Cîţu: Întâmpinăm Sfintele Paşti cu încrederea că vom reveni cât mai repede la normalitate

citu
StirilePROTV

Întâmpinăm Sfintele Paşti anul acesta cu încrederea că vom depăşi cu bine perioada dificilă pe care o traversăm şi vom reveni cât mai repede la normalitate, afirmă premierul Florin Cîţu într-o postare pe Facebook.

"Eforturile individuale şi comune îşi arată zi de zi beneficiile pentru sănătatea noastră, viaţa socială şi economică. Renunţările noastre de până acum au dat şi dau în continuare roade. Iubirea faţă de aproapele nostru, manifestată ca solidaritate şi responsabilitate, a făcut ca personalul medical să reuşească să salveze vieţi şi să aline suferinţe, iar lucrătorii din domenii importante pentru cetăţeni să desfăşoare activitatea în condiţii de siguranţă şi să-şi îndeplinească misiunea mai departe, atunci când pandemia părea de neoprit", a scris Cîţu.

Prim-ministrul mulţumeşte "tuturor românilor care, de peste un an, dovedesc responsabilitate şi fac eforturi să se adapteze noilor realităţi" şi urează credincioşilor "sănătate, armonie",

"În acest demers, care a fost uneori foarte greu, trebuie să fim împreună, pentru binele nostru comun. Depinde doar de noi să continuăm lupta pentru sănătate şi echilibru. Este vital să menţinem rigorile necesare unui trai în siguranţă şi să ne vaccinăm pentru a ne da şansa unul altuia la o viaţă cât mai aproape de normalitate. Am convingerea că, alături de cei dragi, vom găsi în continuare surse de motivaţie şi de perseverenţă pentru a trece cu bine acest exerciţiu de răbdare şi a dovedi că tradiţiile creştine şi măsurile de protecţie împotriva COVID-19 pot fi respectate în egală măsură. Credincioşilor care celebrează Sărbătorile de Paşti le doresc sănătate, armonie, iar speranţa să ne lumineze gândurile, în timp ce privim spre cel de lângă noi şi, împreună, spre viitor", se mai menţionează în mesaj.

Credincioşii ortodocşi şi greco-catolici sărbătoresc duminică Paştele.

Citește și
ilie bolojan
Guvernul a stabilit primele 17 companii care intră în procesul de reformă. Care sunt firmele
Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Cele trei stadioane pe care poate juca România la Cupa Mondială din 2026
GALERIE FOTO Cele trei stadioane pe care poate juca România la Cupa Mondială din 2026
Citește și...
Florin Cîțu, chemat în Vama Veche de petrecăreți.
Florin Cîțu, chemat în Vama Veche de petrecăreți. "A fost OK ca premier, dar vrem să ne distrăm"

A fost o noapte de neuitat în Vama Veche. A fost însă şi pentru prima dată de când se sărbătoreşte pe litoral ziua de 1 Mai, când distracţia s-a oprit la ora 22.

Recomandări
Rusia a lansat un atac masiv cu rachete asupra Ucrainei, chiar înaintea negocierilor de pace dintre Kiev și Washington
Rusia a lansat un atac masiv cu rachete asupra Ucrainei, chiar înaintea negocierilor de pace dintre Kiev și Washington

Rusia a lansat un atac masiv cu drone și rachete asupra Ucrainei în timpul nopții de vineri spre sâmbătă, în timp ce Kievul se pregătește să discute cu SUA despre încheierea unui acord de pace.

MAI: 21 de sesizări în campania pentru alegerile locale parțiale. Amendă de 4.500 lei pentru distrugerea unui afiș
MAI: 21 de sesizări în campania pentru alegerile locale parțiale. Amendă de 4.500 lei pentru distrugerea unui afiș

Reprezentanții Ministerului Afacerilor Interne au anunțat că, în timpul campaniei pentru alegerile locale parțiale, au fost înregistrate 21 de sesizări privind posibile fapte nelegale, dintre care 13 au fost confirmate, iar șase sunt încă investigate.

Criza apei i-a costat pe locuitorii din Prahova și Dâmbovița 120.000 euro pe zi. Restaurante și afaceri, forțate să caute apă
Criza apei i-a costat pe locuitorii din Prahova și Dâmbovița 120.000 euro pe zi. Restaurante și afaceri, forțate să caute apă

Criza apei din Prahova și Dâmbovița se îndreaptă spre o posibilă soluționare. Premierul Ilie Bolojan a anunțat că vineri seară alimentarea cu apă va fi reluată treptat, dar a avertizat că apa nu va fi deocamdată potabilă.