Anunțul lui Liviu Dragnea despre suspendarea din funcție a președintelui Klaus Iohannis

61964317
Inquam Photos / George Calin

Chiar dacă PSD consideră președintele Klaus Iohannis a încălcat Constituția de mai multe ori până acum, nu va fi declașat un demers pentru suspendarea acestuia din funcția de șef al statului.

Anunțul a fost făcut chiar de liderul PSD Liviu Dragnea, după ședința Biroului Permanent al PSD de luni.

Social-democrații au discutat despre strategia pe care o vor aplica după ce președintele României a refuzat să semneze decretele de revocare din funcții ale miniștrilor Dezvoltării și Transporturilor.

”În mod normal, președintele României trebuia să procedeze imediat, respectând principiul loialității instituționale, care este un principiu constituțional, să procedeze la revocarea celor 2 miniștri și la numirea celor propuși. Într-un mod nejustificat a amânat decizia până după 1 decembrie. Luni o să avem o discuție în partid și cred că este firesc să avem o discuție și în coaliție și dacă draftul este făcut, luni, cel mai târziu marți, dacă nu se întâmplă nimic, trebuie să utilizăm acea cale, pentru că nu putem să stăm la a nu știu câta încălcare de Constituție de președintele Iohannis și să nu punem în practică o remaniere pe care Guvernul a decis-o.” - a declarat Dragnea.

Întrebat de jurnaliști dacă PSD ia în calcul declanșarea procedurii de revocare din funcția de președinte al României a lui Klaus Iohannis, Dragnea a răspuns negativ.

”Nu este luat în calcul niciun demers legat de suspendare, dacă vreți suspendați-l dumneavoastră, PSD-ul nu va iniția acest demers. Nu inițiază PSD-ul niciun demers de suspendare.” - a spus șeful PSD.

Afirmațiile sale au venit la scurt timp după ce ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, a anunţat existenţa unui posibil conflict juridic de natură constituţională între Guvern şi preşedintele României. El a precizat că până luni va redacta un draft privind o posibilă sesizare a CCR pentru un conflict juridic de natură constituţională între Guvern şi preşedinte. Joi, preşedintele Klaus Iohannis a anunţat că noua propunere de remaniere a PSD va fi analizată după Ziua Naţională.

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Când va întocmi Senatul raportul la solicitarea DNA de încuviinţare a urmăririi penale în cazul lui Tăriceanu

Comisia juridică a Senatului trebuie să întocmească raportul la solicitarea DNA de încuviinţare a urmăririi penale în cazul lui Călin Popescu-Tăriceanu până pe data de 10 decembrie, a decis, luni, Biroul permanent.

PSD contraatacă. Ministrul Tudorel pregătește o sesizare la CCR, după refuzul lui Iohannis privind revocările

Ministrul Justiției Tudorel Toader a anunțat că pregătește un ”draft” al unei sesizări care ar putea fi trimisă la Curtea Constituțională, în care va fi reclamat un conflict juridic de natură constituțională între președinție și Guvern.

Eugen Tomac: ”Nu cred că în momentul de faţă avem şanse să mai dăm jos Guvernul”

Opoziţia nu mai are şanse să dărâme Guvernul Dăncilă printr-o moţiune de cenzură, declară la RFI preşedintele PMP, Eugen Tomac. El nu crede că PNL şi USR vor depune moţiunea până la 1 decembrie.

Recomandări
Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.

Acciza la motorină, redusă temporar cu 25% până pe 15 septembrie. Anunțul Ministerului Finanțelor

Ministerul Finanțelor majorează la 25% reducerea temporară a accizei aplicabile motorinei standard pentru intervalul 1–15 septembrie 2026, ca urmare a noii evaluări bilunare prevăzute de mecanismul instituit prin Legea nr.162/2026.

CNN: Vizita secretă a şefului CIA relevă capcana strategică comună în care au căzut Vladimir Putin şi Donald Trump

Istoria dureroasă a Rusiei a dat naştere unui simţ al umorului negru în rândul cetăţenilor săi.