Ponta, la CNN: Prima reactie in cazul carnii de cal sa nu fie supararea, dar trebuie sanctiuni dure

×
Publicitate

"Romania nu trebuie sa mai accepte tot timpul sa stea cu capul, in pamant." Aceasta e reactia premierului Ponta care, intr-un interviu acordat postului CNN, a declarat ca vinovatii care au vandut carne de cal pe post de vita ar trebui pedepsiti dur.

Sarcina ii revine acum Guvernului francez dupa ce ancheta a scos la iveala ca de vina ar fi compania Spanghero.

"Nu este un scandal obisnuit, este o problema extrem de grava pentru ca luam in serios increderea consumatorilor europeni", a declarat Victor Ponta.

"Din fericire, potrivit anchetei si rezultatelor, chiar si dupa investigatia jurnalistica, a reiesit ca toate companiile din Romania au respectat standardele", a continuta premierul.

Dupa ce autoritatile europene au stabilit ca in ultima jumatate de an 750 de tone de carne de cal au fost comercializate drept carne de vita, anchetatorii de la Paris au identificat si vinovatul. Compania franceza Spanghero a umblat cu "calul vopsit" in chip de vita.

"Carnea a ajuns la Spanghero cu eticheta "BF Romania", insa atat factura, cat si documentele de transport aveau un cod transfrontalier folosit pentru identificarea carnii de cal", a mentionat ministrul francez pentru Consum.

Fabrica a fost inchisa, dar directorii continua sa dea vina pe cei de la care au primit carnea.

Si in Austria a fost detectata carne de cal in paste, produsul fiind etichetat de o companie germana care, la fel, arata cu degetul spre cei de la aprovizionare.

In paralel, trei persoane au fost arestate in Marea Britanie, pentru frauda in acest scandal. Iar in placintele care au ajuns in aproape 50 de scoli din Marea Britanie a fost gasita, din nou, carne de cal.

''M-am ferit cu scrupulozitate sa acuz pe cineva. Dar din nefericire, cateva tari sunt implicate in ceea ce pare a fi o conspiratie internationala'', a declarat secretarul britanic al Mediului.

Deocamdata, nimeni nu spune explicit ca Romania NU face parte din aceasta conspiratie.

Acuzatorii nu s-au inghesuit sa le prezinte scuze producatorilor romani.

 

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Ponta:Basescu este neserios la fondurile UE pentru 2014-2020, cand probabil se va ocupa de rugaciuni

Premierul Victor Ponta sustine in continuare ca rezultatul negocierilor pentru fondurile UE din perioada 2014-2020 s-a terminat nefavorabil pentru Romania.

Gigi Becali anunta ca va da statul roman in judecata: "Aici, inima mea e franta. La revedere"

George Becali a revenit in tara dupa ce a fost condamnat de instanta suprema la trei ani de inchisoare cu suspendare, pentru ca i-a sechestrat pe hotii care i-au furat masina.

"Flacara democratiei" aruncata in urma cu sapte luni in Dunare, la Orsova, gasita de un membru PDL

"Flacara democratiei" aruncata in urma cu sapte luni in Dunare, la Orsova, a fost gasita de catre un membru PDL, dupa ce apa a scazut.

Recomandări
Planul pentru cel mai negru scenariu la Cernavodă. Autoritățile vor să aducă apă cu cisterna dacă Dunărea scade la un metru

Guvernul anunță noi măsuri pe Dunăre prin care să asigure în viitor suficientă apă pentru răcirea reactoarelor centralei de la Cernavodă.

Reacția lui Nicuşor Dan la dezvăluirile despre șeful SPP Lucian Pahonțu: „Nu e în această situaţie”

Nicuşor Dan respinge acuzaţiile prezentate în mass-media despre Lucian Pahonţu, menţionând că şeful SPP nu a participat la reprimarea manifestanţilor în timpul Revoluţiei din 1989 sau ulterior.

Cel mai în vârstă monarh din Europa, Regele Harald al Norvegiei, a decedat la vârsta de 89 de ani

Regele Harald al V-lea al Norvegiei, care a plecat în exil în Statele Unite încă din copilărie, în timpul ocupației naziste a țării sale natale, a murit la vârsta de 89 de ani.