PNL: Din cauza Ministerului Mediului, statul roman a pierdut peste 3 miliarde de euro

60513005

PNL sustine ca Romania a pierdut din vanzarea certificatelor verzi mai mult decat poate castiga din vanzarea aurului de la Rosia Montana. Este vorba despre o suma care depaseste 3 miliarde de euro, din estimarile liberalilor.

"De asemenea, am aratat ca in 2009 puteam vinde un certificat cu 10 euro, astfel incat beneficiul statului roman ar fi fost de 3 miliarde de euro. Acesti bani trebuiau folositi pentru finantarea proiectelor care au ca rezultat imbunatatirea calitatii mediului: proiecte energie regenerabila, alimentare cu apa si canalizare, impaduriri. De exemplu, cu acesti bani se puteau finanta peste 10.000 de parcuri in intreaga tara." sustine deputatul PNL Lucia Varga.

Liberalul mai afirma ca demisia presedintelui Agentiei Nationale pentru Protectia Mediului nu este, in acest caz, suficienta.

"Acest lucru arata clar inca o data ca Guvernul Boc/Basescu/Udrea este acolo doar pentru a satisface interesele clientelei politice si pe cele personale. In orice tara din lume acest prejudiciu urias trebuia sa aiba drept rezultat o demisie a cabinetului. In cazul in care acest Guvern si Ministrul de resort nu isi asuma politic acest rau facut Romaniei, voi propune Grupului Parlamentar PNL initierea unei motiuni simple prin care sa cerem demiterea tuturor celor responsabili" - a mai declarat Lucia Varga.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
Citește și...
Cristian Preda: "Sustin punctul de vedere al presedintelui legat de Rosia Montana"

Europarlamentarul PDL Cristian Preda sustine punctul de vedere al presedintelui Traian Basescu privind exploatarea de la Rosia Montana. In opinia sa, ramane de vazut daca se gaseste un politician curajos, care sa ia o decizie in acest sens.

Deputatul UDMR de Cluj Palfi Mozes Zoltan a murit

Deputatul UDMR de Cluj Palfi Mozes Zoltan a murit, luni seara, la Clinica de Chirurgie nr. 1 din Cluj-Napoca. El se afla acolo de doua saptamani, fiind internat cu coma diabetica.

Opozitia s-a razgandit. Nu mai vrea alegeri locale in acelasi timp cu cele parlamentare

Alegeri locale in toamna anului viitor, odata cu cele parlamentare! Iata ce-si doresc democrat-liberalii. Desi, initial, liderii opozitiei au agreat ideea comasarii alegerilor, astazi au respins-o categoric.

Recomandări
ANAF pregătește o nouă procedură pentru veniturile nedeclarate. Contribuabilii vor fi notificați și pot fi chemați la audieri

ANAF pregătește o nouă procedură pentru persoanele care au obținut venituri anul trecut, dar nu și-au declarat contribuțiile la pensie și sănătate. 

”Izvoare de sănătate”. La Slănic Moldova, locurile la tratament se rezervă cu un an înainte, dar studiile clinice lipsesc

Începem campania: „Izvoare de sănătate”, despre una dintre puținele bogății pe care România nu le-a pierdut de tot: apele ei sărate, minerale și termale. 

Câte femei conduc, de fapt, marile companii din România. Cristina Chiriac: Numărul e neschimbat, deși legea s-a modificat

Legea care trebuia să crească reprezentarea femeilor în conducerea companiilor listate nu a făcut mari schimbări. Într-un interviu, Cristina Chiriac, președinta CONAF, explică de ce numărul femeilor din consiliile analizate a rămas exact același: 82.