Florin Iordache o critică pe Corina Creţu. "M-a deranjat, atacă propriul Guvern"

61970796
Agerpres

Vicepreşedintele PSD Florin Iordache a criticat-o pe Corina Creţu pentru că a anunţat că vrea să candideze la alegerile europarlamentare.

Iordache susţine că Creţu trebuia să aştepte o discuţie în PSD şi spune că el nu a mai văzut comisar european care să îşi atace propriul Guvern, scrie News.ro.

„M-a deranjat modul în care doamna comisar a atacat Guvernul României. Eu nu am mai văzut ca un comisar al unei ţări să îşi atace propriul Guvern. Dacă era din partea unui partid de opoziţiei, poate, dar nici aşa nu înţelegeam, cu atât mai mult cu cât ea a ajuns acolo din partea PSD. Să-ţi ataci Guvernul ţării tale că nu a făcut, că nu a depus toate eforturile, că gradul de absorbţie... şi aşa mai departe nu e în regulă. Nu crezi că prima ofertă trebuia să o ai de la partidul tău şi să ai o discuţie cu partidul tău? A fost o recepţie acum două seri după concertul de la Ateneu şi la care n-am văzut-o. Toţi cei 27 de comisari au venit şi, nu întâmplător sau nu, dumneaei nu a venit. Dar ca dovadă de fair-play era să aştepte să aibă o discuţie”, a afirmat Florin Iordache, sâmbătă, într-o intervenţie telefonică la Antena 3.

Comisarul european Corina Creţu a declarat, vineri seara, la Digi24, că ar vrea să candideze la alegerile europarlamentare din acest an şi că ia în considerare propunerea pe care i-a făcut-o în acest sens Victor Ponta, liderul Pro România. „Dacă nu mai sunt dorită într-un loc, ce să fac? Să mă duc în munţi la 50 de ani?”, a spus Corina Creţu despre criticile care îi sunt aduse din PSD.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Dacian Cioloș: „Candidez la alegerile europarlamentare. A fost o decizie dificilă”

Fostul premier al României, Dacian Cioloș, a anunțat sâmbătă că va candida la alegerile europarlamentare.

Românul care a tradus discursul lui Donald Tusk: ”Cea mai mare parte a scris-o singur”

Discursul citit în limba română de preşedintele CE, Donald Tusk, joi, la Ateneul Român a fost tradus de Dan Mărăşescu, şeful unităţii de limbă română a translatorilor de la Consiliul Uniunii Europene.

Juncker: ”Vreau să fac din România un membru Schengen și să se pună punct la MCV”

Președintele Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker, a declarat vineri, după întrevederea cu prim-ministrul Viorica Dăncilă, că își dorește ca România să intre în Schengen până la finalul mandatului său.

Recomandări
Primul spital construit ”de la zero” în Cluj. FOTO: Cum arată noul centru de patologie vasculo-cerebrală și neurochirurgie

Noul Centru de patologie vasculo-cerebrală și neurochirurgie din cadrul Spitalului Clinic Județean de Urgență Cluj, una dintre cele mai importante investiții în domeniul medical realizată din fonduri europene, a fost inaugurat în Cluj-Napoca.

Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Trump anunță „cel mai mare acord petrolier din istorie” cu Venezuela: „Va reduce considerabil prețul benzinei”

Preşedintele american Donald Trump a anunţat vineri încheierea unui acord în sectorul petrolier cu Venezuela, în virtutea căruia Statele Unite ar urma să-şi dubleze rezervele de petrol, transmit AFP şi Reuters.