Cine este Victor Costache, propus ca ministru al Sănătății. Are un record mondial

62087589
Inquam Photos / George Calin

Premierul desemnat Ludovic Orban a anunţat, la 24 octombrie 2019, componenţa Cabinetului pe care îl va supune votului Parlamentului. Victor Sebastian Costache a fost propus ministru al Sănătăţii.

Specialist în chirurgie cardiovasculară, toracică şi pulmonară, Victor Sebastian Costache s-a născut la 18 martie 1974, la Iaşi.

A absolvit Universitatea de Medicină şi Farmacie "Gr. T. Popa" Iaşi (1992-1998), apoi a făcut un an de rezidenţiat la Bucureşti, conform http://doctorate.ulbsibiu.ro. În anul 2004 a absolvit Masteratul în Anatomie la Facultatea de Medicină "J. Fourier" din Grenoble. Ulterior, între 2004 şi 2006, a fost medic rezident la Serviciul de Chirurgie Cardiovasculară, la Serviciul de Chirurgie Vasculară şi la Serviciul de Chirurgie Cardiacă, toate la CHU Grenoble, Franţa. La 20 mai 2009 şi-a susţinut teza de doctorat cu titlul "Optimizarea metodelor de diagnostic şi tratament în mediastinite", notează site-ul http://doctorate.ulbsibiu.ro, potrivit Agerpres.

Din octombrie 2014, este conferenţiar universitar doctor la Universitatea "Lucian Blaga", Facultatea de Medicină "Victor Papilian" din Sibiu.

În perioada august 2000-noiembrie 2001 a fost medic rezident chirurgie toracică şi preparator universitar la UMF "Gr. T. Popa" Iaşi, după care a decis să plece în Franţa. În octombrie 2002, a fost admis la Concursul Naţional de Rezidenţiat (DES) de la Paris. Între 2001 şi 2003 a fost medic rezident la Serviciul de Chirurgie Toracică şi Generală din Toulouse, iar în 2003 la Serviciul de Chirurgie Digestivă din Grenoble şi la Serviciul de Traumatologie din Grenoble (intern DES).

În noiembrie 2006, a obţinut Diploma de medic specialist în Chirurgie Toracică, la Facultatea de Medicină Bucureşti.

A revenit în Franţa, unde a continuat ca medic rezident, medic specialist şi şef de lucrări la Grenoble (2006-2010). Profesează apoi ca medic primar la CHRA Annecy în specialitatea Chirurgie Cardiovasculară şi Toracică (2010-2013).

În anul 2014, îşi suspendă toată activitatea medicală din Franţa şi se stabileşte împreună cu familia în România, pentru a profesa la Sibiu.

A ocupat, din iunie 2014, funcţia de şef Secţie Cardiovasculară şi Toracică la Clinica Polisano SRL din Sibiu, devenind apoi director medical la aceeaşi unitate privată spitalicească, precizează www.clinicapolisano.ro.

Este preşedintele Comisiei de Chirurgie Cardiovasculară a Ministerului Sănătăţii (din octombrie 2015) şi preşedinte al Societăţii Române de Chirurgie Endovasculară şi Terapie Valvulară Transcateter.

Este autor sau coautor la 25 lucrări şi studii de specialitate, începând cu anul 1994 până în 2016. Are în palmares cinci prezentări în perioada 2004-2007 la Colegiul de Chirurgie Vasculară, la Grenoble şi Narbonne, precum şi numeroase participări la congrese naţionale şi internaţionale de Chirurgie Vasculară şi Toracică la Iaşi, Sibiu, şi oraşe din Germania, Polonia, Italia, Franţa, Serbia, SUA, Turcia şi Brazilia.

A realizat o serie de premiere medicale, iar Academy of World Records a atestat recordul mondial în intervenţia chirurgicală efectuată în 2014 la Sibiu, respectiv prima operaţie complexă de disecţie de aortă tratată endovascular, precizează www.clinicapolisano.ro.

Din anul 2011 este membru titular al Colegiului Francez de Chirurgie Cardio-Vasculară şi Toracică - Societatea Franceză de Chirurgie Cardiovasculară şi Toracică. Din 1999 este membru în Colegiul Medicilor din România, iar din 2007 din Colegiul Medicilor din Franţa

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Fosta iubită a lui Dele Alli a pozat topless și fanii i-au ”invadat” conturile sociale: ”Mulțumim, ești un înger!”
FOTO Fosta iubită a lui Dele Alli a pozat topless și fanii i-au ”invadat” conturile sociale: ”Mulțumim, ești un înger!”
Citește și...
Oficial: Cele 22 de județe care au rămas fără prefect după ieșirea PSD din Guvern

Guvernul a adoptat, miercuri, hotărâri privind eliberarea din funcţie a 22 de prefecţi şi 36 de subprefecţi, ca urmare a demisiei acestora.

Negocieri înaintea moțiunii. Strategia lui Ilie Bolojan ca să atragă parlamentari de partea sa

Ilie Bolojan a recunoscut că au loc negocieri în Parlament înainte de moțiunea de cenzură și a explicat că va discuta cu orice parlamentar cu „o atitudine responsabilă”.

CTP, despre obiectivele „loviturii de stat PSD-AUR”: „Scoaterea de facto a României din UE”

Gazetarul Cristian Tudor Popescu a publicat un mesaj critic în care pune sub semnul întrebării coerența și credibilitatea liderilor politici aflați la putere, concentrându-se în special pe relația dintre președintele Nicușor Dan și Sorin Grindeanu.

Recomandări
Negocieri înaintea moțiunii. Strategia lui Ilie Bolojan ca să atragă parlamentari de partea sa

Ilie Bolojan a recunoscut că au loc negocieri în Parlament înainte de moțiunea de cenzură și a explicat că va discuta cu orice parlamentar cu „o atitudine responsabilă”.

UE se adaptează la criza energetică: a redus limitările la ajutoare de stat. Marii beneficiari: agricultura și industria

CE relaxează temporar regulile privind ajutoarele de stat. Asta înseamnă că guvernele vor putea da mai ușor bani firmelor lovite de scumpirea combustibilului, a îngrășămintelor și a energiei electrice, ca urmare a crizei din Orientul Mijlociu.

Demisii în bloc în administrație. Oamenii puși de PSD au plecat cu gândul că se vor întoarce „peste două săptămâni”

În timp ce Sorin Grindeanu este într-o vizită oficială la Paris, 91 de oameni numiți de PSD au plecat din aparatul administrativ.