Guvernul a decis desfiintarea functiei de inspector guvernamental

60237385

Guvernul a decis, miercuri seara, printr-un proiect de lege, desfiintarea functiei de inspector guvernamental, persoanele care ocupa in prezent aceste posturi urmand sa fie trecute intr-un corp de rezerva.

Proiectul a fost transmis Parlamentului pentru dezbatere in regim de urgenta. "Una dintre cele mai importante prevederi se refera la desfiintarea functiei publice de inspector guvernamental. Cu alte cuvinte, dispare functia de inspector guvernamental, dar persoanele care au in prezent aceasta calitate raman in continuare inalti functionari publici si vor intra intr-un corp de rezerva.

De aici pot fi selectati pentru a ocupa o pozitie care necesita calitatea de inalt functionar public sau pot merge pe o pozitie inferioara, daca doresc si daca cer acest lucru. Diferenta este ca nu vor mai fi platiti", a declarat purtatorul de cuvant al Guvernului, Ioana Muntean. Potrivit datelor prezentate la Palatul Victoria, la Secretariatul General al Guvernului sunt inregistrate in prezent 77 posturi de inspector guvernamental.

Costurile totale aferente anului trecut pentru inspectorii guvernamentali s-au ridicat la aproape 5 milioane lei, din care suma destinata salariilor, primelor de vacanta si a platii celui de-al 13-lea salariu a reprezentat 3,642 milioane lei, fondurile pentru deplasari la domiciliu si sume forfetare s-au ridicat la 350.000 lei, iar contributiile angajatorului reprezentau aproximativ un milion de lei.

"Pentru 2011, putem spune ca cheltuielile cu activitatea inspectorilor guvernamentali ar fi fost comparabile cu cele de anul trecut", a adaugat oficialul guvernamental.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Cu ce se ocupă astăzi bruneta care l-a scos din minți pe Gigi Becali
GALERIE FOTO Cu ce se ocupă astăzi bruneta care l-a scos din minți pe Gigi Becali
Citește și...
Nicuşor Dan: Suspendarea preşedintelui e o măsură foarte gravă şi se aplică în cazul încălcării Constituţiei. Nu e cazul

Preşedintele Nicuşor Dan a declarat, joi, că suspendarea preşedintelui este o măsură "foarte gravă", care se impune doar în situaţiile în care este încălcată Constituţia, dar că el nu se face vinovat de aşa ceva.

Nicușor Dan, dezvăuiri despre sistem. ”Între un câine care latră și unul care mușcă, eu prefer un câine care mușcă”

Nicuşor Dan a declarat că nu poți să lupți cu sistemul atunci când ești șeful acestuia, iar întrebarea este poate fi reformat, fără să ducem ţara în anarhie. El a mai spus că, între un câine care latră şi un câine care muşcă, preferă unul care muşcă.

Partidele îi prezintă președintelui soluția la criza politică. Singura certitudine: Guvern minoritar, pro-occidental

Partidele ar urma să prezinte, vineri, preşedintelui Nicuşor Dan soluţia la criza politică, liderii principalelor formaţiuni având mai multe discuţii pe această temă după consultările oficiale de la Cotroceni. 

Recomandări
Politico: Nicuşor Dan se confruntă cu cea mai mare provocare pe măsură ce criza politică se adânceşte

La puțin peste un an după ce președintele moderat al României, Nicușor Dan, a preluat puterea în urma unei confruntări tensionate cu extrema dreaptă, acesta se confruntă cu cea mai serioasă provocare de până acum, scrie POLITICO.

Atac rusesc lângă frontiera României. RO-Alert în nordul județului Tulcea și elicopter militar trimis să monitorizeze zona

Un nou atac cu drone lansat de Federația Rusă asupra unor obiective din Ucraina, în apropierea frontierei fluviale cu România, a declanșat în noaptea de miercuri spre joi măsuri de alertă în județul Tulcea. 

Partidele îi prezintă președintelui soluția la criza politică. Singura certitudine: Guvern minoritar, pro-occidental

Partidele ar urma să prezinte, vineri, preşedintelui Nicuşor Dan soluţia la criza politică, liderii principalelor formaţiuni având mai multe discuţii pe această temă după consultările oficiale de la Cotroceni.