Liderul PNL, după votul câștigat de Kovesi: ”O palmă imensă primită de Guvernul Dăncilă”

62078465
Agerpres

Președintele PNL Ludovic Orban afirmă că votul câștigat joi de Laura Codruța Kovesi în Consiliul European este ”o mare victorie pentru România”.

De asemenea, el susține că Partidul Național Liberal, în calitate de membru al PPE, ”a folosit toate pârghiile de influență pentru a obține acest rezultat, reușind să determine schimbări de poziții în rândul țărilor care inițial nu au votat în favoarea Laurei Codruța Kovesi.”

”În momentul critic, am reușit să câștigăm în favoarea candidatului român bătălia cu PSD din Parlamentul European, care și-a declarat susținerea pentru Laura Codruța Kovesi, după ce Consiliul votase în favoarea candidatului francez. Acel moment a fost hotărâtor pentru parcursul ulterior al candidaturii, în condițiile în care ne-am confruntat cu tactici diversioniste ale europarlamentarilor PSD. 

Am obținut decizia de menținere a sprijinului Parlamentului European după alegerile europene și am reușit să accelerăm formarea comisiei de negociere pentru a relua, astfel, votul din COREPER.

Este un succes cu atât mai important, în condițiile în care Guvernul Dăncilă a militat împotriva candidatului român printr-o campanie agresivă și toxică de fake-news.

În același timp, este o palmă imensă primită de Guvernul Dăncilă din partea statelor europene. Mesajul transmis Guvernului PSD este că pozițiile pe care le adoptă nu sunt luate în seamă, nu sunt în concordanță cu abordările europene.

Actualul Guvern este căzut în irelevanță și nu poate obține nimic bun pentru România.” - afirmă Ludovic Orban, potrivit unui comunicat.

La rândul său, și liderul USR PLUS Dacian Cioloș a afirmat că victoria lui Kovesi se datorează ”eforturilor” depuse de USR PLUS în parlamentul European.

Laura Codruța Kovesi a câștigat joi votul pentru poziția de procuror șef european în Consiliul UE, după ce ambasadorii statelor membre UE au votat cu 17 voturi ”pentru” din 22 în favoarea candidaturii fostei șefe DNA.

 

 

Articol recomandat de sport.ro
Istvan Kovacs, OUT de pe lista arbitrilor pentru Cupa Mondială: ”Pur și simplu de neînțeles!”
Istvan Kovacs, OUT de pe lista arbitrilor pentru Cupa Mondială: ”Pur și simplu de neînțeles!”
Citește și...
Dragoş Pîslaru, după ședința de Guvern: Guvernul are un plan clar de implementare a reformelor critice din PNRR

Dragoş Pîslaru, ministrul Fondurilor Europene, a declarat la finalul ședinței de Guvern de joi că Executivul a stabilit un calendar clar pentru implementarea reformelor critice din PNRR.

Moment de reculegere la Guvern, în memoria lui Mircea Lucescu. Ilie Bolojan a trecut pe la catafalcul de la Arena Națională

Miniştrii Cabinetului condus de Ilie Bolojan, reuniţi joi în şedinţă de Guvern, au ţinut un moment de reculegere în memoria antrenorului Mircea Lucescu.

Vicepreședintele PNL, Alexandru Muraru, despre decizia lui Nicușor Dan privind procurorii: ”Este de o gravitate extremă”

Vicepreședintele PNL, Alexandru Muraru, a lansat critici dure la adresa președintelui României, Nicușor Dan, din cauza deciziei acestuia privind noii șefi de la Parchetul General, DNA și DIICOT.

Recomandări
România riscă să piardă miliarde de euro din PNRR. Șeful Fondurilor Europene: Reformele vor fi duse la capăt

România are de implementat investiții și reforme în valoare de aproximativ 10 miliarde de euro prin PNRR, iar stadiul actual arată un progres inegal. Șeful Fondurilor Europene a explicat că Guvernul a identificat 14 jaloane cu „penalizare substanțială”. 

Ultimele clipe de omagiu pentru Mircea Lucescu: personalități din fotbal și politică, prezente la ceremonie

Astăzi fanii își pot lua rămas bun, pe Arena națională, de la Mircea Lucescu, cel mai mare antrenor din istoria României. 

„Asta îi doare foarte tare pe români”: presa maghiară susține că nivelul de trai din România s-a prăbușit față de Ungaria

„În România, vânzările din comerțul cu amănuntul continuă să scadă, în timp ce inflația rămâne dificil de controlat”, notează presa maghiară, pe fondul unui climat politic tensionat generat de alegerile foarte strânse din Ungaria.