Zelenski insistă că Putin l-a ucis pe Prigojin: „Avem aceste informații. Și-a pierdut cumpătul”

62379874
AFP

Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, îl consideră pe omologul său rus Vladimir Putin responsabil pentru moartea fondatorului miliției Wagner, Evgheni Prigojin.

Zelenski susține că are informații potrivit cărora Putin a dat ordinul ca Evgheni Prigojin să fie asasinat.

"Putin și-a pierdut cumpătul, ca persoană, ca politician. El l-a ucis pe Prigojin, cel puțin noi avem astfel de informații", a declarat liderul de la Kiev.

Mai mult, Zelenski a spus moartea lui Prigojin înseamnă pentru Ucraina pur și simplu "un terorist mai puțin". "Nu am avut zile de doliu în Ucraina când cerul l-a pierdut pe Prigojin. Este un terorist mai puțin pentru noi", a continuat Zelenski.

Și Biden e convins că Putin l-a ucis pe Prigojin

Totodată, președintele Ucrainei a mai adăugat că moralul rușilor a scăzut pentru că se ascundeau ca mercenarii Wagner: "I-au aruncat în față, nu se mai puteau întoarce".

"Moralul rușilor a scăzut pentru că se ascundeau în spatele wagnerilor, se aruncau în față, nu li se permitea să se întoarcă.  Cred că au pierdut această protecție, ascunzându-se în spatele vieții mercenarilor, a wagnerienilor. Este cu siguranță un plus pentru noi", a conchis președintele ucrainean, potrivit Ukrainska Pravda.

Pe 23 august, un avion de mici dimensiuni s-a prăbușit în regiunea Tver, din Rusia. Presa locală afirma la acel moment că printre pasageri se afla și Evgheni Prigojin. Canalul de de Telegram Gray Zone, apropiat de Grupul Wagner, a susținut că avionul lui Evgheni Prigojin a fost doborât de focuri antiaeriene. Aceștia au mai scris că un atac terorist la bord este luat în considerare ca versiune a prăbușirii avionului lui Prigozhin.

De asemenea, și Joe Biden, președintele SUA, a sugerat că Vladimir Putin s-ar putea afla în spatele prăbușirii avionului din Rusia.

Articol recomandat de sport.ro
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Citește și...
Primele tancuri Leopard 1 au ajuns în Ucraina, "iar altele sunt pe drum" | FOTO

Primele zece tancuri Leopard 1 donate de Danemarca, Germania şi Olanda au ajuns în Ucraina şi altele sunt pe drum, au declarat vineri forţele armate ale Danemarcei, informează The Guardian.

Un „ou de aur” misterios, descoperit pe fundul Oceanului Pacific. „Este ca începutul unui film de groază”

Un „ou de aur” neted a fost găsit pe fundul Oceanului Pacific, în Golful Alaska. Oamenii de știință recunosc că nu au nicio idee despre ce este, deși speculează că ar putea fi „învelișul unui ou” al unei creaturi misterioase.

 

 

„Wagner”-ul Europei. O firmă dintr-un stat NATO angajează luptători pentru Ucraina. Cu ce salariu sunt ademeniți

O firmă dintr-un stat NATO recrutează voluntari pentru a lupta în Ucraina și susține că este mereu în contact cu Ministerul ucrainean al Apărării.

Recomandări
Legea integrității a fost votată cu amendamentul Fritz. Senatorii au adoptat proiectul de care depind 770 de milioane de euro

Senatorii au adoptat prin vot Legea ANI, cunoscută și drept ”Legea integrității”, care este jalon în PNRR și de care depind aproximativ 770 de milioane de euro pentru România, termenul fiind 31 august. Senatul este cameră decizională.

Noi modificări la legea salarizării. Ce s-a schimbat în ultima variantă - surse

Noua variantă a proiectului legii salarizării bugetarilor aduce mai multe modificări față de forma anterioară, în special în ceea ce privește modul de calcul și control al sporurilor și finanțarea creșterilor salariale din sănătate.

Vești bune. Debitul Dunării este în creștere la intrarea în țară. Ce se întâmplă la Cernavodă

În timp ce România se confruntă cu o secetă prelungită care a afectat grav culturile agricole și rezervele de apă, iar centrala de la Cernavodă a fost oprită, Dunărea dă semne de revenire.