Basescu, intrebat daca a avut contributie la propunerile facute de Ponta: Nu cred ca e important

Traian Basescu

Presedintele Traian Basescu a fost intrebat, joi, daca a avut vreo contributie la propunerile de procurori sefi facute de premierul Victor Ponta.

"Nu cred ca acest lucru este important" - a spus seful statului.

"Eu am dorit o solutie Morar la Parchetul General, Kovesi la DNA. A fost cunoscuta optiunea mea, vreau sa fiti convinsi ca nu are nicio legatura cu influenta asupra unei persoane, ci decat cu aprecierea mea pentru rezultatele profesionale ale acestora", a adaugat Traian Basescu.

Intrebat despre acuzatiile liderului PNL, Crin Antonescu, potrivit caruia desemnarea procurorilor sefi este rezultatul unui troc politic, presedintele Basescu a raspuns: "Ati adresat o intrebare presedintelui Romaniei. Eu nu sunt nici parerolog, nici comentator, fiecare cu pozitiile lui".

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
Crin Antonescu:
Crin Antonescu: "Inteleapta ar fi retragerea propunerilor pentru procurori si reluarea procedurii"

Crin Antonescu a declarat ca liberalii sunt gata oricand sa preia Ministerul Justitiei daca se respecta criteriile pentru numirea procurorilor, mentionand ca alegerea este a premierului si adaugand ca ar fi inteleapta retragerea actualelor propuneri.

CSM: Candidatii la functiile din Ministerul Public vor fi intervievati la sfarsitul lui mai
CSM: Candidatii la functiile din Ministerul Public vor fi intervievati la sfarsitul lui mai

Candidatii la functiile de conducere din cadrul Ministerului Public vor fi intervievati la sfarsitul lunii mai, potrivit calendarului pentru examinarea propunerilor, stabilit de Sectia pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii.

Crin Antonescu:
Crin Antonescu: "Compromisul Ponta-Basescu" pe procurori e impotriva recomandarilor CE, CSM si AMR

Presedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat, miercuri, ca in cazul propunerii de procurori sefi facuta de premierul Victor Ponta este vorba de un "compromis" impotriva recomandarilor CE, CSM si AMR, care nu poate fi un "compromis pentru Romania".

Recomandări
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare meteorologică și mai multe atenționări și avertizări Cod Galben și Cod Portocaliu, ce vizează intensificări ale vântului, ninsori, polei și viscol, în mare parte din țară.

Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina
Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina

Rusia a lovit fără milă blocuri de locuințe, chiar și în ziua de Crăciun. Valul de drone și rachete a ucis joi cel puțin 5 oameni și a rănit zeci, în mai multe orașe ucrainene.

Plan Roșu de Intervenție activat, în urma unui accident între 10 mașini, în județul Olt. 27 de persoane implicate
Plan Roșu de Intervenție activat, în urma unui accident între 10 mașini, în județul Olt. 27 de persoane implicate

Un accident de amploare s-a produs pe Drumul Expres 12, în zona localității Optași Măgura, județul Olt, unde 10 autoturisme au fost implicate într-o coliziune în care se aflau aproximativ 27 de persoane.