Zelenski anunță că acceptă negocieri directe cu Rusia: „Îl voi aştepta joi pe Putin în Turcia. Personal”

62414529

Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a anunţat duminică, într-un mesaj pe X, că acceptă negocierile directe cu Rusia şi, mai mult, va merge personal să discute cu Moscova la Istanbul, aşa cum a propus liderul de la Kremlin.

Chiar dacă nu a fost acceptată solicitarea sa şi a liderilor europeni de a fi declarat în prealabil, începând de luni, un armistiţiu de 30 de zile.

„Aşteptăm o încetare completă şi durabilă a focului, începând de mâine (luni - n.r.), pentru a oferi baza necesară pentru diplomaţie. Nu are niciun rost să prelungim crimele”, spune Zelenski.

„Şi îl voi aştepta joi pe Putin în Turcia. Personal”, anunţă preşedintele ucrainean.

„Sper că de data aceasta ruşii nu vor căuta scuze”, adaugă el în finalul mesajului.

Anunţul său vine la scurt timp după ce preşedintele american Donald Trump postase, la rândul său, un mesaj pe reţeaua sa Truth Social în care cerea Ucrainei să accepte discuţiile propuse de Moscova, în ciuda faptului că Vladimir Putin nu vrea să accepte în prealabil o încetare a focului.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
Citește și...
Talibanii din Afganistan au interzis șahul, considerându-l un joc de noroc

Guvernul talibanilor din Afganistan a adăugat şahul pe lista activităţilor interzise, considerându-l, până la noi ordine, o formă de joc de noroc care contravine legii privind moralitatea, a declarat duminică un oficial pentru AFP.

 

Statele Unite şi Iranul au finalizat un al patrulea ciclu de negocieri pe tema nucleară fără să anunțe un progress

Statele Unite şi Iranul au finalizat duminică la Muscat, în Oman, un al patrulea ciclu de negocieri pe tema nucleară, fără a anunţa un progres, dar manifestând un optimism prudent, relatează AFP.

Un criminal vedetă TV s-a aruncat de pe Domul din Milano după ce a înjunghiat un bărbat

Un criminal condamnat la detenţie, care avea permisiunea să lucreze în afara închisorii, s-a sinucis duminică aruncându-se de pe Domul din Milano, după ce ar fi înjunghiat un coleg, au relatat media locale, citate de AFP.

Recomandări
RO-Alert în Galați. O dronă a intrat în spațiul aerian al României. Ministerul Apărării din R. Moldova a confirmat

A fost din nou alertă în Galați, luni dimineață. O dronă care a traversat Republica Moldova a pătruns în spaţiul aerian al României, în județul Galați. Ministerul Apărării a ridicat două avioane F-16 și un elicopter, care să verifice zona.

Ședință decisivă la Cotroceni, marți, privind legea salarizării. Ce vrea să obțină Nicușor Dan de la partide - Surse

Nicușor Dana a amânat pentru marți întâlnirea de la Cotroceni cu liderii partidelor fostei coaliții, care ar fi trebuit inițial să aibă loc luni, potrivit unor surse social-democrate.  

România pierde termenul PNRR pentru zeci de kilometri de autostradă. Sub 50 de km vor fi gata până la final de august

Din cei 132,4 km de autostradă rămaşi să fie finanţaţi prin PNRR, doar 45,9 km vor fi gata până pe 31 august, data limită. Restul de 86,5 km – până la sfârşitul anului, susţin autorităţile.