Băsescu, despre extrădarea jurnalistului Kamil Demirkaya: "Nu suntem paşalâc turcesc"

61870701

Fostul preşedinte a postat un mesaj critic privind posibila extrădare a jurnalistului Kamil Demirkaya, angajat al publicaţiei 'Zaman România'.

 

Fostul preşedinte Traian Băsescu susţine că România trebuie să se comporte ca un stat membru al Uniunii Europene în care dreptul la liberă exprimare este respectat şi să respingă extrădarea jurnalistului Kamil Demirkaya.

"Nu suntem paşalâc turcesc, ci buni prieteni şi parteneri egali ai Turciei. Autorităţile din Turcia au cerut extrădarea ziaristului Kamil Demirkaya pentru opiniile critice exprimate prin presă la adresa puterii de la Ankara. În mod cert, acesta nu va avea parte de un proces corect în Turcia, nu-i vor fi respectate drepturile iar viaţa jurnalistului va fi în pericol. România trebuie să se comporte ca un stat membru al Uniunii Europene, în care valori precum dreptul la liberă exprimare este respectat, şi să respingă extrădarea jurnalistului Kamil Demirkaya. Sper că instituţiile Statului Român nu vor acţiona ca pe vremea când eram paşalâc turcesc", a scris joi Băsescu, pe Facebook.

Curtea de Apel Bucureşti urmează să dezbată joi cererea autorităţilor turce privind extrădarea jurnalistului Kamil Demirkaya, angajat al publicaţiei 'Zaman România'.

Jurnalistul a fost audiat miercuri la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel, iar procurorii au decis să nu îl reţină.

Publicaţia "Zaman România" susţine că autorităţile turce au emis un mandat de extrădare pe numele lui Kamil Demirkaya la ordinul preşedintelui Recep Erdogan.

"Ziaristul turc Kamil Demirkaya, angajat al publicaţiei 'Zaman România', fost director general al ziarului 'Zaman Bulgaria', a fost ridicat în această dimineaţă de acasă, în baza unui mandat de extrădare emis la ordinul lui Erdogan. Kamil Demirkaya se află de doi ani în România, unde lucrează pentru 'Zaman România', având un permis de şedere temporară. În luna noiembrie 2018, şi-a depus actele pentru prelungirea permisului de şedere, documentele aflându-se în curs de procesare. La ordinul lui Erdogan, procuratura din Antalya a emis un mandat de arestare, ziaristul fiind acuzat că este membru al mişcării Gulen. Guvernul turc a trimis autorităţilor române mandatul de extrădare pentru Demirkaya, iar în această dimineaţă ziaristul a fost ridicat de acasă şi dus la sediul IGPR", se arată într-un comunicat al publicaţiei "Zaman România'.

Publicaţia susţine că ziaristul turc locuieşte în Bucureşti împreună cu soţia şi fiul său în vârstă de 10 ani.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Europarlamentarul Siegfried Mureşan: ”Prim-ministrul Dăncilă a minţit”

Europarlamentarul Siegfried Mureşan susține că Viorica Dăncilă a minţit când a declarat că este gata dosarul privind modernizarea din fonduri europene a centurii Bucureştiului la nivel de autostradă.

Surse: Votul în Senat privind urmărirea penală a lui Tăriceanu s-ar putea da în 2019

Surse politice au declarat pentru Știrile Pro TV ca votul în Senat cu privire la cererea de începere a urmării penale a DNA formulată în cazul lui Călin Popescu-Tăriceanu va fi dat cel mai probabil în sesiunea următoare, care începe în februarie 2019.

USR cere statului român să oprească extrădarea în Turcia a ziaristului Kamil Demirkaya

USR cere autorităților române să oprească acțiunile de extrădare în Turcia a ziaristului Kamil Demirkaya, care lucrează la publicația Zaman România. 

Recomandări
Nicușor Dan: „Partidele nu s-au înțeles pe legea salarizării. Și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR”

Președintele Nicușor Dan anunță că PSD, PNL, USR și UDMR nu au ajuns la un consens privind legea salarizării și și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Ungaria declară Rusia drept „amenințare” pentru Europa și ordinea mondială. Ruptură față de politica lui Viktor Orbán

Guvernul Ungariei a condamnat oficial agresiunea militară a Rusiei și și-a anunțat sprijinul pentru integritatea teritorială a Ucrainei, potrivit orientărilor politice publicate marți seara.