptă Antifraudă (OLAF) a dat publicităţii luni un comunicat pe tema punerii sub acuzare a lui Liviu Dragnea de către DNA pentru fraudă cu fonduri europene,

Ancheta DIICOT privind un grup infractional organizat, dupa ancheta
Ancheta DIICOT privind un grup infractional organizat, dupa ancheta "Rise". In plangere apare si numele lui Liviu Dragnea

Ancheta ''Rise Project'' a ajuns si la DIICOT. Procurorii vor decide, in urmatoarele zile, daca vor cerceta sesizarea potrivit careia liderul PSD, Liviu Dragnea, ar face parte dintr-un grup infractional organizat.

Recomandări
ANM prelungește avertizările: Val de frig și ninsori în România. Temperaturile scad până la -18 grade
ANM prelungește avertizările: Val de frig și ninsori în România. Temperaturile scad până la -18 grade

Vremea va deveni deosebit de rece în toată ţara în acest sfârşit de săptămână, iar în nordul Moldovei sunt estimate temperaturi de minus 10 grade pe parcursul zilei de sâmbătă.

Ţarile UE susţin semnarea acordului cu Mercosur, la peste 25 de ani de la începerea negocierilor
Ţarile UE susţin semnarea acordului cu Mercosur, la peste 25 de ani de la începerea negocierilor

Ţările Uniunii Europene au susţinut în majoritate, vineri, în mod provizoriu, semnarea acordului de asociere cu Mercosur.

Rusia a lovit a doua oară Ucraina cu racheta Oreşnik, care prinde o viteză de 13.000 km/h. „O ameninţare gravă pentru Europa”
Rusia a lovit a doua oară Ucraina cu racheta Oreşnik, care prinde o viteză de 13.000 km/h. „O ameninţare gravă pentru Europa”

Joi noaptea, Rusia a lansat unul dintre cele mai puternice atacuri aeriene asupra orașelor ucrainene, din ultimele luni. Cel puțin 4 persoane au murit și alte 19 au fost rănite în Kiev.