„Expulzările au început”. Operațiune în premieră a unui stat din UE

62525355
AFP

Polonia a anunţat miercuri expulzarea a 17 migranţi georgieni acuzaţi de „încălcarea legii”, în cadrul unui plan de luptă împotriva infracţionalităţii legate de migranţi, anunţat în februarie de prim-ministrul Donald Tusk, transmite AFP.

„Expulzările au început. Dezmembrăm bande georgiene”, a scris miercuri Tusk pe platforma X.

Poliţia poloneză a afirmat recent că bande originare din Georgia sunt responsabile de mai multe infracţiuni amplu mediatizate.

Miercuri, purtătorul de cuvânt al pazei de frontieră a precizat pentru presă că 17 cetăţeni georgieni au fost returnaţi în ţara de origine cu un avion militar.

„Este vorba exclusiv despre bărbaţi între 24 şi 58 de ani”, care aveau un trecut infracţional sau se aflau în Polonia fără permis legal de şedere, a indicat Andrzej Jozwiak, menţionând că „este vorba despre prima operaţiune de acest gen”.

Tusk, a cărui tabără centristă se confruntă cu presiunea naţionaliştilor înaintea alegerilor prezidenţiale din mai, a anunţat recent o serie de măsuri restrictive împotriva migranţilor, inclusiv expulzări.

De asemenea, parlamentul a votat o lege care permite suspendarea dreptului de azil, iar guvernul doreşte să restrângă anumite ajutoare acordate refugiaţilor ucraineni.

În plus, Polonia se opune unor dispoziţii ale mecanismului european de repartizare a migranţilor.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Cum arată noul Maybach decapotabil de la Mercedes. Prețul lui e mai mare decât multe apartamente din centrul Bucureștiului
FOTO Cum arată noul Maybach decapotabil de la Mercedes. Prețul lui e mai mare decât multe apartamente din centrul Bucureștiului
Citește și...
Un bărbat a observat un crocodil pe balconul unui vecin și a sunat la poliție. Ce descoperire șocantă au făcut în apartament

Autorităţile din Hong Kong au reţinut joi o femeie după ce au găsit un crocodil de un metru şi jumătate pe balconul locuinţei sale. 

Al doilea muncitor a murit pe șantierul fabricii BYD din Ungaria, aflată deja sub investigații privind practicile de muncă

Un al doilea muncitor și-a pierdut viața pe șantierul fabricii de automobile electrice BYD din Szeged, Ungaria, a aflat CNBC.

O femeie din Italia a devenit milionară după descoperirea unui testament uitat timp de 35 de ani în arhive

Un testament redactat în urmă cu 35 de ani și uitat într-o arhivă notarială a declanșat o luptă juridică pentru o avere de aproximativ un milion de euro. 

Recomandări
România își întărește apărarea antiaeriană. Contract de peste 2 miliarde de euro pentru sisteme SHORAD-VSHORAD

Ministrul Apărării Naţionale, Radu Miruţă, a anunţat joi că a fost semnat contractul privind achiziţia primelor sisteme antiaeriene SHORAD - VSHORAD, destinate protecţiei împotriva ameninţărilor aeriene, în valoare de peste 2 miliarde de euro.

Ambasadorul României la Moscova, convocat la Ministerul de Externe al Rusiei: „Va fi informat despre măsurile de represalii”

Ambasadorul României la Moscova, Cristian Istrate, a fost convocat la sediul Ministerului Afacerilor Externe al Federaţiei Ruse, a anunţat purtătoarea de cuvânt a ministerului, Maria Zaharova, informează joi Interfax.

Alertă de caniculă în toată România. ANM a emis primul cod portocaliu de temperaturi ridicate și anunță până la 37 de grade

Aproape toată ţara se va afla, joi și vineri sub o avertizare cod portocaliu și galben de temperaturi ridicate şi caniculă, meteorologii anunţând temperaturi de 37 de grade.