Vacaroiu, noul presedinte al Curtii de Conturi. Scandal la Parlament

×
Publicitate

Dupa ce Nicolae Vacaroiu a fost ales de catre senatori si deputati presedinte al Curtii de Conturi, cei de la PDL au contestat votul, pe motiv ca ar fi fost fraudat de social democrati si liberali.

Democrat-liberalii au sarit ca arsi. Au inceput sa scoata de prin buzunare buletinele de vot si sa le fluture pe sub nasul acestuia.

Desi in momentul votului si-au pastrat buletinele, la final cineva le-a numarat si pe acestea. 

Democrat-liberalii vor contesta votul in Birourile permanente ale celor doua camere si vor cere sa fie reluat. Pana una alta, Nicolae Vacaroiu si cei 16 consilieri care vor merge cu el la Curtea de Conturi au depus juramantul direct pe holul Parlamentului. Interimatul din fruntea Senatului este asigurat de social-democratul Doru Ioan Taracila.

Votul de marti a fost dat, desi presedintele a criticat modificarile aduse de alesi legii Curtii de Conturi si chiar a sesizat Curtea Constitutionala.

Activitatea politica a lui Nicolae Vacaroiu:

- 1992-1996: Prim ministru al Romaniei, independent, cu sprijinul Partidului Democratiei Sociale din Romania (PDSR)
- 1996-2000: Membru al Parlamentului Romaniei, Senator PDSR de Arges, Membru al Biroului Executiv Central al PDSR (iunie 1996-ianuarie 1997), Vicepresedinte al PDSR din ianuarie 1997, Presedinte al Comisiei pentru privatizare a Senatului (1998-1999), Presedinte al Grupului parlamentar de prietenie Romania-Brazilia(din 1997)
- 1999-2000: Vicepresedinte al Senatului Romaniei
- 2000-2004: Membru al Parlamentului Romaniei, Senator PSD de Arges, Presedintele Senatului Romaniei
- Vicepresedinte al Partidului Social Democrat, reales in aprilie 2005-2006
- 2004-prezent: Membru al Parlamentului Romaniei, Senator PSD de Arges, Presedintele Senatului Romaniei

Dupa suspendarea din functie a presedintelui Traian Basescu (20 aprilie 2007), a preluat interimatul Presedintiei Romaniei, autosuspendandu-se din PSD, dar a ramas totodata si presedinte al Senatului, pasandu-si insa atributiile sale vicepresedintelui Doru Ioan Taracila. Presedintia sa interimara a durat pana la 19 mai 2007.

Articol recomandat de sport.ro
Ștefania Uță, campioană mondială cu triplu record! Românca nu are rival în lume la 400 metri garduri
Ștefania Uță, campioană mondială cu triplu record! Românca nu are rival în lume la 400 metri garduri
Citește și...
Zmarandescu vreo s-o bata pe Elena Udrea

Bucurestenii care vor vota in colegiul numarul 25 din sectorul 6, au de facut o alegere dificila: secretarul general al PD-L, Elena Udrea sau garda de corp a lui Gigi Becali, Catalin Zmarandescu, candidat PNG-CD.

Au aparut orarele scolare "made by Adrian Nastase"

Dupa moda marilor designeri, politicienii adopta diverse metode de a atrage atentia. Ca sa castige un nou mandat de parlamentar, PSD-istul Adrian Nastase si-a imprimat chipul pe orare scolare.

Taracila, Sarbu si Nicolae, in topul lui Vacaroiu privind sefia Senatului

Cum in aceasta perioada se poarta topurile, proaspatul presedinte al Curtii de Conturi, Nicolae Vacaroiu, a intocmit si el unul in privinta viitorului sef de la Senat.

Recomandări
Cazul ambulanței din Cluj scoate la iveală lacunele legii. Un clip fals poate fi șters de autorități abia după 10 zile

Imaginile, ori informațiile false pot să provoace panică, să pună oameni în pericol și, în cazuri extreme, chiar să ducă la violență. 

Alertă după ce doi bărbați s-au apropiat prea mult cu o șalupă de barjele scufundate în Dunăre. Polițiștii au împânzit zona

Un incident petrecut la Izvoarele în zona barjelor scufundate în Dunăre a pus în alertă autoritățile. 

TAROM va primi primul Boeing 737 MAX până la finalul acestei luni. Aeronava „Mircea Lucescu” a trecut zborul de test

Până la finalul acestei luni, primul Boeing 737 MAX ar urma să ajungă în flota TAROM. Avionul care a fost botezat Mircea Lucescu după marele antrenor român, a trecut de zborul de test și poartă deja însemnele operatorului național.