Buzau: O tanara din echipa unui candidat independent, ranita de un bolovan aruncat de un localnic

60575607

O tanara care facea parte dintr-o caravana a candidatului independent la sefia Consiliului Judetean Buzau, Victor Mocanu, a fost ranita de o piatra aruncata de un localnic din Posta Calnau.

Ea se afla intr-un autoturism in momentul producerii incidentului, care a fost avariat. Conform Mediafax, barbatul care a aruncat cu bolovanul se afla pe lista de consilieri a PNL din localitatea Posta Calnau.

"Dupa primirea apelului la 112, la fata locului, a fost directionat un ehipaj de la Politia Rurala Maracineni, care a inceput activitatile ce se impun pentru stabilirea situatiei de fapt", a declarat purtatorul de cuvant al Inspectoratului Judetean de Politie Buzau, comisarul sef Florina Crucianu.

Din primele informatii, incidentul, produs in localitatea buzoiana Posta Calnau, a avut loc in momentul in care prin comuna trecea o caravana de sustinatori, membri ai PSD Buzau, ai candidatului independent Victor Mocanu.

Tinerii social-democrati, au povestit ca imparteau localnicilor pixuri si calendare in momentul in care un barbat a inceput sa le adreseze injurii, iar la un moment dat a aruncat cu un bolovan inspre un autoturism din caravana. O tanara care se afla in masina a fost ranita, iar luneta masinii a fost sparta.

Victima a avut nevoie de ajutor medical, un echipaj SMURD deplasandu-se la fata locului pentru a o consulta pe tanara, care a spus ca isi rezerva dreptul de a depune plangere impotriva localnicului agresiv. Tinerii social-democrati sustin ca in timpul incidentului barbatul si-ar fi dat jos pantalonii.

Localnicul este pe lista de consilieri ai PNL in comuna Posta Calnau. Dupa incident, vicepresedintele PNL Buzau, senatorul Marian Cristinel Bigiu, a declarat ca se delimiteaza de comportamentul barbatului din Posta Cilnau.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Eckstein, candidatul UDMR la Primaria Cluj-Napoca, vrea sa infiinteze gradini de zarzavaturi

Candidatul UDMR la Primaria Cluj-Napoca, Eckstein Kovacs Peter, propune, in programul electoral, proiectul "Gradinile Clujului".

Mazare, la lansarea Olgutei Vasilescu: Sa te ajut sa-ti dai sacoul, sa vedem inscriptia de pe tricou

Cateva mii de persoane au asistat la concertul de lansare al Liei Olguta Vasilescu in cursa pentru Primaria Craiovei, sustinut de Goran Bregovic. Evenimentul a avut loc in prezenta primarului Constantei, Radu Mazare.

Constanta:Candidatul PDL la Primaria Ovidiu sustine ca a fost lovit cu pumnul in fata de un cetatean

Candidatul PDL la Primaria orasului constantean Ovidiu si, totodata, primarul acestei localitati, Dumitru Bocai, sustine ca a fost agresat duminica dupa-amiaza, fiind lovit cu pumnul in fata de catre un cetatean.

Recomandări
La munte e plin de turiști, dar hotelierii spun că încasările s-au prăbușit și cu 30%. Cum fac românii economie în drumeții

Cei care au ales muntele au găsit o vreme excelentă. Stațiunile, zonele de promenadă și muzeele au fost pline de oameni, dar aglomerația n-a adus și venituri în plus la hoteluri si restaurante. 

Viitură apocaliptică în Nepal: 800 morți, mii de dispăruți. Efort disperat de salvare a 830 de oameni prinși într-un tunel

Bilanțul viiturii catastrofale produse la granița dintre Nepal și China continuă să se agraveze. Până acum au fost recuperate aproape 800 de trupuri neînsuflețite, iar numărul dispăruților trece de 2.500. 

Sondaj: Trei sferturi dintre bucureșteni cred că România merge într-o direcție greșită. Mare surpriză în opțiunile de vot

Majoritatea bucureştenilor (73%) consideră că România merge într-o direcţie greşită, arată un sondaj de opinie realizat de CURS la nivelul Capitalei.